POMEM

27. Dönem POMEM Alımı

27. Dönem POMEM alımı 2020 yılında devam edecek. Bildiğiniz üzere POMEM alımları en son 26. Dönem için 2019 yılında yapılmıştı. Kadro açıkları ve toplum huzurunu daha sağlıklı koruyabilmek için POMEM alımları arttırılmıştı. Polis Akademisi tarafından yapılan açıklamalarda da daha donanımlı polisler yetiştirilmek istendiği bilinmektedir. O yüzden POMEM alımları ön lisans veya lisans mezunları arasından yapılır. Çoğunluk lisans mezunlarından olurken ön lisans mezunları alımı sayısı biraz daha düşüktür. Bu kapsamda 26. Dönem POMEM eğitimlerinin tamamlanması halinde 27. Dönem POMEM alımları başlayacaktır. Yazımızın devamında detayları öğrenebilirsiniz.

27. Dönem POMEM Alımı Başvuru Şartları Neler?

27. Dönem POMEM alımı bir üst paragrafta belirttiğimiz üzere 26. Dönem POMEM eğitimleri tamamlandıktan sonra başlayacaktır. Henüz 27. Dönem POMEM alımı başvuru kılavuzu açıklanmadığı için de başvuru şartları tam olarak elimizde bulunmamaktadır. Ancak başvuru şartlarında fazla değişiklik yaşanmaz. Sizler için alt kısımda tahmini olarak başvuru şartlarını paylaşacağız. Başvuru şartlarına bakarak yeni alımlarda yapılacak olan 27. Dönem POMEM başvuru şartları hakkında fikir edinebilirsiniz. Yeni başvurular ve başvuru şartları açıklandığında polisnoktasi.com site adresimiz üzerinden hızlıca öğrenebileceksiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Ön lisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan ön lisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)
 • KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)
 • Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak,
 • (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Lisans mezunu olan adaylar ön lisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz.
 • (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)
 • (Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

2020 – POMEM Eğitiminde Hangi Dersler Var?
2020 – POMEM İçin Kaç Kişi Alınacak?
2020 KPSS Sınav Tarihi ve POMEM-PAEM Başvuruları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. İyi günler ismim Kübra 10.01.1993 doğumlu Adalet onlisans mezunu KPSS puanim 71.kusur
  Acaba Polis Guven Masasına ve Jandarma Guven masasina 2020 alimlarinda başvurabilir miyim?Sorumu yanitlarsaniz cok sevinirim
  Simdiden tesekkurler

 2. 5 Ekim 1991 doğumluyum. Kpss 6 eylüle ertelendiği için tahminimce mülakat 2021 Ocak sonrasına kalacak. Bu durumda otuzdan gün almaya başlıyorum. Corona dolayısı ile yeni bir düzenleme gelirmi yoksa biz 91 liler arada kaynayıp hakkımızı kayıp mı edecegiz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu