4-A SSK’DAN NASIL EMEKLİ OLURUM ?

4-A SSK’DAN NASIL EMEKLİ OLURUM ?

Emeklilik, ülkemizde en çok gündeme gelen konulardan bir tanesidir. İleride biraz daha rahat yaşamak isteyen insanlar şimdiden emeklilikle ilgili birçok adımlar atıp ileriye dönük yatırımlar yapmaktadır. Ülkemizde bulunan emeklilik türleri çalışan statülerine göre  birbirinden farklılık göstermektir. Buna göre SSK’lılar ( yeni ismiyle 4-A ), Bağ-Kurlular (4-B ) ve devlet memurları (4-C ) statüsünde yer almaktadır. Bu statülere göre emeklilik için farklı şartların sağlanması gerekmektedir. Bugünkü yazımızda ‘’ 4-A SSK’dan Nasıl Emekli Olunur  ? ‘’ ile ilgili konulardan bahsedeceğiz.

4-A SSK NEDİR ? NASIL EMEKLİ OLUNUR ?

4-A SSK , iş hayat atılan insanların sosyal güvenceden faydalanmasını sağlayan , emekliliklerini güvence altına alan ve bunları devlet kontrolü altında tutan bir sistemdir. Bu sistem SSK’ya prim ödemesi yapan iş yerindeki sözleşmeli personelleri kapsamaktadır. Eskiden SGK kapsamında yer alan işçiler 5510 sayılı yeni yasa ile 4-A’lı çalışan personel olarak adlandırılmıştır.

4-A SSK’dan emekli olmak isteyen iş yerindeki sözleşmeli personellerin yerine getirmek zorunda olduğu şartlar bulunmaktadır. Bu şartların birinin eksik olması halinde emekliliğin olması söz konusu değildir. 4-A SSK’dan emekli olmak isteyen çalışanlar ;

  • Gerekli emeklilik yaşının doldurmuş olması,
  • Gerekli primin sosyal güvenlik kurumuna ödenmiş olması,
  • Gerekli sürenin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu süre kadın ve erkek çalışanlarda farklılık göstermektedir.

Emekliliğin belirlenmesinde iki önemli tarih unsuru bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğum tarihiniz bir diğeri ise ilk kez sigortalı olduğunuz tarihtir. Zaman içinde meydana gelen yasal değişiklikler ile birlikte emeklilik tarihlerinde de değişimlerin meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir .  İlk kez sigortalı olunan günün tarihi, doğum tarihiniz ( ay, yıl ,gün olarak ) ve yatırdığınız prim ödeme gün sayısı emekli maaşının belirlenmesindeki üç önemli unsurdur. Yeni adıyla 4-A ‘lılar için son derece önem arz eden iki tarih bulunmaktadır : 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 . Eğer ilk sigorta başlangıcınız  8 Eylül 1999 tarihi ise ve kadınsanız 58 yaşını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bu durum erkeklerde ise 60 yaşı tamamlamak  ve 7000 gün primi ödemiş olmak gerekmektedir. Şayet ilk sigorta başlangıcınız bu tarihten önce ise kadınlarda 56 , erkeklerde 58 yaşını tamamlamış ve 5975 gün primini ödemiş olmak zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durumlardan yola çıkılarak anlaşılması gereken en önemli detay , ilk kez sigortalı olunan tarihtir. Son yapılan düzenlemelerle birlikte 30 Nisan 2008’den sonra ilk kez sigortalı olanlar, kademeli bir geçiş ile emeklilik yaşı 2036 yılından itibaren her yıl bir yaş artırılarak 2048 yılında kadın ve erkeklerde emeklilik yaşı 65’e çıkarıldı. Bununla birlikte emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısında da artış sağlanmıştır. Bu gelişmeler neticesinde ülkemizde sık ciddi değişiklikler yapıldığından kimin, ne zaman, ne şekilde ve nasıl emekli olacağı tam netleştirilemiyor.

İŞE BAŞLAMA TARİHLERİNE GÖRE 4-A’LILARIN EMEKLİLİK ŞARTLARI

blank

Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olabilir Miyim ?
Yılda Kaç Polis Emekli Olur?
Emekli Maaşı Sorgulama, 4A, 4B, 4C
Emeklilikte Yedi Yıl Kuralı Nedir ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.