Ana Sayfa / PMYO / Açık Lise(AÖL) ve PMYO

Açık Lise(AÖL) ve PMYO

Açık Öğretim Liseleri (AÖL), AÖ İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açıköğretim Lisesi çeşitli sebeplerle örgün öğretime devam edemeyen ya da eğitimini tamamlamamış bireylerin okudukları, Milli Eğitim Bakanlığı’na liselerdir. Bu liselerde okuyan ve mezun olan kişiler, Polis Meslek Yüksekokul tercihi yapıp yapamadıkları konusunda bizlere sorular iletmektedirler. Bu makalemizde, açık lise mezunu ve açık lise öğrencilerinin PMYO başvurusu yapıp yapamayacaklarını ve şartları anlatmaya çalışacağız.

Açık lise mezunları PMYO başvurusunda bulunabilir mi?

Evet! Açık lise mezunları, okul türü farketmeksizin Polis Meslek Yüksekokulu başvurusunda bulunabilirler. PMYO başvuruları için adaylardan lise ve dengi okul mezunu olmak şartı aranır.

Açık lisede okumaya devam eden biri PMYO başvurusunda bulunabilir mi?

Bu, başvuru yapan kişinin durumuna göre değişen bir konudur. Kişi, PMYO ön başvuruları sonrası evrak tesliminde AÖL mezunu olacaksa, öğrenciyken de PMYO başvurusunda bulunabilir. Öğrenimi devam eden adaylar için lise son sınıfta bulunanlar başvurabilir. Bu husus normal lise mezunları için de aynen bu şekildedir.

AÖL mezunu nasıl PMYO başvurusunda bulunur?

YKS içinde yer alan Temel Yeterlilik Testi(TYT) oturumuna katılıp, o sene uygulanacak olan baraj puanını geçen ve diğer PMYO şartlarını sağlayan tüm AÖL mezun ve son sınıf öğrencileri polislik başvurusunda bulunabilirler.

PMYO adaylarında aranan şartlar için aşağıdaki yazıları okuyunuz:

Konu hakkında soru ve yorumlarınızı aşağıda belirtebilirsiniz.

Bu makalede tam 21 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

21 Soru Var

 1. Admin pmyo başvurusu temel yeterlilik sınavınadan alıcağı kesinleştimi yukardaki yazıda tyt ye katılıp yazıyorda

  • admin

   Kesinlik yok ama aklın yolu bir, TYT ile ön lisans başvurusu alınacağına göre PMYO da TYT ile başvuru alır.

 2. Admin pmyo için 1. Oturumdan belirlenen puanı aldık 2. Oturuma girmek zorunda değiliz yani demi

 3. Kızlar da yaş şartı kaç acaba

 4. Sadece Türkçe yaparsak barajı geçermiyiz

 5. admin bekçi alımlarına en az lise ve dengi alım var demiş açık ögretim lise öğrencisiyim başvuruda bulunabilirmiyim

 6. bu aölden polisliğe girişte üniversite gibi dönem bitene kadar bliyormu . örneğin ek sınavlarının bitiminide bekliyormu pmyo.

 7. Açık ögretim meslek lisesinde 12. Sınıfım bu yıl bitiyor ama halk egitimin sınavı var ondada 60 kredim kaldı ben bu yıl başvuru yapabilirmiyim TYT ve pmyo saygılarımla.

 8. Admin iyi akşamlar ben baraj puanını alamazsam yinede başvuru formunu doldura bilirmiyim sistem başvurumu kabul eder mi elemsem de puan dan

 9. Merhaba açıköğretim düz lise mezunu olucam bir sınavlık işim kaldı.Polislik istiyorum ama evliyim ve bir çocuk annesiyim. liseyi bitirdiğim gibi açıktan devam etme şansım var mı veya ne hangi yoldan devam edebilirim bilgi verirseniz sevinirim 🙂 Bu arada yaşım tutuyor haziran 1995liyim

 10. Merhaba Admin. Ben Mesleki Açık ogretim lise ogrenciyim. Son sınıfım kredimi tamamladim ama 4 5 tane zorunlu dersim kaldi. Oda bu son sinavda bitecek. Yalniz sinav universite kayitlarindan sonra. Yinede universiteye kayita başvuru yapabilirmiyim?

 11. Mesleki acik lisede okuyorum seneye bitiyor ama ben evliyim ve bir cocugum var sıkinti yasarmiyim

 12. Aciktan lise okuyorum mezun olmak sartmi 17 ekim 1999 dogumluyum basvuru yapabilirmiyim

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir