Aile Hekimi Sorgulama İşlemi

08.09.2018
A+
A-
Aile Hekimi Sorgulama İşlemi

Birden fazla aile hekimi doktorunun ve aile sağlığı personellerinin hemşire ve diğer elemanlarının aile hekimliği hizmetlerinin verildiği sağlık bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarına bağlı olan yerlere Aile Sağlığı Merkezi denir.

Aile sağlığı merkezlerinin kurulmasında etkili olan etmenler

 • Maliyetlerin azaltılması
 • Ulaşımın kolaylaştırılması
 • Vatandaşların hastanelerde sıra beklemelerinin azaltılması
 • Hekimlerin çalışma sürelerinin esnetilmesi, hususları öncelikle gözetilmiştir.

Aile hekimliği nüfusun ve ulaşımın kolay olduğu yerlere kurulmuştur. Burada çalışan doktorlar ve diğer aile sağlığı elemanları sözleşme yapılmak suretiyle çalıştırılır. Bu aile sağlığı merkezleri bakanlık isteğinde eğitim amaçlı da kullanılabilir. Buralar hizmet satın alabilir, kendilerine özgü kuralları ve bütçesi vardır. Bu kuruluşlar ferden veya müştereken eleman alıp çalıştırabilir veya hizmet satın alabilir. Ali sağlığı merkezlerinde birden fazla hekim çalışıyorsa burada iş bölümü, uzmanlaşma, yönetici belirleme ve belirlenen yöneticileri müdürlüğe bildirebilirler. Yönetim tarafından alınan kararlar karar defterine yazılması gerekmektedir. Yönetici aile sağlığı merkezinin işletmede ilk sorumlu kişidir. Aile hekimi sorgulama işleminden önce aile sağlığı ile ilgili biraz bilgi verelim.

Aile sağlığı merkezlerinin havalandırma, kolay ulaşım, aydınlatma, ısıtma imkânlarına sahip olup her hekim için 60 metrekare olması gerekir. Eğer birden fazla hekim birlikte çalışacaksa her hekim için 20 metrekare alan gerekir.

Aile hekimliği sorgulama yapılacak Aile sağlığı merkezlerinde tıbbi müdahalelerin yapılabileceği içinde lavabosu olan küçük cerrahi müdahalenin yapılabileceği yani aşı, enjeksiyon, alçıya alma gibi hizmetlerin yapılabileceği yer olması gerekir.

Aile hekimi sorgulama işlemi internet yolu üzerinden kolayca doktorunu sorgulayabilirler. Türkiye de uzun zamandan beri uygulanan aile hekimliği ile ilgili detayları merak eden yurttaşlar araştırmalarına devam ediyor. Aile hekimi nasıl sorgulanır? Nasıl öğrenilir.

Aile hekimi sorgulama işlemi e-devlet üzerinden sağlık bakanlığı portalından yapılmaktadır. E-devlet hizmetleri uygulamasına hem bilgisayardan hem de telefonlara yüklenen e-devlet uygulamasından kolayca ulaşılabilir. Aile hekimi sorgulama işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var; aile hekimi sorgulama adı altında bazı sahte hesaplar oluşturup kişisel bilgilerinizi çalmak isteyen kişiler olabilir. Yani her aile hekimi sorgulama işlemi yazan linklere dikkatsizce girerek kişisel verilerinizi çaldırmamaya dikkat edin. Bu sitenin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Web sitesi olup olmadığı dikkat etmek gerekir.

Aile hekimi sorgulama operatörler aracılığıyla kullanıcı hatları üzerinden sms yoluyla da öğrenebilirler.

 • Türkcell örnek verilecek olursa bunun için yapmanız gerek ‘AH TCKIMLIK NO’ yazarak 6998 veya 7777 numaralara sms göndermeniz yeterli olacaktır. Kısa bir süre sonra aile sağlığı merkeziniz ve aile hekiminiz size kısa mesaj olarak gönderilecektir.
 • Türk Telekom operatöründe ise telefonunuzun mesaj bölümüne ‘AH TCKIMLIKNO’ yazar 5115 veya 6998 numaralarına sms göndererek anında hızlı bir şekilde öğrenebilirsiz. Yalnız bu işlemler ücrete tabidir. Ücreti ise 1,00 TL

Peki, Aile Hekimimden Nasıl Randevu Alınabilir?   

 • Yol; Alo 182 hastane randevu hattını aramak
 • Yol; sağlık bakanlığının internet hizmeti sunan internet sitesi olan https://enabiz.gov.tr sitesi üzerinden kolayca randevu alınabilir. Hatta bu internet sitesinden tahlil sonuçları da görülebilmektedir.

Burada antrparantez belirtmek gerekir ki ALO 182 ücrete tabidir. Burada alınan her randevu için vatandaşların eczaneden ilaç alırken muayene ücretlerine ilave edilen bir ücret söz konusudur. İnternet sitesinden randevu almak daha doğru olacaktır. Aile hekimliğinden randevu almanıza çoğu zaman gerek kalmaz çünkü aile sağlığı merkezleri genellikle kalabalık olmaz vatandaşlar direk olarak muayene olabilir. Ama yine de kendi aile hekiminize muayene olmak istiyorsanız gitmeden önce arayıp aile hekiminizin yerinde bulunup bulunmadığını teyit etmenizde fayda var. Eğer kendi aile hekiminiz yoksa uygun olan yani o an da hastası olmayan diğer hekimlerde size yardımcı olacaklardır.

Eğer Aile Hekimimden Memnun Değilim Değiştirmek İstiyorum?

Buradaki işlem çok kolaydır. Kişi eğer aile hekimini değiştirmek istiyorsa Sağlık Bakanlığının 2015 yılında başlattı ve 2018 yılında aktif bir şekilde kullanılan e-devlet üzerinden çalışan e-nabız uygulamasıdır. Bu uygulamaya girilirken önce kişisel boy, kilo, kan grubu ve şifre oluşturma işleminden sonra en son hangi hastaneye gittiğimizi, aile hekimimizin kim olduğunu, ilaç yenileme, hastane muayene olma kronolojimizi, vs sağlık kuruluşlarıyla alakalı neredeyse bütün işlemlerimizi çok kolay bir şekilde yapabiliriz.

Yeni Adrese Taşındım Ne Yapmam Gerekir?

Bahsi geçen e nabız uygulaması devreye girmeden önce Yeni taşındığınız yere en yakın aile sağlığı merkezine giderek yeni aile hekimi belirlenmesi için bir kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Bu kayıt oluşturulduktan kısa bir süre sonra yeni aile hekiminiz belirlenecektir. Ancak e- nabız uygulaması ile aile hekimi değiştirme portalına girilerek burada belirtilen uygun hasta sayısı olan

 • yani hasta sayısı 3500 altı olan hekimin yeşil renkle,
 • 3500-4000 arası olan hekimin sarı renkle
 • ve son olarak 4000 ve üzeri olan hekimin bulunduğu isim bölgesinin kırmızı renkte olduğu

Sayfada belirttiğimiz renklerin yeşil ve sarı olanın birini seçerek aile hekimi değiştir. Butonuna tıklayarak aile hekimimizi aile sağlığı merkezine gitmeden kolayca değiştirme işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem her ayın 5’i ile 21’ tarihi arasında yapılması gerekmektedir. Ve değiştirme işlemi yapıldıktan sonra 3 ay gibi bir sürenin geçmesi beklenmeden tekrar aile hekimi değiştirme işlemi gerçekleştirilmemektedir. E-nabız uygulaması aile hekimi sorgulama işlemi olmak üzere bir çok sağlık işlerini halledebilmemizi sağlamaktadır. Bu uygulama sayesinde hastanedeki ve diğer sağlık kuruluşlarındaki bekleme süresi en aza indirilerek zamanın kendimize saklamış oluyoruz.

Aile Hekimi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.