Askerden Muaf Olmak Polisliğe Engel midir?

04.07.2018
A+
A-
Askerden Muaf Olmak Polisliğe Engel midir?

Polislik mesleği de askerlik mesleği gibi efor sarfedilmesini gerektiren ve fiziki olarak dinç olunması gereken zorlu mesleklerden biridir. Polis olmak isteyen adayların hem fiziken hem de psikolojik olarak polislik mesleğini icra etmeye engel teşkil edecek bir durumlarının olmaması gerekir. Bu her açıdan geçerli bir durumdur, yani hem sicili temiz olmalıdır hem de sağlık raporunda gereken yeterliliklerin tamamı karşılanıyor olmalıdır. Askerlik ve polislik, yaptıkları hizmetler bakımından birbirine son derece yakın mesleklerdir. İki mesleği yapan insanlar da halkın güvenliği için çalışan ülkemizin vatandaşlarıdır. Ayrıca her iki meslek grubu da birçok zorlu şartlarda görev yapan meslek gruplarındandır.

Ülkemizde zorunlu askerlik uygulaması olduğu için gençler belli bir yaşa geldiklerinde askerlik görevlerini yapmak için birliklerine teslim olurlar. Elbette eğitim durumuna göre adayların tamamı farklı aylarda ve rütbelerde askerlik yaparlar. Kimisi askerde onbaşı vs. gibi rütbeler alırken kimisi de er olarak askerliğini tamamlar. Yine askerler yeteneklerine göre ayrılır ve tank şoförü, berber gibi çok çeşitli şekillerde görevlendirilirler. Görev süreleri dolduktan sonra terhislerini alarak askerlik görevini tamamlamış olurlar. İsteyen adaylar Milli Savunma Üniversitesi gibi kurumlara giderek veya askerdeyken Uzman Çavuşluk, Uzman Jandarmalık gibi mesleklere başvurarak askerlik mesleğine devam eder. Yani mecburi hizmet haricinde de gönüllü olarak bu mesleği yapmaya devam eder.

Polislik ise aynen askerlik gibi adayların kendi hayalleri doğrultusunda yaptıkları bir meslektir. Bazı adaylar belirli durumlarda askerden muaf olurlar. Bunların ne olduğunu hemen hemen tüm polis adayları bilir. Eğer adaylar belirli bir kilonun üzerindeyse ve 3 yıl boyunca bu kiloyu korumuşsa askerden muaf olabilmektedirler. Ya da bazı sağlık problemleri olan adaylar hekim kontrolüne girdikten sonra hekimin askerlik yapamaz raporu verdiği durumlarda askerlik görevinden muaf olurlar. Adayların hangi durumlarda askerlikten muaf olacağı ile ilgili detaylı bilgiyi askerlik şubelerinden edinmenizde fayda var. Bununla birlikte askerlik muafiyeti getiren durumların bazıları polislik için de muaf olmanızı sağlar. Kısacası askerden hangi sebeple muaf olduğunuz polislik mesleğini yapıp yapamayacağınızla direkt olarak ilgili bir durumdur.

Askerlikten Hangi Durumlarda Muaf Olanlar Polis Olamazlar ?

Polis olmak isteyen adayların hepsi emniyet teşkilatının yayınladığı sağlık şartlarının tamamını karşılıyor olmalıdır. Eğer emniyetin istediği sağlık şartlarından 1 tanesini bile karşılamıyorsanız polis olabilmeniz mümkün olmaz. Askerden muaf olan adayların hangi sebeplerden dolayı askerden muaf oldukları konusu, polislik yapıp yapamyacağınızla da alakalıdır. Eğer adayların askerliğe engel olan sağlık şartları, polisliğe de engel teşkil edecek bir durum ise, bu gibi durumlarda adaylar polislik mesleğini de icra edemezler. Burada adayların en çok dikkat etmeleri gereken husus emniyet teşkilatının istediği sağlık şartlarına uyulup uyulmadığı konusudur. Sizlere detaylı olarak emniyet teşkilatının istediği sağlık şartları ile ilgili bilgiler verirken, askerlikten hangi durumda muaf olanların polislik mesleğini yapıp yapamayacakları ile ilgili detaylı bilgileri de sizlere aktarmaya çalışalım.

 

 • Askerden muaf olan adaylar boya uyumsuz olan kilodan dolayı muaf olmuşlarsa ve muaf olma durumları devam eder düzeyde bir boya ya da kiloya sahiplerse polislikte yapmaları mümkün olmaz. Hem askerlikte hem de polislikte boy ve kilo uyumu yani vücut kitle endeksi uyumu şartı aranır. Askere gidecek olan adaylar için yayınlanan boy ve kilo uyumunu içeren vücut kitle endeksi tablosu vardır. Adaylar eğer bu tablo sınırlarını aşıyorsa kilo sorunu yüzünden askere alınmazlar. Ancak kurallara göre adayların bu durumu birkaç yıl boyunca devam ettirmesi gerekir. Yani 2018 yılında kilolu olan ve doktorların askere gidemez diye görüş bildirdiği biri 2019 yılında da muayene olur. Eğer 2019 yılında hala vücut kitle endeksiz uyumsuz ve aşırı kiloluysa doktorların görüşüne göre 1 sene daha askere gidemez raporu verilir. Eğer 2020 yılına geldiğimiz askere gidecek olan şahıs hala vücut kitle endeksine göre uyumsuz ise bu sefer tamamen askerden muaftır raporu verilir. Bazı durumlarda 2 senelik kontrolde de direkt olarak askerden muaftır raporu verilebilmektedir.

 

 • Bu rapor sadece fazla kilolular için değil aşırı zayıflar için de verilebilen bir rapordur. Ancak böyle bir durum çok sık görülmez ve genelde bu şekilde askerden muaf tutulan adaylar aşırı zayıflıktan değil fazla kilodan dolayı askere alınmazlar. Fazla kilodan dolayı askerden muaf olan birisi eğer ki polislik başvurusu yaptığı sırada kilo vermiş ve polislikte aranan şartları yerine getiriyor ise polis olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Polislikte aranan şartlar askerlikte aranan şartlara oranla biraz daha zorlu olabilmektedir. Örneğin polis olmak için erkek adaylarda 167 cm bayan adaylarda ise 162 cm boy şartı aranır. Yine askerlikte olduğu polislikte de vücut kitle endeksi uygulaması vardır. Ancak polislikteki uygulama askerliğe göre daha farklıdır. Askerde aşırı kilolular alınmazken polislikte bu kural biraz daha katıdır. Yani örneğin askerlikte 170 boyunda olup 100 kilo olanlar alınmazken, polislikte 175 boyunda olup 85 kilo olanlar alınmayabilir. Asker ve polislik için boy kilo orantısında aranan şartlar farklıdır.

 

 • Eğer adaylar bunun dışındaki fiziki durumlardan ötürü askerden muaf tutulmuşlarsa bu durumda polis olmak için de istenilen sağlık şartlarını yerine getiremeyebileceklerini unutmamak gerekir. Bu çok kapsamlı bir konudur, adayın askerden neden muaf edildiği, hastalığının veya fiziki sorununun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmadan polislik başvurusu yapıp yapamyacağınızı söylemek oldukça zordur. Eğer askerden muaf tutulmuşsanız, polis olabilir miyim diye aklınızdan geçiyorsa, yapmanız gereken en doğru şey emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğini incelemek olmalıdır.

Meclis Polisi Nasıl Olunur?

Polis Olmak İstiyorum. Nasıl Polis Memuru Olurum?

Şehit Yakınları Nasıl Polis Olabilir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Şah dedi ki:

  Babası güvenlik korucusu olup şehit olan birisinin çocuğu polis alımlarında şehit yakını olarak polislik e başvurabilir mi.
  Bizzat bu sıkıntıyı yaşadım için

  1. Admin dedi ki:

   Akademi ile konuşmanız lazım.

 2. Sahhh dedi ki:

  Askerde pskotik bozukluk adında terhis edildim acaba olabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Çok zor

 3. Cumali Daysal dedi ki:

  Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için askerden muaf olmuştum fakat görünürde hiçbiseyim yok gayet iyiyim boy ve kilom da uyumlu sizce polislik için uygunmudur ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde..