Araç İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır?

23.08.2019
A+
A-
Araç İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır?

İpotek bildiğiniz üzere borç için ortaya konmuş güvence sağlayan mal veya ürünlere denmektedir. Yani borcunuza karşılık malınızı veya ürünlerinizi güvence olarak gösterebiliyorsunuz. Peki araç ipotek sorgulama nasıl yapılır? konusunda bilgi eksikliğiniz mi var? Bu konuda sizlere yardımcı olmak için yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz. Araç ipotek sorgulama için izlenebilecek basit yollar mevcuttur ve internet aracılığı ile dahil yerinizden kalkmadan ipotek sorgulaması yapabilirsiniz. Araçlar için ipotek sorgulatma işlemi daha çok ikinci el araç alacakların gündeminde olmaktadır. Alacakları araçların ipotekli veya ipoteksiz olduğunu öğrendikten sonra daha güvenli ve mutlu şekilde satın alma işlemini tamamlayabilirler.

Yerinizden Kalkmadan Araç İpoteği Sorgulatın

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere araç ipoteği sorgulatmak için yerinizden kalkmanıza gerek yok. E-Devlet üzerinden araç ipoteği sorgulatabilirsiniz. Bunun için gerekli olan şeyler internet ve mobil telefonlar veya bilgisayarlar olacaktır. E-Devlet uygulaması bildiğiniz üzere App Store ve Google Play üzerinde de yayınlanmaktadır. Bilgisayardan girecekler tarayıcı yardımı ile siteye erişim sağlayabilirler. E-Devlet üyeliği olmayanların ise üyelik açmaları gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Araç İpotek Sorgusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz üzere gerekli donanımlara sahip olduysanız e-devlet hesabınıza giriş yapın. Arama kısmından “Gelir İdaresi Başkanlığı” aramasında bulunun. Burada bulunan hizmetlerden ”E-Haciz Uygulaması” seçeneğine gidin. Karşınıza gelen ekranda 3-4 satır bilgi yer alacak ve altında da “Uygulamaya Git” ibaresi olacaktır. Mavi butondaki “Uygulamaya Git” seçeneğiyle haciz sorgulamasını yaptırabilirsiniz. Araç üzerinde haciz durumu bulunuyorsa sonuçlar kısmında yer alacaktır. Eğer araca yönelik hacız durumu yoksa “ADINIZA DÜZENLENMİŞ HACİZ BİLDİRİSİ BİLGİSİ BULUNMAMAKTADIR” yazısı kırmızı olarak yer alacaktır. Sorgulama sayfasını yazımızın en altında sizler için link olarak vereceğiz. Direkt olarak sorgulatma sayfasına ulaşabileceksiniz.

Alternatif Araç İpotek Sorgulatma Yöntemleri

İnternet ile arası iyi olmayanlar, teknolojiden anlamayanlar da SMS yöntemi ile araç ipotek sorgulaması yaptırabilirler. Araç ipotek sorgulaması nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak farklı alternatif seçeneği mevcuttur. SMS içeriği oldukça basittir. Öncelikle SMS’i göndereceğiniz adres 5664 olacak. Bu numarayı alıcılara ekledikten sonra mesaj içeriğine geçebilirsiniz. DETAY yazın ve bir boşluk bırakın. Ardından sorgulama yapacağınız araca dair plakayı tüm harf ve sayılar bitişik olarak yazın. Yani plakada gözüktüğü gibi boşluk bırakmayın. Plakada bulunan harfleri büyük yazmayı da unutmayın. Son olarak bu SMS sorgulatma işlemi 7 TL ile ücretlendirilmektedir. Ücret ödemek istemeyenlerin e-devlet kapısını kullanması daha faydalı olacaktır.

İpotek bilgisi sorgulatmak için buraya tıklayın.

Aile Hekimi Doktoru Öğrenme 2019
PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?
2019 İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.