Askerdeyken PAEM Başvurusu

17.04.2018
1.877
A+
A-
Askerdeyken PAEM Başvurusu

Polislik mesleğini yapan kişiler farklı şekillerde teşkilata girebilmekte olup bunlardan bir tanesi de PAEM sınavına girilmeli ve bu sınavı kazanarak eğitimi başarı ile tamamlanmalıdır. Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) başvurusu yapılarak komiser yardımcılığı sınavına girilmekte ve buradan sonra da teşkilata adım atılmış olunmaktadır. Askerdeyken PAEM başvurusu yapılır mı yapılmaz mı? Başvuru yapılırsa sonraki süreç nasıl işler? Tarzındaki sorular polislerin kafasına takılmaktadır.

Aynı zamanda polis olacak kişilerde söz konusu durumu merak etmekte ve ileriye dönük planlarını ona göre yapmaktadır. Bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz. Böylece PAEM başvurusu hakkında aklında soru olanların soruları giderilmiş olacaktır. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz takdirde bütün sorularınızın cevaplandığını göreceksiniz.

Askerdeyken PAEM Başvurusu Yapılır Mı?

Askerdeyken PAEM başvurusu konusunda öncelikle bilinmesi gereken bazı hususlardan bahsedilmesi gerekmektedir. PAEM alımları Polis Akademisi tarafından yapılmakta ve bununla ilgili bütün detaylar yine burada yer almaktadır. Dolayısıyla da buradan yapılacak açıklamaları beklemek ve iyi bir şekilde takip etmek gerekmektedir. Dönemsel olarak yapılan ilanlarda kaç öğrenci alınacağına dair bilgiler paylaşılmaktadır. Erkek adaylar söz konusu ilanları takip edilirken akıllarında en önemli soru askerliktir. Çünkü askere gidildiği tarihte böyle bir ilan yapılır ve buna bağlı olarak da alım yapılırsa söz konusu kişilerin başvuru durumları insanları düşündürmektedir. Askerdeyken başvuru yapılıp yapılmadığı konusu bundan dolayı insanlar tarafından çok merak edilmektedir.

Geçmişte yapılan uygulamalarda adayların askerde iken başvuru yapmasına izin vermekteydi. Askerdeyken PAEM başvurusu yapan adaylar daha sonra yapılacak sınavlara izin alarak girebilmekteydi ve böylece herhangi bir hak kaybı yaşanmamaktaydı. Askerde bulunan adaylar başvurularını yaptıktan sonra girecekleri sınavlar birliklerine bildirilmekte ve böylece söz konusu tarihlerde adaylara izin verilerek sınava girmeleri sağlanmaktaydı. Böylece adaylar askerde olup olmamayı sorun etmeden bu sınavlara hazırlanabilmekteydi. Fakat yapılan değişikliklerden sonra adayların dikkat etmesi gereken yeni hususlar ortaya çıkmıştır. Söz konusu sistemdeki değişiklikler kademeli olarak yapılmış ve böylece son hali süreç içerisinde ortaya çıkmıştır.

Askerdeyken PAEM Başvurusu ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Askerdeyken PAEM başvurusu yapabilmek isteyen kişilere daha önceki zamanlarda izin verildiği gibi sınavlara girmelerine de müsaade edilmekteydi. Fakat yakın zamanda yapılan değişiklikten sonra askerde bulunan kişilerin sınava girmesi için gereken izin verilmemiştir. Dolayısıyla başvuru yapan kişilerin başvuruları boşa gitmiş ve adaylar doğrudan elenmiştir. Bu aşamadan sonra ilgili madde üzerinde bir değişiklik daha yapılmış ve askerde bulunan kişilerin başvuru yapması engellenmiştir.

Askerlikle ilişiği bulunan kişilerin PAEM başvurusu yapmasının önü böylece kapanmış olmuştur. Adaylar artık askerdeyken başvuru yapamamaktadır. Bundan dolayı da kendilerini buna göre ayarlamaları gerekmektedir. Çünkü söz konusu alımlar çok sık yapılmadığından erkek adayların askerdeyken bu şansı kaçırması en az 1 yıl belki de daha fazla beklemesine neden olmakta ve söz konusu uzun süre boşa gitmiş olmaktadır. Bundan dolayı da PAEM başvurusu yapacak olan kişilerin askerliklerini tecil ettirmesi gerekmektedir.

Askerdeyken PAEM başvurusu eskiden yapılabilmekteydi. Yazımızın üst bölümlerinde bundan bahsetmiştik. Askerdeyken yapılacak başvuru sonucunda sınav kazanıldığında adaylar askerden terhis edilmekteydi. Çünkü polislerin askerlikten muaf tutulma hakları bulunmaktadır. Fakat bunun için en az 10 yıl boyunca polislik yapmaları gerekmektedir. 10 yıl dolmadan polislikten farklı nedenlerle ayrılan kişiler tekrar askere alınmaktadır. Söz konusu durum PAEM başvurusu yapacak olan adaylar için son derece önemlidir.

Adayların hakları olmaları durumunda askerliklerini tecil ettirmeleri ve sınava girmeleri son derece isabetli olacaktır. Çünkü tecil işlemi yapılarak hem sınava girme hakkı elde edilmektedir ki en önemlisi budur hem de polisliği kazanması durumunda askerlikten muaf olma hakkı kazanmaktadır. Dolayısıyla da sınava başvuru yapabilmek için tecil hakkının kullanılması doğru olacaktır. Fakat herkesin durumu farklı olduğu için kişilerin buna kendilerinin karar vermesi gerekmektedir.

Askerdeyken PAEM Başvurusu ve Askerlikle İlişiğin Olmaması

Askerdeyken PAEM başvurusu yapabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartların içerisinde yer alan askerlikle ilişiğinin olmaması konumuz açısından son derece önemlidir. Askerlikle ilişiğinin olmaması demek kısaca kişinin başvuru ve sınav sürecinde askerde olmaması ve askere gitme durumunun olmaması demektir. Dolayısıyla ilgili kişilerin askerlik zamanının gelmemesi, askerliğin yapılmış olması, askerlikten muaf olunması ve askerliğin tecil ettirilmiş olması durumlarından birisindeyse PAEM başvurusu yapmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Askerdeyken PAEM başvurusu yapacak kişilerin durumu bunların dışında ise askerlikle ilişiği vardır demektir ki bu da yapılacak başvurunun reddedileceği anlamına gelmektedir.

Askerdeyken PAEM başvurusu ile ilgili genel durum bu şekildedir. Kişilerin özel durumlarına göre daha farklı uygulamalar yapılabilmektedir. Kısaca kişilerin başvuru yapabilmesi için askerde olmaması gerekmektedir. Bunun dışında başvuru esnasında bazı belgeler de istenmektedir. Söz konusu belgeler arasında askerlikle ilişkisi olmadığını gösteren belge de bulunmaktadır. PAEM başvurusu yapacak olan kişilerin askerliklerini tecil ettirme şansları bar ise bunu kullanarak bu sınava girebilirken böylece bazı avantajları da elde etmiş olmaktadırlar. PAEM başvurusu yapan kişiler mülakat ve uygulamalı sınavlara girmekte ve buradan aldıkları puanlara göre sınavları kazanıp kazanmadıkları belli olmaktadır. Bundan dolayı da adayların özellikle uygulamalı sınavlara daha önceden hazırlanması çok önemli olup bu sayede söz konusu sınavdan daha yüksek puan almaktadırlar.

Polis Okulunda Elenme Oluyor Mu

Polislikte Yaş Şartı Esnetilir Mi

Ben ve Sivilce İzleri Polisliğe Engel Mi

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ferhat dag dedi ki:

  22.donem pomem sözlü mülakati ne zaman yapılacak

  1. Admin dedi ki:

   henüz belli değil

 2. samet dedi ki:

  merhaba tecilim 23/09/2018 de bitiyor başvuru yapabilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   İntibak ondan önce olursa sorun olmaz.