7500 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alınacak

7500 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alınacak

25 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 694 numaralı KHK ile Emniyet gelen müdürlüğü kadrolarına 7500 Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosu ihdas edilmiştir. İlgili madde ve hükümler aşağıdaki gibidir:

blank

Son yapılan bu ekleme ile toplam 14500 çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu açılmış oldu. Bu kadrolara bir an önce alım yapılarak bu konuda beklenti içerisinde olan kamuoyu bilgilendirilmelidir.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarına başvurmak için gerekli olan şartlar aşağıdaki gibidir:

a. Türk vatandaşı olmak,

b. Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c. En az 1 (bir) yıldır İstanbul İlinde ikamet ediyor olmak,

d. Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından yukarı olmamak, (30 yaşından yukarı olmamak kaydı asıl aday listesine girmiş olan istekliler için bekçiliğe giriş sınavı için verilen dilekçenin Valilik / Kaymakamlıklar tarafından İl / İlçe Emniyet Müdürlüklerine / Amirliklerine havale olduğu tarih; yedek aday listesinde olanların atanmaları durumunda, atama tarihinde 30 yaşından yukarı olmaması gerekir.

e. Görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu tarafından verilmiş raporlarla tevsik edilmiş olmak,

f. Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

g. Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

h. Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin 24. Maddesi gereğince Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak atanacak kişilerde Polis Memurlarında aranan sağlık şartları aranılacaktır. Bekçi adaylarında en az 167 cm boyunda olmak ve beden kitle endeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak şartı aranmaktadır.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Avatar Sinan dedi ki:

  Bu sefer ki bekçi alımlarında diploma olarak önlisans alım yapma ihtimali nedir. Varsayalim sadece lise dedi ben önlisans mezunuyum ama lise diplomasi ile başvuru yapabilirmiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Sadece lise derse olmaz.

 2. Avatar Sinan dedi ki:

  Yeni haberlerde en az lise mezunu diyo ama bu seferki yeni alimlar için öyle olması ihtimali varmidir

  1. admin admin dedi ki:

   İlerleyen ilanlarda ihtimal var, PÖH vs olursa.

 3. Avatar Gülay dedi ki:

  Admin şu bekçi alımı olmayacak galiba ya guney dogusa baksana aylar oldu ve 7 bin bekci alımı da olmuycak umudum yok artık

 4. Avatar Ela dedi ki:

  Henüz resmi bi açıklama yok biliyorum ama tahmininizce ne zaman olur veya iptal edilebilir mi bu durum

  1. admin admin dedi ki:

   İptal edilmez, zamanı kesin belli değil. Seçime kadar kesin alım olur.