Açık Öğretim Okuyanlar Bekçiliğe Başvuru Yapabilir Mi?

12.11.2019
1.081
A+
A-
Açık Öğretim Okuyanlar Bekçiliğe Başvuru Yapabilir Mi?

Açık Öğretim okuyanlar bekçiliğe başvuru yapabilir mi sorusuna yanıt arayan bekçi adayları doğru yazıyı okumaktadırlar. Bildiğiniz üzere Türkiye’de eski yıllardan beri var olan bekçilik sistemi tekrardan aktif bir şekilde kullanılıyor. 2019 yılının başlarında yapılan alımlar sayesinde hem işsizlik oranı azaldı hem de kalabalıklaşan şehirlerin güvenliği 7/24 sağlanır duruma geldi. Çarşı ve mahalle bekçileri sürekli devriye halinde olup toplumun huzurunu ve güvenliğini korumakla görevlerine devam etmektedirler. Siz de bu göreve dahil olmak isteyen kişiler arasındaysanız fakat lise eğitiminizi açık öğretim olarak okuduğunuz için kafanızda soru işaretleri varsa bunları gidereceğiz.

Bekçilik Maaşları Ne Kadar?

Bekçilik söz konusu olduğunda en çok merak edilen konulardan bir diğeri ise maaş konusu olmaktadır. Bu konuda lise ve lisans mezunları ayrı maaşlara tabii tutulmaktadırlar. Lise mezunu bir bekçi 4352 TL ile 4455 TL arasında maaş alırken, lisans mezunu bekçiler ise 4404 TL ile 4657 TL arasında maaş almaktadırlar. Lise mezunu ile ön lisans mezunu bekçi maaşları arasında pek bir fark olmamaktadır.

Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılıyor?

Bekçi alımları ihtiyaç dahilinde yapılmaktadır. 2019’un başlarında yapılan bekçi alımına yoğun bir şekilde başvuru yapılmıştı. Yine 2019 yılı bitmeden önce bir bekçi alımı daha yapılmıştı ve eksiklikler giderilmişti. Özellikle 3 büyük şehir olan İzmir, İstanbul ve Ankara’ya birçok bekçi alımı yapıldı. İhtiyaç dahilinde bekçi alımları her yıl yapılmaktadır. Ancak yeni bekçi alımlarına yönelik net tarihler henüz belirlenmemiştir. Bekçi alımlarını güncel olarak polisnoktasi.com adresinden takip edebilirsiniz.

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Açık öğretim okuyanlar bekçi olabilir mi sorusunun yanıtından önce bekçiliğin belli başlı şartlarını incelemekte fayda olacaktır. Geçtiğimiz başvuru kılavuzundan tüm başvuru şartlarını almak doğru olmayacaktır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada başvuru şartlarında bazı maddelerde değişikliğe gidilebileceğini duyurmuştu. O yüzden sizlere bu başlık altında genel geçer birkaç şartlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle bekçilik başvurusu yapabilmeniz için askerliğinizi tamamen bitirmiş olmanız gerekmektedir. Eğer askerliğinizi yapmadıysanız veya uzun süre sonra yapacaksanız maalesef bekçi olamıyorsunuz. Diğer genel geçer şartları aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz.

  • Lise mezunu olmak.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Alkol veya madde bağımlısı olmamak.
  • Kalıtsal hastalıklara sahip olmamak.
  • Terör örgütleri ile iş birliğinde bulunmuyor veya bulunmamış olmak.
  • Kamu haklarından yararlanmaktan mahrum bırakılmamış olmak.
  • Memuriyete herhangi bir durum bulunmaması.

Açık Öğretim Mezunu Bekçiliğe Başvuru Yapabilir Mi?

Açık öğretim okuyanlar bekçiliğe başvuru yapabilir mi sorusu bir kez daha yukarıda karşımıza çıkıyor. Başvuru şartları arasında gördüğümüz lise mezunu şartı, lise mezunları için iki şekilde karşılarına çıkabiliyor. Üniversitede olduğu gibi liseyi de açıktan okumak mümkün. Dolayısıyla örgün eğitimle mezun olanlar ve açık öğretim ile mezun olanlar ilgili maddede takılabiliyorlar.

Açık öğretim okuyanlar bekçiliğe başvuru yapabilir mi sorusunun yanıtı olumlu olacaktır. Örgün eğitim lise seviyesine denk bir şekilde mezun olan açık öğretim öğrencileri de bekçiliğe başvuru yapabilirler. Liseyi açık öğretimden okuyup başarılı bir şekilde mezun olanlar da örgün eğitimdeki mezunlar ile aynı hakları paylaşabiliyorlar.

Bekçilerin Özlük Hakları Nelerdir?
2019 Bayan Bekçi Alımı Olacak Mı?
İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.