Ameliyat Olan Polis Olabilir mi ?

06.04.2018
20.445
A+
A-
Ameliyat Olan Polis Olabilir mi ?

Meslek olarak polis olmayı düşünenler şayet bir operasyon geçirdi isi hemen aklına ameliyat olan polis olur mu diye bir kuşku düşer. Çünkü polis olmak için bazı fiziki şartlar aranmaktadır. Polis alımı gerçekleşmeden önce ön sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Bu ön kontrollerde bu tür ameliyat tarzı yara izlerine oldukça dikkat edilmektedir. Tabi ki her iz polis olmaya engel olmamaktadır. Ön sağlık kontrollerindeki şartlarda 2012 yılında değişiklik yapıldı. Polis adayının vücudundaki iz 5 metrelik mesafeden polisin eşkalinin tanınmasına yardım olacak kadar dikkat çekici değilse herhangi bir sıkıntı olmuyor ve kişi ön sağlık kontrolünden geçiyordu.  Vücudun her hangi bir yerinde, kolda, bilekte veya sırtta bulunan yara veya ameliyat izi 5 metreden belli olan polis adayı ise ön sağlık kontrolünden geçemez kalırdı.

Ameliyat Olan Polis Olabilir mi ? Hangi İzler Engel Olur

Bazı kişiler kulaktan dolma bazı bilgiler ile sağlık ön elemeye gittiğinde bir şekilde geçeceğini düşünmektedir. Fakat şunu bilmek gerekir ki bu kontrolleri yapan kişiler alanından uzman profesyonel kişiler bu ön elemenin yapıldığı kurum da ciddi bir kurumdur. Ameliyat olan polis olur mu diye herhangi birine sorulan sorunun akabinde ameliyat veya yara izine bakıp olmaz olma diyen konuda bilgisi olmayan kişilere güvenmeden yönetmeliği dikkate almak gerekir. İlk başvurudan sonra yapılan sağlık taramasında vücuttaki izlere oldukça fazla dikkat edilmektedir.

Ameliyat olan polis olur mu sorusunun net cevabı ancak sağlık taramasında belli olur. Bu taramayı yapan doktor polis adayına genellikle 5 metre uzaklıkta bakmaktadır. 5 metrelik uzaklıktan eşgal olarak belirlenen el, yüz ve kollara dikkatlice bakılır. Polis adayının eşgalini bu organlardaki bir izin belirleyecek kadar belirgin olup olmadığına bakılır. Şayet vücudun görünen herhangi bir yerinde eşgal belirleyecek bir iz 5 metre uzaklıktan fark edilirse ön sağlık kurulu bu adaya olumsuz rapor verecektir. Yüz, kol ve ellerde yani görünür yerlerdeki izler polisin eşgalini belirlemeye yetmeyecek kadar küçük ise bu durum polis adayı için problem olmayacaktır.

İzi Belli Olmasa da Ameliyat olan Polis Olur mu

İnsan olduğumuzdan her birimiz küçüklü büyüklü bazı hastalıklar geçirmişizdir. Bazı hastalıkların sonu veya beklenmeyen, istenmeyen kazalar neticesinde insanın ameliyat olması gerekebilir. Gün gelip de bir şekilde polis olmayı planlayan kişi çevreden veya bir şekilde işittiği duyumlar neticesinde ameliyat olan polis olur mu diye düşünmeye başlar. Bu konuda polis adayının ne ameliyatı olduğu ilk sorulması gereken sorudur. Şayet aday polislik mesleğini yapmaya engel bir hastalıktan dolayı ameliyat olduysa ve bu ameliyatın etkisi hala kişi üzerinde var ise bu durumda izi var mı yok mu diye bakılmadan direk olumsuz rapor verilir. Polis adayın olduğu sıradan herhangi bir ameliyat ise ve eşgal alanı olan el, yüz ve kolda değil ise sorun olmayacaktır.

Dövme ve izi ile Ameliyat Olan Polis Olur mu

Günümüzde özellikle gençler arasında vücuda yapılan kalıcı veya geçici olarak vücudun herhangi bir yerine boyalarla yapılan sanata verilen isim olan dövme çok moda olmuştur. Zamanında vücuduna dövme yaptırmış ve polis olmak isteyenler duydukları ameliyat olan polis olur mu gibi sorunlar sonrasında onlar da kendi durumlarını merak etmeye başlamışlar. Dövme yaptırmış olmak polis olmaya engel midir veya hangi tarz dövmeler engeldir gibi birçok soru sorulmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki eski yönetmelikte vücudun neresinde hangi boyut ve içerikte olursa olsun, polisliğe engel olmaktaydı. Şekli ister ünlü bir devlet büyüğü olsun ister bir hayvan şekli olsun bakılmadan aday elenirdi.

Emniyet Teşkilatı, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde 3 Ocak 2018 tarihinde bazı değişiklikler ve bazı düzenlemeler yapmıştır. Peki, ameliyat olan polis olur mu, dövme yaptırmış olan aday bu yeni düzenlemeye göre elenir mi diye soruların sorulduğunu duyar gibiyim. Yeni düzenlemede adaylar polislerin yazın giydiği kısa kollu üniformayı giydiklerinde vücutlarındaki dövme görünmeyecek yerde ise bu dövme polis olmaya engel olmayacaktır. Kısacası eski yönetmelikteki yazlık kıyafetlerden görünsün veya görünmesin fark etmeden dövmelerin polisliğe engel olması durumu kakmıştır. Yeni yönetmelikte, dövmenin polisliğe engel olması durumu sadece yazlık üniformada görünmesi halinde geçerlidir.

Ameliyat olan polis olur mu gibi durumlara da açıklık getiren değişen sağlık şartlar yeni yönetmelik şöyledir;

 • Yüzde ve eşgal bölgesi olarak belirlenmiş olan eller ve kollarda kalıcı uygulamalar ve dövmeler, eşgal belirleyici lezyonlardır.
 • Yazlık polis üniforması giyildiği zaman vücudun açık kalan bölgelerindeki her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar polisliğe ve öğrenciliğe engel teşkil etmektedir.

Ameliyat olan Polis Olur mu ile İlgili Bazı Hatırlatmalar

Ameliyat olan polis olur mu sildirilmiş dövme sıkıntı olur mu gibi çok fazla soru geldiğinden şimdi birkaç madde ile en çok sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız:

 • Dövmeler yazlık kıyafetler giyildiğinde belli olmayacak şekilde sildirirler ise ve silindiğinde iz kalmadığında polis olmaya herhangi bir engel oluşturmayacaktır
 • Burun eti aldırma, burun küçültme, düzeltme gibi durumlarda burun organı işlevinde herhangi bir problem yoksa polis olmaya engel değildir
 • Faça tarzı aletlerle kendine zarar verenler ve kollarında yara izleri olan adayların polis olmaları imkansızdır.
 • Dudaklarda büyütme, küçültme, botoks, kaşlarla oynamada bu tür estetik operasyonlarda eşkal yapısında bir aşırılık, gariplik ve iz yoksa polis olmaya engel değildir.

Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Polis Okulunu Nerede Okurum

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 275 YORUM
 1. Kevser dedi ki:

  Ben 4 yaşımdayken bi göz ameliyatı geçidim en büyük hayalim polis olmak şimdi o dikiş izi belli bile olmuyo iki gözümünde saglıklı ameliyat olan gözümde mercek var onun yüzüne biraz bulanık görüyorum polis olabilirmiyiym lütfen cevap ver abi……….

 2. şdskgş dedi ki:

  Merhaba, 2 yıl önce mide küçültme ameliyatı oldum. Şu anda hiçbir sağlık sorunu yaşamıyorum. Midem normal düzeye geldi ve iyileşti. Bu durum polis olmaya engel mi? Girip de elenen insanlar olmuş mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler..

 3. Dudu dedi ki:

  3 ay önce femur kemiğinden amaliyat oldum kalçamdan diz kapağima kadar platin var ve diz kapagımda 2 vida ve kalçam da 2 vida mevcut herhangi bir sıkıntı olurmu

 4. Mehmet dedi ki:

  Göğsümde platin ve vidalar var. 6 yıl oldu. Sağlıktan elenir miyim?