Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

01.04.2018
3.491
A+
A-
Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Açık liseler ve örgün eğitim yapan liseler arasında devlet önünde hiçbir fark bulunmamaktadır. Birey eğer okula devam ederken askerlik yaşı gelmişse(Her birey için bu 20 yaş demektir.), kendi kararları doğrultusunda askerliğini erteleye bilmektedir. Açık liselerde okuyan öğrencilerin biraz daha eski yıllarda askerliği tecil ettirme hakları bulunmuyordu. Ancak 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35’inci madde 1. fıkra c bendinde yapılan değişiklikler ile öğrencilere açık lise askerlik tecil işlemleri için gerekli yolların açılması sağlandı. Buna göre:

 • Öğrencilerin okul bitimi ya da ilişik kesme zamanlarına kadar bu süre 29 yaşını geçmemek kaydı ile erteleme yapılabileceği bildirilmektedir. Bu 29 yaş sınırı yılın 31 aralık günü sona ermektedir.
 • Ayrıca mezun olunduğunda bu süreye +3 yıl eklenebilmektedir. Uygulama genellikle ön lisans ya da lisans yapmak isteyenler için başlatılmıştır.
 • Bu ertelemede, kişinin askerlik çağının başlamasının temel alındığı belirtilmiştir.

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri Nerede Yaptırılır?

Açık lise, mesleki açık lise, çıraklık, iş okulu ve türevlerinde okuyan her öğrenci bağlı bulunduğu halk eğitim merkezine ya da mesleki eğitim merkezlerine giderek onaylı belgeleri almalıdır. Bu belgeler ile beraber de askerlik şubesine gitmeli ve gerekli işlemleri de vakit kaybetmeden yaptırmalıdır.

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri İnternet’den Yapılabilir mı?

Böyle bir seçenek henüz uygulamaya konmamak ile birlikte https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden “Açık Öğretim Liseleri Hizmete Özel Öğrenci Durum Belgesi (Ek-C2) Sorgulama” işlemi yapılabilmektedir. Yani sadece sorgulamalar internet üzerinden yapılabilmektedir. Gerekli işlemler sadece askerlik şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

EK-C2 Belgesi (Öğrenci Durum Belgesi) ve Diğer Gerekli Belgeler

Açık lise askerlik tecil işlemleri için gerekli olan tek belge EK-C2 Belgesi’dir. Öğrencinin hala eğitimine devam ettiğini gösteren belgedir. Bu belgenin ıslak imzalı ve onaylı olması şarttır. Bu şekilde olmayan belgelere askerlik şubesinde asla işlem yapılmamaktadır. Ek’te bu belgenin bir örneği bulunmaktadır.

Bunun dışında kalan ve verilmesi zorunlu diğer evraklar ise şu şekildedir:

 • Öğrenci kimlik kartı aslı – 4 adet fotokopisi
 • EK-C2 Belgesi aslı – 4 adet fotokopi
 • Nüfus cüzdanı aslı – 4 adet fotokopi
 • 6 adet biyometrik fotoğraf (Birçok askerlik şubesinde ve yakınında fotoğraf çekimi yapılmaktadır.)

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri Süreci Nasıl İlerler?

Tecil işlemleri için başvuru yaptığınızda, askerlik şubesi memurlarınca size iki adet form verilecektir. Bu iki formu da istisnasız ve yanlışsız şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca yukarıda saydığımız tüm evrakları yanınızda hazır bulundurmalısınız. Hiçbir problem yoksa, askerliğinizin kaç yılına kadar tecil edildiği size işlemler biter bitmez yazılı olarak teslim edilecektir. Bu belgeyi kaybetmeden dikkatlice saklayınız. Hatta olası bir kaybetme, çalınma ya da başka bir kötü fiile karşı mümkünse dijital ortamda renkli bir kopyasını saklayınız. Baştan aşağı tüm tecil işlemleri şubenin yoğunluğuna göre değişmekle beraber en az 30 en fazla 3 saat sürmektedir.

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri İçin İstisnai Durumlar

Bazı durumlarda ertelemeler daha uzun sürebilmektedir. Ancak önce kişinin aşağıdaki şartları hali hazırda bulunuyor olmalıdır.

 • Ailede birden fazla erkek çocuğunun o anda askerlik yapıyor oluşu

Anne baba bir olmak şartı ile eğer bir evde 2 ve daha fazla erkek çocuğu bulunuyor ise karar vermek tamamıyla bireyin kendisine düşmektedir. Bu durum genel olarak ikizler, üçüzler ya da aralarında en fazla 2 yaş bulunabilen kardeşler için geçerlidir. İki erkek çocuğunun aynı zamanda askere gitmesi gerekiyor ise, ikinci gitmesi gereken birey ilkinin gelmesini bekleyebilir ve arkasından gidebilir. Bunu da tecil yolu ile resmileştirebilir. Ancak bu durum kesinlikle böyle olmalıdır diye bir kaide de yok. Birey isterse kardeşi askerdeyken de gidebilir.

 • Okul kazanmış olmak

Açık liseyi bitirip üniversite sınavlarına girmişseniz ve daha da iyisi bir okul kazanmışsanız askerliğinizin otomatik olarak tecil süresi uzar. Burada aranan tek şart okula kayıt yaptırmış olmanızdır. Bundan sonraki dönemde okulun öğrencisi olacağınız için açık lise askerlik tecil işlemleri ile uğraşmanız gerekmez. Üniversite sizin yerinize Milli Savunma Bakanlığı’na artık onların öğrencisi olduğunuzu yazılı olarak beyan eder. Öğrenim süresi boyunca da askerlik ile ilgili bir işlem yaptırmanız gerekmez. Ancak okul örneğin 4 yıllık ise 4. yılın sonuna doğru tekrar askerlik şubesine gitmeniz gerekir. Ayrıca okulunuz uzayacaksa da yine kontrollü olmakta fayda var.

 • Lisanslı sporcu olmak

Özel bir diğer durum ise lisanslı bir sporcu olmaktır. Kişi hem okuyor hem de belgeli şekilde spor yapıyorsa açık lise tecil işlemleri için başvurduğunda 29 olan yaş sınırı 33 yaş sonuna kadar çekilebilmektedir. Bunun için lisansının devem etmesi gerekir.

 • İlmi faaliyetler yapılıyor olması

Kişi açık lisede okumuş, okumaya devam ediyor ancak ülkesi yararına da ilmi faaliyetlerde bulunuyor ise 36 yaşına kadar askerliğini ertelenebilmektedir. Ancak yaptığı iş için askerlik şubesine gitmeden önce meşguliyetini gerekli belgeler ile ispatlamalıdır.

 • Yurtdışı istisnası

20 yaşını geçmiş ve yurt dışında oturma ve çalışma izni bulunan kişiler 38 yaşına kadar askerliklerini erteleye bilmektedirler. Devletin bu seçeneği sunmasının tek amacı bireyin yurt dışındaki hak ve özgürlüklerini kaybetmemesidir.

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Askerlik Kanunu 29 Yaş Sınırı Hesaplama

Terhis Olan Askere Yol Parası Veriliyor Mu?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Halil dedi ki:

  Mrb herşey güzel tamam ama şu sitenizde “isa tanrımı” gibi reklamlar yayımlamasanız çok güzel olacak

  1. Admin dedi ki:

   O reklamlar bizimle alakalı değil, sizin girdiğiniz sitelere istinaden otomatik çıkıyor.

 2. Emrah dedi ki:

  Teşekkürler tüm soruların cevapları var.

 3. Ahmet dedi ki:

  Mrb yaşım 21 açık lise kaydımı yeni yaptım yani şuan eğitim görüyorum askerliğimi tecil edebilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Açık lisenin, örgün liseden bir farkı olmadığı için askerlik tecil işlemlerinizi 29 yaşınıza kadar yapabilirsiniz.

   1. Mahmut dedi ki:

    Merhaba iyi günler yaşım 21 temmuz ayında ki sınava kayıt yapptiramadim tecilim bozulur mu bozulursa ne kadar süre için de tecil ettirmem gerekiyor ve bu yıl 2 defa tecil ettirdim

  2. Fero dedi ki:

   Bende aynı durumdayım seninle aynı tecil ettirebildin mi kardeşim

 4. Ozan dedi ki:

  Merhaba 13 donemdir okuyorum ek2 kagidi aldim ama ogrencikik haklarindan yararlanmaz isaretlemmis yinede tecil ettirebilir miyim

 5. fırat dedi ki:

  hocam ben açık liseden mesleki açık öğretim lisesine geçtim daha yeni tecil ettirmem daha garanti olsun diye 95 liyim 3 dönem falan kayıt yenilemedim şimdi tekrar tecil ettirebilirmiyim acil yardım bilgisi olan

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 6. Abdulbaki aslan dedi ki:

  Merhaba açık övretim lisesine yeni kayit yaptirdim 2.07.1999 dogumluyum hiç sinava girmedim ilk sinav aralıkta sorum şu tecil ettire bilirmiyim

 7. Serdar dedi ki:

  Merhaba ben subat 2018 de askerligimi ek c2 belgesi ile tecil ettim 31 aralik 2018e kadar. Temmuz 2018 de acik ogretim lisesinden mezun oldum. Alacağım diploma ile tekrar tecil yapmam mümkün mü lutfen cevap verin?!!!!!

 8. Fatih dedi ki:

  1999 Doğumluyum açık düz lisede okuyorum askerliğimi tecil ettirebilirmiyim ?

 9. Alperen dedi ki:

  ben 97liyim askerlik kağıdı geldiğinde açık öğretime kayıt olup tecil ettirdim açık öğretim lisesi 4 yıllık diyor
  1. sorum açık öğretim lisesi kayıtı sürekli aktif olduğu sürece otomatik tecil ediyormu?
  2. sorum 4 yıllık açık öğretim lisesi süresi bitince tekrar tecil ettirebiliyormuyuz sınıfı geçmediğimiz sürece?

  1. Admin dedi ki:

   Kendiniz tecil etmeniz lazım..

   1. Alperen dedi ki:

    hangisine cevap verdiniz ben onu anlayamadım. kimisi de diyor aktif olduğu sürece otomatik tecil ediyor

    1. Admin dedi ki:

     ilgilenmeniz gerekiyor sürekli otomatik olmuyor….

 10. Alper dedi ki:

  Merhabalar. Ben 4 yıllık açık öğretim lise okuyorum 2 senesi dolmak üzere ve 31/12/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR. ÖĞRENCİLİĞİ SONA ERDİĞİ TAKDİRDE, 2 AY İÇERİSİNDE EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMESİ GEREKMEKTEDİR. diyor fakat benim öğrenciliğim daha bitmedi 2 yıl doldu geri kalan 2 yılı ne yapacağım askerlik şubesine mi gitmem gerekiyor yoksa otomatik tecil ediyorlarmı erteliyorlar mı kafamda soru işaretleri var. cevaplarsanız sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   emin olmak için askerlik şubesine başvurun..

 11. Ali dedi ki:

  Hocam e devletten en yakin askerlik şubesine muracat etmeniz gerekmetedir yaziyordu gittim subeye ocakta gel tecil edelim dediler ? Ocakta gitmelimiyim

 12. Doğukan dedi ki:

  Hocam internette araştırırken 6 yıl içinde liseden mezun olamazsak tecil işlemimiz bozulup askerlik işlemlerimiz başlıyormuş kimi yerde 29 yaşına kadar tecil ettirebiliyorsunuz diyor kafam karıştı açık lisede dönem veya kaç yıllık öğrenci olduğumuz tecili etkiliyormu yoksa ogrenciligimiz aktif olduğu sürece 29 yaşımıza kadar tecil edebiliyormuyuz cevaplarsan sevinirim

 13. Bayram dedi ki:

  Hocam 2016dan 2018 kadar tehcil yaptım ama 2018 ve 2019 yılı 2 dönem pasif kaldı öğrencilik şimdi gidip kayıt yenileme yapsam tehçil ederlermi cevap verirseniz sevinirim?

  1. Serkan Küçük dedi ki:

   Ayni sorun bndede var tutanak yedim tecil bozuldugu için bnde merak ediyorum sen gibi

 14. Serkan Küçük dedi ki:

  Merabalar tecilliydim ve kayit yenileme islemimi yapmayinca tecilim bozulmuş ve ogrenciligim aktif deyil polis sorgulamasinda tutanak tutuldu onumuzdeki kayit yenilemede kayit yenilesem tekrardan tecil edebilirmiyim …. tesekkurler

 15. Ahmet dedi ki:

  Selamlar admin şimdi 2020 ocakta tecil yokmudur 2020 daha 23 yaşına basmıyorum daha bitirmemede az kaldı okadar kişi mağdur olacaktır üstte 29 yaş yazmışşınız ozaman niye acık lise vardır kaldırmaları lazım zaten acık lise evelden tecil yokmuş 2014 gelmiş hadi diyelim gittim geldim benim için vede başkaları için zor olmuyacakmı bu gelince elde diploma yok bişey yok iyide bo cocuk işi nerden bulacak onuda düşünen yok hadi 6ay bişey deil bu devirde zaten ozaman acık lise kaldıracak arkadaş atmıcak benimde diplomamı normal geldiğim okuldan verecek acık ve net 33 bin yok maalesef 15 binden 33 bine cıkarsa sistem batmıştır demektir biz derdimizi anlatıyoruz burda sitenin adminine sesleniyorum bizlere destek cık sayğılarımla

 16. Ahmet dedi ki:

  Açık öğretim tecil yaş sınırı 29 dan 22 yaş sınırına düşürülmesi ile hepimiz kaçak asker durumuna düştük okuyamıyoruz işimizden çıkarılıyoruz istiyoruz yoklama kacak tecil isteyenler gelebilir

 17. Halil dedi ki:

  yaşım 23 üniverste kazandım ama kayıt yapamayız dediler lise diplomamı aldım 3 yıl hakkım yok dediler evelden vardı şimdi ne yapacağız biz