Bekçi Alımı

7 Bin Bekçi Alınacak!

2016 yılı içerisinde alımlarına tekrar başlanan çarşı ve mahalle bekçisi 2017 yılı içerisinde de hız kesmeden devam edeceğe benziyor. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’ a alınacak olan bekçi alım ilanı yayınlanmasının ardından bugünlerde sayın cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından 7 bin çarşı ve mahalle bekçisinin alınacağı ortaya çıktı. Bu alımların ilk olarak Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay gibi illere olacağı açıklanmış durumda. Alımların ilerleyen süreçlerde diğer illere de yayılacağı alınan bilgiler arasında.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Hangi İllere Alınacak?
sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat vermesiyle ilk olarak İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay gibi büyükşehirler öncelikli olmak üzere 7 bin yeni çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacak.

İçişleri Bakanlığındaki yetkililerden alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda çarşı ve mahallelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamada kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları amacıyla, “Çarşı ve Mahalle Bekçileri” teşkilatı güçlendirilecek.

Bu kapsamda halihazırda 5 bin 392 olan kadro sayısı kademeli olarak artırılacak. Sonraki süreçte 7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin ardından ise valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek.

Geçtiğimiz günlerde çıkan yeni kanun hükmünde kararname ile 7 bin bekçi kadrosu resmi olarak emniyet genel müdürlüğüne tahsis edildi. Yapılacak olan bu alım ilerleyen günlerde hangi illere olacak resmi olarak duyurulacaktır.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alım Şartları Neler?
Daha önceki yazılarımızda bu konu ile ilgili sizlere bilgiler aktarmıştık arkadaşlar ancak bugün Anadolu ajansının duyurusunda yer alan metni tekrar sizlerle paylaşıyoruz. Bekçi olabilmek için başvuran adayların Türk vatandaşı olması, lise ve dengi okul mezunu olması ve başvurdukları illerde en az bir yıl ikamet etmeleri gerekiyor. Ayrıca adaylardan 30 yaşından yukarı olmama, görev yapmaya engel bir hastalığı bulunmama, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmama gibi şartlar aranıyor.

Aranan şartları taşıyanlar, öncelikle sözlü sınava tabi tutulacak, sözlü sınavdan geçerli not alan adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanacak. Yazılı sınav sonuçlarına göre asil ve yedek aday listesi belirlenecek. Tüm aşamalarda başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan adayların işlemleri ise iptal edilecek.

Adaylar, çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu için sadece bir ilçe kaymakamlığına müracaat edebilecek. Aday, bekçi olmaya hak kazandığı takdirde, başvuru yaptığı ilçenin kadrosuna atanacak.

Sözlü sınava girmeye hak kazananların bekçilik yapmaya mani hallerinin olup olmadığı değerlendirilecek.

100 üzerinden 70 puan alan adayların başarılı sayılacağı sözlü sınavının sonuçları, başvurunun kabul edildiği ilçe kaymakamlığının internet adresinden ilan edilecek.

Yazılı sınavda adaylara Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür derslerinden hazırlanan sorular yöneltilecek.

Aday listesine giren isteklilerden yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olanlar, tebligat üzerine en yakın tam teşekküllü devlet hastanesinden alacakları Sağlık Kurul Raporlarını ilgili emniyet birimlerine teslim edecek. Bunlardan, bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar, vali veya kaymakam onayı ile aday memur olarak atanacak.

Ataması yapılanlardan, vazgeçenler ile geçerli bir mazereti olmaksızın kanuni süresi içerisinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilecek.

Ataması yapılan aday memurlar arasından kanuni süreler içerisinde göreve başlamayanların yerine yedek listesinden sıra ile çağrılacak.

.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Yaşım 33 yaş esnetilmeli benim gibi çok mağdur olan var
  30 yaş sınırı diyorlar
  Yaş 29 olacak
  30’dan gün almayacak
  Böyle giderse zor bekçi oluruz

 2. Bu gidişle alim yapilmicak galiba.?
  Başlasin artik basvurular. Ne zaman başlayacağına dair bi tahmininiz var mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu