POLİSLİK

Askerlik ile İlişiği Bulunmamak

Polis Akademisi, 2017 polis amirleri eğitim merkezi 3. dönem komiser yardımcısı alımı ilanı ile birlikte, polislik başvurusu yapan adaylardan askerlik ile ilişiği bulunmamak -askerlik ile alakası bulunmamak- şartını aramaya başladı. Bu alımdan önce Polis Akademisi tarafından yapılan -PAEM alımları dahil- diğer ilanlarda bu şart aranmıyordu. Askerde olan ve askerlikle ilişiği olan adaylar POMEM ve diğer okul alımlarına başvurabiliyorlar, mülakat ve sınavlara katılabiliyorlardı. Bu adayların askerlik işlemleri  ve süreçleri Polis Akademisi tarafından farklı çözümlerle idare ediliyordu.

2017 PAEM alımı ile birlikte, Polis Akademisi bu konuda kesin bir çizgi çizmiş gibi gözüküyor. Artık askerlik ile ilişiği bulunan adayların başvuruları kabul edilmiyor, adayların ön başvuruda askerlik ile ilişiği bulunmama halini  e-devlet veya askerlik şubesinden alınacak tecil belgesi tarzı evraklarla belgelendirmeleri isteniyor.

İlgili madde aşağıdaki gibidir: “Adaylarda aranılacak nitelikler; Erkek adayların, 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiği bulunmamak.”

Kimlerin askerlik ile ilişiği bulunmamaktadır?

 • Askerlik çağına gelmemiş olanlar
 • Askerliğini yapmış olanlar
 • Askerliğe elverişli değildir; çürük kararı alanlar
 • Öğrenci olanlar
 • Tecilli olanlar
 • Askerlikten muaf olanlar
 • Askerlik kaçağı ya da bakaya olmayanlar
 • Askeri mahkemelik olmayanlar

Bu belgeyi nereden temin edebilirim?

e-Devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama ekranından ya da bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinden temin edebilirsiniz.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

81 Yorum

 1. Admin 15 eylül de askerim. Askerlik yerim belli oldu. 26 ağustosta paem mülakatım var sıkıntı yaşarmıyım.

  1. Asım kardeşim son durumun nedir ne yapacaksın bende seninle aynı durumdayım, bana 05393792214 numaralı telefondan WhatsApp yoluyla ulaşabilirsin.

 2. Paem mülakat sonuçları 20 eylülde açıklanırsa ve ben kazanırsam o tarihte askerde olmam gerekecek. askere gidersem polis akademisine gönderirler mi beni? Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. admin kolay gelsin ben şuan tecilliyim şuan akademiye teslim etmek üzere belgeyi çıkarsam daha sonra belgeyi çıkardıktan sonra tecili kaldırıp ağustos ayında askere başvursam sorun olur mu acaba

 4. 30/09/2017 TARİHİNE kadar askerlik işlerimleri yönünden bi sakıncası yoktur diyor. Sınıf ve tertibat bekliyor diyor. Bi sıkıntı olur mu acaba?

 5. MULAKATA girecek arkadaslar yarindan itibaren deneyimleriniz ve mulakat sorularinizi paylasmanizi rica ediyorum belki calismalarimizda bi faydasi olur

 6. Şu anda ben askerdeyim askerliğim 2 kasımda bitiyor müşaktom 5 eylülde yani ben hiç gitmiyeyim o zaman

 7. Şu anda ben vatanimgörrvi mi yapıyorum ve yaşım 28 yani son hakkım ve vatani görevim 3 kasımda bitiyor diyor mülkatım 5 eylülde şimdi beni kabul etmeyecekler mi ?

 8. Askerlikten göz rahatsızlığım dolayısıyla çürük raporu aldım.İlerleyen süreçte tedavi olarak rahatsızlığımı giderdim.Polis alımlarına başvurmam mümkün müdür acaba?

 9. Admin selamlar;
  Bir sorum olacak. Benim tecilim 04 şubatta bitiyor. Tahmini olarak mulakatlar bu tarihe kadar yapılır mi? Yapılmazsa tecilim bitti diye mülakata almazlar mı ?

 10. şu anda tecilimi bozdurdum 2018 şubat da askere gideceğim ve pomem şartları açıklandı askerlik ile ilişiği bulunmamak diyor bi sıkıntı olur mu

 11. sayın admin ben tecilimi bozdurdum 2018 şubat da gidiyorum askere ve şimdi pomem başvuruları açıklandı askerlikle ilişiği bulunmamak diyor bi sıkıntı olur mu bana

 12. Öncelikle Kolay gelsin admin benim sorum çokta farklı değil askerlik işemlerimi başlattım 20 ekim gibi yerim belli olacak kasım celbinde askere gideceğim söylendi. Benim başvurmam da bi sakınca var midır sizce?

 13. Merhabalar.
  Benim de ekimde yerim belli olcak kasim da askerligim var ama rapor alicam bir sonraki celbe aktaricam insaallah. Bu hususta basvuru yapabilir miyim ? Ne dersiniz.

 14. Selamun Aleykum benim simdi ekimde askerlik yerim belli olacak ve kasim celbinde de gidicem bu yeni pomem basvuruluarindi sıkınti olurmu basvurabilirmiyim. Diyelim basvurdum mulakatlari gectim kazandim o zman askerlik ne olacak erteleniyormu

 15. Agostos 2017 mülakata girdim tecilim eylül 2017 de bitiyor askerlik işlemlerimi başlatmak istiyorum olaki kazanamazsam askere gidecem kazanırsam bakaya kalmam problem olur mu kayıt için

 16. 30.09.2017 tecilim bitiyor doğal olarak askerlik işlemlerimi yaptırmam (kaçak olmamam) gerekiyor.
  Fakat bunu yaptırdığım takdirde askerlikle ilişiğim olacak.Ancak olurda paem’i kazanırsam,askerlik işlemini yaptırdığım için kazanılmış hakkımı kullanamayacak mıyım?Açıkcası buna benzer soruları ve durumları okudum ancak net bir cevap alamadım…
  iyi çalışmalar…

  1. PAEM sınavlarına girerken sizden askerlikle ilgili belge isteyecekler. Onu sunamazsanız elenip evinize gönderileceksiniz.

   1. askerlikle ilgili belgeyi sundum tecilli olduğum belirtiliyordu zaten. Ancak sınav sonucu hala açıklanmadı. Bu aşamadan sonrası için soruyorum 🙂

    1. Hatlar karışıyor bazen : )
     Okula başlarken askerlikle ilişiği olmaması lazım diye bir ibare görmedim, sınavlar içindi bu husus. Mantıken sorun olmaz ama kesinlik için Polis Akademisine de danışabilirsiniz.

 17. Her şeyin daha net olduğu bugün ;hem benim durumumdakiler hemde sizin için daha net bir tablo var.
  Yukarıda da bahsi geçtiği üzere mülakata girdiğim tarihte tecilim devam ediyordu.Ancak 30.09.2017 itibari ile askerlik işlemlerini yaptırmış bulundum(29.09.2017’de.):
  bu işlemleri yaptırmış olduğum için askerlik şubesi bana 30.10.2017’ye kadar ilişiği yoktur belgesi verdi.Şubede aldığım bilgiye göre değişen kanunlar sonrasında artık askere gidenler görevini tamamladıktan sonra kazanılmış hakkını (ki hala kullanmaya uygunsa!) kullanabiliyor.Yani olurda bu tarihten sonra açıklanırsa benim askere gitmem gerekecek ve askerliği tamamlayıp -paem eğitimi başlayacak olduğundan benimde askerde olmam sebebiyle-bu hakkı otomatik kaybedeceğim.
  30.10.2017 tarihinden önce açıklanırsa (kazandığımı varsayarak) otomatik olarak on yıl erteleniyor…
  Mümkün mertebe açıklayıcı ve bariz olmaya çalıştım.Benim gibi bu sorunu yaşayanlara umarım somut bir cevap olabilmişimdir. Size de ilginiz ve durumumu değerlendirdiğiniz için çok teşekkürler.

  1. hayri kardeşim sa,bende şuan aynı senin durumunu yaşıyorum sen bu bilgiyi kesin güvenilir kaynaklardanmı öğrendin

 18. 30.10.2017 tarihine kadar askerlikle ilisigi yoktur belgesi var suan elimde, pomem icin skinti olur mu sizce?

 19. AOL lisesi okuyrm polis başvuru yapabilir miyim okulum bitmesine az kaldı ve başvuru nerden yapacam

 20. Elimde 20 ocak 2018 e kadar askerlikle iliskisi yoktur yazıyor normalde kasımda askerdim ama yerim20 ocakta belli olacak o zamna kada netlesirmi durum

 21. para yattı başvurular yapıldıgında askerliği tecilliydi. 1.11.2017 itibariyle yerim belli oldu 12 aralıkta askerde olacagım mülakata girebiliyormuyum

 22. Merhabalar Admin az önce bi arkadaşla görüştüm oda mülakata gitmiş 31.12.2017 askerlik tecilli olanları direkt eliyolarmış içeri almamışlar benimde öyle acaba gitmeyeyimmi?

 23. Admin bey merhabalar;

  16.01.2019 Kadar Tecilli Askerliğim. Temmuz Ayında yapılacak olan Kpss sınavından yeterli puanı alma durumum da.
  1)- POMEM alımları ne zaman açıklanır ? (Tahmini)
  2)- POMEM açıklandığını düşünürekten askerlik durumumun tecilli olması Problem çıkartırmı yoksa problemsiz Polis Memuru olabilirmiyim ?
  Teşekkürler Admin Bey

  1. 1) 2018 POMEM alımları Nisan-Mayıs ayında duyurulabilir.
   2) Askerlik hususu sizin için sorun olmaz.

   1. Admin bey teşekkür ederim. Son olarak cevabınıza karşılık nisan mayıs gibi açıklama yapabilir demişsiniz. Bizler temmuz da giricez sınava bizler nasıl başvurucaz peki. POMEM Açıklama yapıp sonavdan sonra mı alımlara başlar ?
    Teşekkürler ilginiz için.

    1. Alım gelmeden süreci takip imkansız. İlla 2018 KPSS beklenmez POMEM alımı için. Gerekirse önce de alınabilir. Sonra da alım olabilir.

 24. 21. Donem pomem spor mulakatini gectim ama sozlu mulakat tarihi hala aciklanmadi subatta askerim o vakte kadar aciklanir mi sıkıntı olur mu?

 25. Subat 22 de tecil bitiyor. Kazanamazsam diye tecili bozdursam mayista askere gitmek icin, kazanirsam problem olur mu ?

 26. merhaba admin bey 24*08*2018 tarihine kadar askerliğim sağlık sebeplerden dolayı ötelendi sağlık durumunu düzlettiğim taktirde eylülde paem alımlarına giriş yapabiliyomuyum cvp verirseniz sevinirim teşekkür ederim

 27. Admin merhaba 2 yıllık mezunum geçici erteleme yaptım askerliğimi. Pmyo ya başvuru yapabiliyor muyum

 28. 05 Ağustos 2018 saat 16:00
  30/09/2017 TARİHİNE kadar askerlik işlerimleri yönünden bi sakıncası yoktur diyor. Sınıf ve tertibat bekliyor diyor. Suan yozgat pomem’i 1661’inci asil olarak kazandim Bi sıkıntı olur mu acaba?

 29. 05 Ağustos 2018 saat 16:00
  30/09/2018 TARİHİNE kadar askerlik işlerimleri yönünden bi sakıncası yoktur diyor. Sınıf ve tertibat bekliyor diyor. Suan yozgat pomem’i 1661’inci asil olarak kazandim Bi sıkıntı olur mu acaba?

 30. Admin bey 23.pomeme başvuracağım. Ama 25 yaşında bedelli askerlikle yapmayı düşünüyorum. 3 kasıma kadar bedelli ücretimi yatırdıktan sonra pomeme başvurabilir miyim?

 31. Merhaba admin bey, ben PAEM’e başvurmak istiyorum 2016 lisans mezunuyum. Askerlik durum belgemde 30.09.2018’e kadar askeri işlemleri ile ilgili bir sakınca yoktur diyor ve sınıflandırma ve tertibat bekliyor yazısı bulunuyor. Yeni gelen PAEM ilanında ise ocak 2019’a kadar askerlikle ilişiğin bulunmaması gerekiyor diye bir madde var. Bu durumda ben başvuru yapamayacak mıyım veya askerlikle ilişik durumunu uzatma şansım var mı? Yardımcı olur musun? Teşekkürler.

  1. Ocak 2019 tarihine kadar askerliği ile ilişiği bulunmamak gerekiyor. askerlik şubesine danışın

 32. 23.dönem pomem e başvurucam tecilim temmuz 2018 de sona erdi şuan bakaya durumundayım ne yapmam gerekiyor acilll

 33. 23.dönem pomeme başvurdum spor mülakatını geçtim ocak ayında sözlü mülakata girdim girdiğimde tecilim devam ediyordu ama 1 şubatta bitti ve askerlik yerim belli oldu ama mülakat sonucunu bekliyorum sence sıkıntı olurmu admin ?

 34. Admin kasımda askerim ama celp dönemini şubata ertelemeyi Düşünüyorum erteleme olursa “ocak 2020 ye kadar askerlik ilişiği yoktur” belgesi verirler mi bana yoksa boşuna erteleme o belgeyi alamazsın mi dersin.? 2019 Paem ilanı için soruyorum?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu