Askerdeyken PMYO Başvurusu

07.05.2018
A+
A-
Askerdeyken PMYO Başvurusu

Polis olmak isteyen kişilerin bir takım başvurular yapması ve kabul edilmesi halinde de bunlara yönelik eğitimler alması gerekmektedir. Fakat erkek adayların askerlik durumları oldukça kafa karıştırmaktadır. Askerdeyken PMYO başvurusu yapılır mı? Askerdeyken polisliği kazanırsam ne olur? Gibi sorular erkek adayların kafasını oldukça kurcalamaktadır. Yazımızın içerisinde bu soruların cevaplarını bulacaksınız. Polis olmaya karar verdiğinizde öncelikle alımların ilanlarını yakından takip etmeniz gerekmektedir. Yılın farklı dönemlerinde yapılan bu alımların tarihini kaçırmadan başvuru yapmanız çok önemlidir. Aksi durumda bir sonraki dönemi beklemeniz gerekir ki bu da ortalama 1 seneyi bulabilmektedir. Bundan dolayı erkek adaylar askerlik görevini yaparken böyle bir alım yapılması durumunda başvuru yapıp yapamayacaklarını çok fazla merak etmektedir.

Askerdeyken PMYO Başvurusu Yapılır Mı?

Polis olmak isteyen kişiler PMYO başvurularını yapmakta ve bu başvuruya bağlı olarak fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına girmektedir. Söz konusu sınavlarda başarılı olan adaylar bu okula yerleşmekte ve alınan 2 yıl eğitimin ardından göreve başlamaktadır. Askerdeyken PMYO başvurusu yapılıp yapılmadığı ile ilgili husus zaman içinde değişmiştir. Özellikle son yıllarda yaşanan olayların bu duruma etkisi son derece fazladır. Bundan dolayı polis olmaya karar vermiş iseniz güncel bilgilere ulaşmanız adaylık sürecinize olumlu katkılar sunacaktır. Fakat söz konusu durum ile ilgili eski bilgilere göre hareket etmeniz çok ciddi bir hak kaybı yaşamanıza neden olacağı gibi aynı zamanda da yıl kaybı da söz konusu da olabilmektedir.

Geçmiş yıllarda yapılan uygulamalarda askerdeyken PMYO başvurusu yapmanın önünde herhangi bir engel bulunmamaktaydı. Askerde silah altında bulunan adaylar başvuru yapabildikleri gibi sonraki aşamalara da katılabilmekteydi. Yazımızın üst bölümlerinde belirtildiği gibi söz konusu başvurunun ardından adayların fiziki yeterlilik testi ve mülakat sınavlarına girerek başarılı olması gereklidir. Geçmişte silah altında bulunan adaylara söz konusu sınavlar için izin verilmekteydi. Böylece adaylar askerde dahi bu sınavlara girerek hak kaybı yaşamamaktaydı. Yapılan sınavın kazanılması durumunda ise adaylar askerden terhis edilmekteydi ve bu aşamadan sonra adaylar eğitime katılarak polis olmaktaydı. Bilindiği gibi polisler askerlikten muaftırlar. Fakat burada 10 yıl şartı bulunmaktadır. Yani polisler 10 yıl boyunca görev yaparlarsa askerliği yapmış kabul edilmektedirler. Fakat 10 yıldan önce meslekten ayrılmaları durumunda askere alınırlar.

Askerdeyken PMYO Başvurusu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Askerdeyken PMYO başvurusu durumu yeni düzenleme ile tamamen değişmiştir. Artık adaylara askerdeyken sınavlara girme hakkı verilmemektedir. Yani askerde olan kişiler bir şekilde başvurularını yapsalar dahi başvuru sonrasında girmeleri gereken sınavlar için izin verilmemektedir. Dolayısıyla da başvuru yapan kişiler askerde olmaları durumunda doğrudan elenecektir. Söz konusu durumun neticesinde yakın zamanda yayınlanan kılavuzda adayların başvuru yapabilmesi için silah altında olmaması gibi bir şart getirilmiştir. Böylece insanların kendisini yeni duruma göre ayarlaması gerekmektedir. Eskiden yapılan uygulamanın devam etmediğinin bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Askerdeyken PMYO başvurusu yapacak adayların çok dikkatli olması gerekmektedir. Yapılacak alımların tarihleri genel olarak belli olsa da zaman zaman ekstra alımlarda yapılmakta ve söz konusu durumda askerde olunması başvuru yapılamaması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla da polis olmak isteyen adayların askerlik durumlarını buna göre ayarlamaları gerekmektedir. Yani polis olmayı düşünen kişilerin olası alımların olacağı tarihlerde askerde olmayacak şekilde askerliklerini tecil ettirmelilerdir. Tecil ettirmek için ise farklı haklar ilgili kanun tarafından verilmiştir. Bunlar arasından bir tanesi kullanılarak askerlikler tecil ettirilebilmektedir. Dolayısıyla kişiler polislik sınavlarına başvuru yapabildikleri gibi aynı zamanda yapılacak sınavlara da katılabilecektir. Bu da kişilerin hayallerine ulaşma noktasından çok önemli bir adım olmaktadır.

Askerdeyken PMYO Başvurusu ve Askerlikle İlişiği Olmayanlar

Askerdeyken PMYO başvurusu yapılamamaktadır. Yukarıda bu durum net olarak anlatılmış olup bununla ilgili de yeni bir düzenleme yapıldığı belirtilmiştir. Söz konusu düzenlemeye göre askerlikle ilişiği olan kişilerin başvuru yapmasına izin verilmemektedir. Askerlikle ilişiği olmayanlar kısaca şunlardır:

 • Askerlik çağına gelmemiş olanlar
 • Askerliğini yapmış olanlar
 • Askerliğe elverişli değildir; çürük kararı alanlar
 • Öğrenci olanlar
 • Tecilli olanlar
 • Askerlikten muaf olanlar
 • Askerlik kaçağı ya da bakaya olmayanlar
 • Askeri mahkemelik olmayanlar

Yukarıda belirtilen kişilerin askerlik ile ilgili bir ilişik durumları söz konusu değildir. Dolayısıyla da bu kişilerin polislik başvurusu yapmalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu kişiler başvurularına başka bir engel olmaması durumunda başvuru yapabilmekte ve sınavlara da girebilmektedir. Askerdeyken PMYO başvurusu yapılamadığı için bu kişilerin böyle bir sorunları bulunmamaktadır.

PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okulu başvuruları için adayların bazı şartları sağması gerekmekte ve söz konusu şartlardan bir tanesi de askerlik durumudur. Askerdeyken PMYO başvurusu konusu genel hatlarıyla yukarıda anlatılmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken çok fazla husus bulunmakta ve bunların dikkate alınmaması durumunda adaylar çok ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Polislik başvurusu yapan kişilerin bundan dolayı güncel bilgilere göre hareket etmesi gerekmektedir ki bu da yayınlanan kılavuzun dikkatli bir şekilde incelenmesini gerektirmektedir. Yazımızda yazmış olduğumuz bilgiler şuanda geçerlidir fakat yapılacak düzenleme ile bunlar değişebilir. Bundan dolayı yayınlanan kılavuzların detaylı olarak incelenmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir. Fakat adayların tecil hakkı var ise bunu kullanarak sınava girmeleri uygun bir davranış olacaktır. Tabi burada adayların kendi durumlarını da bilerek ona göre hareket etmesi gerekmektedir.

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

PMYO Başvurusunda Okul Puanı Nasıl Etki Eder?

PMYO İçin Lise Farkı Var mı ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Avatar Emir dedi ki:

  Askerliğim 2019 a kadar tecilli başvuru yapabılırmıyım..

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet yapabilirsin.

 2. Avatar Engin dedi ki:

  Yalnız şöyle bir durum var son alımda askerlik şartı için ” intibak eğitiminin başladığı tarihten itibaren silah altında bulunmamak ” vardı.

  Bu da benim anladığım kadarıyla Askerdeyken sınava girebiliyorsun. intibak tarihinde askerliğini bitirmiş olman gerek. yani askerliğinin bitimine 1-2 ay kalan kişiler sınava girebilir. ki askeriyeye de sınava girebilir miyim diye sordum aynı cevabı aldım.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Aynen dediğin gibi.