Askerlik Borçlanması

17.11.2017
A+
A-
Askerlik Borçlanması

Askerlik borçlanması, tüm vatandaşlar için birçok avantaj getiren bir haktır. Askerlik hizmetini yerine getiren ve askerlik hizmetinde harcadıkları zamanın, belli bir kısmını ya da tamamının sigortalı günlere saydırmak, emeklilik dahil birçok avantajı sunmaktadır.

Hangi süreler borçlandırılır?

Vatandaşların er ya da erbaş olarak silah altında bulunmaları veya Yedek Subay Okulu’nda geçirmiş oldukları sürelerin borçlandırılması yasal mevzuatlar nezdinde mümkündür.

Askerlik borçlanması için nereye başvurulur?

İlgili vatandaşların Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Askerlik borçlanması için izlenecek adımlar nelerdir?

  1. Askerlik borçlanma belgesinin temini: Sosyal Güvenlik Merkezi, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da internet platformundan elde edecektir.
  2. Borçlanma belgesinin onaylanması: Askerlik borçlanma belgesi, kişinin bağlı bulundukları askerlik şubesi tarafından tasdik edilmelidir.
  3. Belgelerin ibrazı: Askerlik belgesinin onaylanmasından sonra, vatandaşlar dosyalarının bulunduğu Sosyal İl Güvenlik Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuracaklar.
  4. Borç Hesaplanması: Başvurulan  kurum tarafından askerlik borçlanma tutarı hesaplanacaktır ve vatandaşlar bu tutarı ödemelidirler.

Askerlik borçlanması hesaplama nasıl yapılır?

Bu konuda oldukça başarılı bir site var: SSK.Biz.Tr Memur, çalışan, öğrenci, esnaf ve özel sektör mensupları, bu siteyi ziyaret ederek askerlik borçlanması, emeklilik hesapları ve diğer birçok konu hakkında aklınıza takılan konu ve hususları sorabilir, uzmanlardan cevaplar alabilirler.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.