Güncel Bilgiler

Aile Hekimi Randevu Alma İşlemleri

Günümüzde hastanelerin dışında koruyucu hekimlik mahiyetinde kurulmuş olan Aile Hekimliği’ne gitmek için randevu alma işlemleri Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden yapılacaktır. Sağlık Bakanlığı bütün hastanelere ait randevuların tek elden yapılmasını düzenleyen bir sistem kurmuştur. Böylece hastaların işlemlerinin daha hızlı ve daha çabuk gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 2018 Aile Hekimi Randevu Alma ile Aile Hekimi’ne gidip kapıda beklemeye gerek kalmayacak. Hastalar aldıkları saate göre gidip hemen muayenesini yaptırıp işlemlerini hızlıca gerçekleştirme şansına kavuşacaklar. Hastalar bu sistem sayesinde kendine en uygun saati seçecek ve böylece zaman kaybına uğrama durumu olmayacaktır. Yapılan bu işlemler sonucunda hastalardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek sadece telefonla arandığı zaman arama ücreti alınmış olacak.

2018 Aile Hekimi Randevu Alma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu MHRS sistemi üzerinden yakın zamana kadar sadece hastanelere ait randevular alınabilmekteydi. Yapılan değişiklikle artık MHRS sistemine Aile Hekimliği de eklenmiş oldu. Aile Hekimi Randevu alma üç faklı yolla yapılabilmektedir. Randevu almak için;

 • Birinci yöntem ALO 182’yi aramaktır. Telefonla randevu almak isteyenler ALO 182’yi aramalıdır. ALO 182 arandığında çıkan operatörün yönlendirmesi neticesinde randevu alma işlemi gerçekleştirilmektedir.
 • İkinci yöntem ise internet üzerinden randevu almaktır. Online randevu alma işlemi https://www.hastanerandevu.gov veya http://www.mhrs.gov siteleri üzerinden yapılmaktadır.
 • Üçüncü yöntem ise MHRS Mobil Uygulama’dan randevu almaktır. Bu yöntemi kullanabilmek için öncelikle akıllı cihaza mobil uygulamanın indirilmesi gerekmektedir.

Randevular alındıktan sonra kayıt işlemlerinin yapılabilmesi için randevu saatinden en az 15 dakika önce kayıt kabul birimine başvuru yapmak gerekmektedir.

2018 Aile Hekimi Randevu Alma MHRS Web Sitesi Üzerinden Nasıl Yapılır?

İnternetin hayatımızda fazlaca yer almasından dolayı 2018 Aile Hekimi Randevu Alma işlemleri web sitesi üzerinden daha yoğun yapılmaktadır. Online web site üzerinden randevu alabilmek için ilk olarak site açılır. Ardından aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Sitede üyelik kaydı olmayanların sitenin ana sayfasındaki Randevu Al butonunu tıkladıktan sonra açılan ekrandan Üye Ol seçeneği tıklanmalı. Üye ol kısmında gerekli olan kişisel bilgiler girilerek kayıt yaptırılmalıdır.
 • Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra kimlik numarası ve şifre girilerek randevu sistemine giriş yapılır.
 • Aile Hekimi Randevu Alma için açılan sayfada hastane ve hekim seçimi yapılır.

 • Hekim seçimi yapıldıktan sonra ekrana otomatik olarak saatler yansıyacaktır. Yansıyan saatlerden hasta kendine en uygun olanı seçer.

 • Uygun saat seçildikten sonra bütün bilgiler kontrol edildikten sonra randevu kaydedilir.
 • Randevu kaydedilmediğinde sıkıntı yaşanabileceği unutulmamalıdır.

MHRS sisteminde üyeliği olmayan ve üyelik almak istemeyenler e-devlet şifresi ile e-devlet sistemi üzerinden de randevu alabilir. MHRS sistemi ve diğer konularda soruları olanlar sistemin yardım masasına mail atarak yardım talep edebilirler.

2018 Aile Hekimi Randevu Alma Sonuçları Nasıl Görüntülenir?

2018 Aile hekimi randevu alma sonuçları şu şekilde öğrenilebilir:

 • Online hastanerandevu veya mhrs sitelerinden herhangi birine giriş yapıldıktan sonra Randevu Al kısmından kimlik numarası ve şifre girildikten sonra açılan ekranda Randevu Geçmişi tıklanmalı. Randevu Geçmişi kısmında bütün randevular görülecektir.
 • Mobil uygulamada da aynı işlemler takip edilerek randevu görüntülenir.
 • ALO 182 hattında ise arama yapıldıktan sonra güvenlik soruları cevaplandırıldıktan sonra ileriye yönelik randevu bilgileri hakkında bilgi edinilebilir.

2018 Aile Hekimi Randevu Alma İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Randevu aldıktan sonra bazen bazı engeller çıkabiliyor. Çıkan engeller neticesinde muayeneye gidemeyecek olan hastaların randevularını iptal ettirmeleri gerekmektedir. İptal edilmediğinde acil durumu olan başka hastaların mağduriyetine neden olabileceğinden iptal konusu ihmal edilmemelidir. Aile Hekimi Randevu Alma işlemleri gibi iptal işlemleri de basit birkaç adımla gerçekleştirilmektedir. İptal işlemi için yukarıdaki maddelerde belirtilen adımlarla ulaşılan Randevu Geçmişi bölümünde listelenen randevulardan iptal edilmek istenen randevunun sağ tarafındaki İptal et butonuna basılması yeterlidir. Bu işlem mobil uygulama ve web sitesi için geçerlidir. Telefonla aranarak alınan randevularda ise yine ALO 182 aranmalıdır. Arama sonucunda sorulan güvenlik soruları doğru olarak cevaplandırıldıktan sonra operatör yardımıyla iptal işlemi yaptırılabilir.

2018 Aile Hekimi Randevu Alma İle İlgili Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları

Randevunun nasıl alınacağı, görüntülemenin nasıl yapılacağı ve iptal konularının dışında vatandaşlarımızın farklı soruları da bulunmaktadır. Aşağıda 2018 Aile Hekimi Randevu Alma konusunda sorulan sorular ve cevaplarına verilen kısa cevapları bulabilirsiniz.

 • Ailenin reisi aile bireyleri için randevu alabilir mi? Randevu alma işlemleri T.C kimlik numarası üzerinden yapıldığından aile reisi ailesinin her bir ferdinin kendi kimlik numarası ve kimlik bilgileri ile randevu alabilir. Kendi kimlik numarası ile bütün aile bireylerine randevu alması mümkün değildir. Sadece aile bireylerine üye kaydı oluştururken aile reisi kendi mail adresini ve telefon numarasını kullanabilir. Onun dışında diğer bilgilerin hastanın kendine ait bilgiler olması şarttır.
 • Aile Hekimine muayene olmak için randevu almak zorunlu mudur? Muayene olmak için randevu almak şart değildir. Fakat aile hekimi randevu alma işlemleriyle randevulu olan hastaların ve acil hastaların önceliği olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı gidip beklememek için randevu alınması tavsiye edilir. Randevu alınan hekimin olmaması durumunda randevular vekil hekime yönlendirilir.
 • Randevu alma ücretli midir? Randevu alma bir ücrete tabi değildir. Fakat ALO 182 hattını arayarak randevu alanlar arama bedeli ödemektedir. Arama bedeli ise sabit hattın bedeli aramanın bedeli kadardır. Kullanılan operatöre göre ücretlendirme değişmektedir.

Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar,

   Check-up, tüm testlerin paket haline getirilmiş adıdır. Yaptırmak istediğiniz Check-up paketinin içerisine bakın ve testleri tek tek devlet hastanesinde yaptırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu