Araç Muayene Randevu Alma İşlemleri

22.02.2018
1.030
A+
A-
Araç Muayene Randevu Alma İşlemleri

Trafikte bulunan araçların her yıl ya da iki yıl bir defa muayene işleminden geçmesi gerekmektedir. Söz konusu durum bir zorunluluk olup bu işlemleri yaptırmayan kişilere farklı cezalar uygulanmaktadır. Muayene işlemi sayesinde araçlar daha güvenli olmakta ve bu da bütün trafiği olumlu etkilemektedir. Mekanik yapıda olan araçların bakımının periyodik olarak yapılması durumunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Fakat bu bakımların zamanında yapılmaması trafikte aksamalara yol açtığı gibi farklı kazalara da sebebiyet verebilmektedir. Bundan dolayı da muayene işlemine çok fazla önem verilmektedir. Araç muayene randevu alma işlemleri ise muayene işleminin çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamakta olup insanların söz konusu işlemi rahat bir şekilde yapmasına neden olmaktadır.

Araç Muayene Randevu Alma İşlemleri ve Gerekli Olan Belgeler

Araç muayene randevu alma işlemleri konusunda bilinmesi gereken ilk husus muayeneyi hangi firmanın yaptığıdır. Ülkemizde araçların muayenesini Tüvtürk yapmakta olup insanlar araçlarıyla buraya gitmekte ve sıraları geldiğinde işlemlerini yaptırmaktadır. Çok fazla sıra beklemek istemeyen kişiler firmanın sitesinden randevu alabilmektedir. Fakat randevu alabilmek için istenen bazı belgeler bulunmakta ve bunların olmaması durumunda randevu alınamadığı gibi randevusuz da olsa muayene işlemi yapılamamaktadır. Bu belgelerden ilki araçların en önemli belgesi olan ruhsatlardır. Bir anlamda araç kimliği olan ruhsatlar olmadan randevu alınması imkansızdır. Bundan dolayı da insanların araç ruhsatlarının olması ve bunlar üzerindeki bilgilerin okunabiliyor olması gerekmektedir.

Araç muayene randevu alma işlemleri için istenen bir diğer belge ise zorunlu trafik sigortasıdır. Araçların trafikte karışabilecekleri kazalar sonucunda oluşan hasarları ödeyen sigorta uzun yıllardır uygulanmaktadır. Zorunlu olan sigorta sayesinde kazalardaki maddi hasarlar karşılanmaktadır. Fakat son birkaç yıldır sigortaların ücretinin hızlı yükselmesi söz konusu durumu tartışmalı hale getirmiştir. İnsanların bir kısmı fiyatların yüksek olmasını gerekçe göstererek sigorta yaptırmamıştır. Devlet kurumları fiyatların düşmesi için bazı adımlar attıysa da bunda başarılı olduğu söylenemez. Nihayetinde söz konusu durum uygulanmaya devam etmektedir. Zorun olan bu belge randevu alma işleminde de istenmektedir. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış olan kişilerin randevu alması mümkün değildir. Çünkü sistemden bu durum kontrol edilmekte ve sigortası olmayan araçlara randevu verilmemektedir. Ayrıca randevusuz da olsa araçlarını muayene ettirmek isteyen kişilerde hayal kırıklığına uğramaktadır. Kısaca bu belge olmadan randevu alınamadığı gibi muayene de yapılamamaktadır.

Araç Muayene Randevu Alma İşlemleri ve İstenen Bilgiler

Araç muayene randevu alma işlemleri için istenen belgeler bunlardır. Bu belgelerinde herhangi bir sorun olmayan kişiler rahatlıkla randevu alabilmektedir. Bunun için öncelikle randevu alacakları araçların ruhsatlarını almaları gerekmektedir. Çünkü yapılan randevu alma işlemi esnasında bazı bilgiler istenmekte ve bundan dolayı da bilgilerin doğru olması adına ruhsattan bakarak ilgili bölümlere girilmesi gerekmektedir. Randevu almak isteyen kişilerin öncelikle firmanın resmi sitesine girmesi gerekmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonra ise sistem tarafından bazı bilgiler istemektedir. Bunlar:

  • Plaka No
  • Ruhsat Seri ve No

Bu bilgilerin ruhsata bakılarak doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise aracın hangi ildeki istasyona götürüleceğinin seçilmesi gerekmektedir. Firmanın sitesinde yer alan haritada söz konusu istasyonların tamamı gözükmektedir. Bu istasyonların adresleri de bu haritadan rahat bir şekilde bulunmakta ve insanlar bu sayede bunlar arasından uygun olanı tercih etmektedir. Araç muayene randevu alma işlemleri açısından söz konusu seçim son derece önemlidir. Seçim yaparken firma tarafından istasyonlardaki yoğunlukta gösterilmektedir ve böylece insanlar daha sakin olan yerleri tercih edebilmektedir. Özellikle büyük kentlerde birden fazla istasyon bulunmakta ve bu da farklı seçenek anlamına gelmektedir.

Araç muayene randevu alma işlemleri yapılırken bir sonraki aşama ise ruhsat üzerinde bulunan bilgilerin yazılmasıdır. Bunlardan bazıları sistem tarafından istenmektedir. Daha sonra ise muayene tarihi ve saati belirlenerek işlem tamamlanmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Sistem tarafından sorulan sorular arasında araca takılan yeni bir parça olup olmadığı ya da daha sonradan takılan parçalardan bazılarının değişip değişmediği sorulmaktadır. Bunların cevaplarının doğru verilmesi gerekmektedir. Bu parçalardan bazıları için Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan belge alınması gerekmektedir. Yine bazı tadilat ve değişimler için ise yeniden proje çizilmesi ve bunları muayeneye gelirken getirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda araçlar ağır kusurlu kabul edilmekte ve muayeneden geçememektedir.

Araç muayene randevu alma işlemleri tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken nokta muayene sürecidir. Muayeneden geçebilmek için araçların sorunsuz olması gerekmektedir. Bundan dolayı da muayeneye gitmeden önce araçları ustalara kontrol ettirmeli ve çıkan sorunları tamir ettirmelisiniz. Aksi durumda istasyona kadar gittikten sonra muayeneden kalır ve daha sonra yine bunları tamir ettirmek zorunda kalırsınız ki bu da ciddi bir zaman kaybı anlamına gelmektedir. Ayrıca özellikle LPG’li araçların üzerinde bu durumla ilgili olan yazıların okunabilir olması çok önemlidir. Bunlarda araçların muayeneden kalmasına neden olabilmektedir. Son olarak ise muayene sırasında gerekli olan ekipmanların araç içerisinde yer alması gerekmektedir. Söz konusu ekipmanlar şunlardır:

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen reflektör
  • Yangın söndürme cihazı
  • Stepne

Yukarıda bulunan ekipmanların olmaması aracın muayeneden kalması anlamına gelmektedir. Araç muayene randevu alma işlemleri de böylelikle boşa gideceğinden söz konusu duruma gereken özen gösterilmelidir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.