Askerlik Celp İşlemleri

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

Askerlik en kısa ifade ile vatan borcu olarak nitelendirilmektedir. Bu durum ilgili yasada da zorunluluk olarak belirtilmekte ve erkeklerin 20 yaşını doldurduktan sonra askerlik yapması gerektiği ifade edilmektedir. Fakat yine aynı yasada farklı durumları olan kişiler için bazı kolaylıklarda sağlanmıştır. Askerlik yapabilmek için kişinin tam olarak sağlık olması gerekmektedir. Aşırı zayıf ya da aşırı kilolu olan kişiler askerlik yapamayacağı gibi tedavisi olmayan sağlık sorunlarına sahip kişiler de askere alınmamaktadır. Bunlardan bir tanesi de göz ile ilgili olan durumlardır. Askerlik göz muafiyeti şartları nelerdir? Hangi göz hastalıklarında ya da bozukluklarında kişiler muaf olmaktadır? Gözlük kullanmak askerlik yapmaya engel midir? Bu tarzda birçok soru sorulmakta ve insanlar bunların cevaplarını merak etmektedir. Bu yazımızda göz ile ilgili hususların askerliği nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz.

Bilindiği gibi göz bozukluklarının giderilmesi amacıyla gözlükler kullanılmakta ve günümüzde birçok kişi de gözlük bulunmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı gözde yaşanan bozuklukların doğal neticesi olarak kullanılan gözlükler askerlik yapmaya engel olabilmektedir. Askerlik göz muafiyeti şartları arasında kullanılan gözlüklerin derecesi ya da farklı bir ifade ile gözdeki bozuklukların derecesi dikkate alınmaktadır. Yani her gözlük kullanan kişi askerlikten muaf olacak diye bir durum yoktur. Gözlerde bulunan bozuklukların derecesinin 14’ü geçmesi kişilerin askerlikten muaf olmaları anlamına gelmektedir. Yani muaf olabilmek için her iki göze ait dereceler mutlaka 14’den fazla olmalıdır. Göz bozukluk derecelerinizin toplamı tam 14 ise bu defa askerlikten değil sadece komandoluktan muaf olursunuz.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları ve Göz Bozukluk Derecesi Hesaplama

Askerlik göz muafiyeti şartları arasında bulunan göz derecelerinin toplanması olayı nasıl yapılmaktadır? Bu sorunun cevabı da çok fazla kişi tarafından merak edilmektedir. Bilindiği gibi gözlerde farklı bozukluklar olabilmektedir. Bunlar miyopluk, hipermetropluk ve astigmattır. Bu üç bozukluğun derecesi toplanarak kişiler gözlerindeki bozukluğun derecesini hesaplayabilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken basit bir husus bulunmaktadır. Toplama yaparken miyop ve hipermetrobun tamamı alınırken astigmatın %50’si yani yarısı alınmaktadır. Kısaca kişilerin göz bozukluk dereceleri miyop + hipermetrop + %50 astigmat şeklinde hesaplanmaktadır. Askerlik göz muafiyeti şartları arasında bulunan göz bozukluk derecesi hesaplama işlemi aşağıda örneklerle anlatılmaktadır. Örnekler üzerinden anlamanız daha basit olacaktır.

 • Sağ gözünüz 5 derece miyop, sol gözünüz 7 derece miyop ve astigmat yok ise göz bozukluk dereceniz 5 + 7 + 0/2 = 12’dir. Bu sonuca göre askerlik yapmanızda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Fakat komando olmak için gözleriniz uygun değildir.
 • Sağ göz 7 derece hipermetrop sol göz 6 derece hipermetrop ve 4 derece astigmat ise göz bozukluk dereceniz 7 + 6 + 4/2= 7 + 6 + 2 = 15’dir. Dolayısıyla göz bozukluk dereceniz 14’ten büyüktür ve askerlikten muaf tutulmaktasınız.
 • Sağ göz 4 derece miyop ve 2 derece astigmat, sol göz ise 8 derece miyop ve 6 derece astigmat ise göz bozukluk dereceniz 4 + 2/2 + 8 + 6/2 = 4 + 1 + 8 + 3 = 16’dır ve bundan dolayı da askerlikten muaf tutulursunuz.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları ve Muayene Aşaması

Yukarıdaki örnekler incelendiğinde göz bozukluk derecesinin nasıl hesaplandığı daha iyi anlaşılmaktadır. Askerlik göz muafiyeti şartları için bozukluklar hesaplanırken her göz ayrı olarak toplanmaktadır. Buradaki derecelerin tespiti için mutlaka askeri hastanelere gidilmesi gerekmektedir. Normal hastanelere giden kişilerin aldıkları raporlar kabul edilmediği için buralara boşa zaman kaybetmenize gerek yoktur. Askerlik ile ilgili durumunuzu anlattığınızda normal hastanede bulunan doktorlar sizin sevkinizi askeri hastanelere yapacaktır, böylece buralarda muayene alabileceksiniz. Göz muayenesi son derece gelişmiş cihazlar yapılmaktadır. Bundan dolayı bozukluklar net olarak tespit edilmektedir.

Askerlik göz muafiyeti şartları için yapılacak muayene işlemi yukarıda da belirtildiği gibi artık teknolojik cihazlarla yapılmaktadır. Bunun için muayene için gittiğinizde gözünüze 3 farklı damla uygulanmaktadır. Bu uygulama sonrasında bir müddet beklemeniz istenmekte ve daha sonra muayene işlemi başlamaktadır. Bu damlalar göz bebeğiniz büyümesine ve gözünüzde bulunan bozuklukların teknolojik cihazlarla daha kısa zamanda tespit edilmesine yaramaktadır. Bu cihazlarla yapılan muayeneler sonucunda göz bozukluk dereceniz net olarak tespit edilmektedir. Eskiden bu tespitler uzak bir noktaya konulan harflerin okutulması ile yapılırken şimdilerde böyle yöntemler kullanılmamaktadır. Fakat burada unutulmaması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Muayene öncesinde uygulanan damlaların etkisi gün boyu sürebilmektedir. Gözde hafif ağrı ya da kaşıntı gibi etkileri olduğu için özel araçlarıyla gelen kişiler bu durumu dikkate almalıdır.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları ve Lazer Tedavisi

Askerlik göz muafiyeti şartları konusunda bilinmesi gereken bir husus daha bulunmaktadır. Bilindiği gibi günümüzde teknolojinin ilerlemesi insanların çok rahat etmesine neden olmaktadır. Bu rahatlıktan bir tanesi de göz tedavilerinde kullanılan lazerlerdir. Lazer ile yapılan tedavilerde göz derecesi tamamen sıfırlana bilmekte ya da düşürülebilmektedir. Böyle durumlarda olan kişilerin askerlik durumları yeni göz numaralarına göre değerlendirilmektedir. Yani göz bozukluk dereceniz lazer yaptırmadan önce toplam 15 iken lazer sonrasında 5’e düşerse askere gidebilirsiniz. Fakat askerlikten muaf belgesi aldıktan sonra bu tedaviyi olursanız askere gitmeyebilirsiniz. Askerlik göz muafiyeti şartları konusu genel hatlarıyla bu şekildedir.

Çürük Raporu Nedir ve Nasıl Alınır?

Lisanslı Sporcuların Askerlik Tecil İşlemleri

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir Mi?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Askeri hastane diyorsunuz fakat sene 2018 olduğundan mütevellit yazıyı ve bilgileri güncellemeniz mümkün müdür?

  1. Artık askeri hastaneler bakmıyor bu işlere. Şöyle açıklayayım;
   1) e-devlet üzerinden askerlik asal yoklama başvurusu yapıyorsun.
   2)daha sona aile hekimine gidiyorsun ve göz bozukluğunu belirtiyorsun o da seni çevre hastanelerden birine göz polikliniğine sevk ediyor
   3)alile hekiminin sevk ettiği hastaneye gidiyorsun ve göz doktoruna muayene oluyorsun.Eğer göz doktoru muayene sonucuna göre yönetmeliğe bakarak askere alınman da sakınca görmüyorsa uygundur diyip askerlik şubesine gönderiyor. Uygun değilse heyete çıkıyorsun heyet muafiyet verirse muaf oluyorsun.

   Bunların haricinde diğer bilgiler bildiğim kadarıyla doğru

 2. Merhaba benim sag 6.50 sol 6.25 uzagi goremiyormusum goz tembelligi var 4 yillik mezunum askerde sorun olurmu bide nerelere verirler sorun olmassa mesela komando olamam ama diger yerlerde sorun olurmu rutbeli olarak yapabilirmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu