POMEM

26. Dönem POMEM Parkuru Nasıl Olacak?

26. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak sorusu 26. Dönem POMEM alımlarının başlamasıyla en çok sorulan sorular arasında girmiştir. Bildiğiniz üzere kısa zaman önce 26. Dönem POMEM ön başvuruları Polis Akademisi tarafından başlatılmıştı. Adaylar E-devlet şifrelerini kullanıp ve gerekli olan 130 TL başvuru ücretini yatırıp internet üzerinden başvurularını yapabiliyorlar. Başvurular 14 Ekim 2019 ve 25 Ekim 2019 tarihleri arasında devam edecek olup herhangi bir ek süre tanınmayacak. O yüzden adayların belirtilen başvuru tarihleri arasında ön başvurularını ais.pa.edu.tr üzerinden yapmaları gerekmektedir. Yazımızın devamında sizler için parkur hakkında bilgiler vereceğiz.

26. Dönem POMEM Renk Körlüğü Hakkında

Bildiğiniz üzere POMEM renk körlüğü konusu Süleyman Soylu tarafından gündeme getirilmişti. Bu durum 25. Dönem POMEM’de konuşulmuştu. Renk körlüğü normal olarak polisliğe engel bir durumdu. Ancak Süleyman Soylu bunu esnetebileceklerini ve üzerinde çalışacaklarını söylemişti. 26. Dönem POMEM alımlarının başlamasına rağmen henüz İçişleri Bakanlığı cephesinden bu konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

26. Dönem POMEM Kaç Öğrenci Alımı Yapacak?

26. Dönem POMEM alımı toplamda 7000 öğrenci ile yeni dönemde yapılacak. Bildiğiniz üzere POMEM için hem lisans hem de ön lisans mezunları alınabilmektedir. Ancak ağırlık lisans mezunlarında olmaktadır. Dolayısıyla 7000 öğrenci arasından 5600 lisans mezunu alımı olacak. 5040 erkek lisans mezunu alınırken 560 kadın lisans mezunu alımı yapılacak. Ön lisans mezunu ise 1400 kişi şeklinde olacak. 1260 erkek ön lisans mezunu alınırken kadın ön lisans mezunlarından 140 kişi alınacak.

26. Dönem POMEM Sınav Aşamaları

26. Dönem POMEM Parkuru nasıl olacak sorusundan önce başvuru ve sınav aşamalarından bahsetmekte fayda olacaktır. İlk paragrafta belirttiğimiz üzere ilk adım ön başvuru ile atılmaktadır. Belirtilen tarihler arasında adaylar internetten başvurularını onaylarlar ve başvuru ücreti olan 130 TL’yi halk bankasına yatırırlar. Bu işlemlerin detayları için polisnoktasi.com adresinden POMEM kategorisine girerek ön başvuru konusunu detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ön başvurudan sonra adaylar KPSS, FYT (Fiziki Yeterlilik Testi) ve sözlü mülakat aşamalarında bulunacaklar. Kılavuzda belirtilen yıllarda girmiş olduğunuz KPSS puanından, FYT puanından ve sözlü mülakat puanınızdan ortalama alınarak okula giriş sıranız belirlenir. Ortalamaya en çok katkısı olan aşama ise sözlü mülakat aşamasıdır. İlerleyen günlerde sizlere tavsiye yazılarımızı paylaşmaya devam edeceğiz.

26. Dönem POMEM Parkuru

26. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak sorusu için henüz net bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak POMEM parkurları her yıl aynı şekilde karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla yeni parkurda çok önemli değişiklikler olacağını sanmıyoruz. Aklınızda ön bir bilgi oluşması için sizlere geçmiş yıllarda yapılan parkuru tanıtacak ve parkurun detaylı görselini sizlere sunacağız.

 • Parkurun ilk aşaması görselde gördüğünüz üzere jimnastik sıçrama üzerine kurulmuştur. Adaylar kameraların kurulu olduğu parkurda başla komutunu aldıktan sonra jimnastik tahtası üzerinden geçmektedirler.
 • İkinci aşamada ise çapraz konumlandırılmış lastikler bulunur. Bu lastiklerin her birinin içerisine basmanız gerekmektedir. Atladığınız lastik başına 2 saniye ceza puanı almaktasınız.
 • Üçüncü aşamada ağırlık taşıma aşaması bulunur. Burada kum torbalarını erkeklerde 30 kg, kadınlarda 20 kg olacak şekilde hedefe taşırsınız.
 • Sağlık topu dokunma hareketi ise dördüncü aşamada karşımıza çıkıyor. 1. ve 2. Topa 3’er kez dokunduğunuzda aşama bitmiş olacak.
 • Sıradan gittiğimizde beşinci aşamada takla hareketinin olduğunu görmektesiniz. Adaylar duba etrafından geçerek takla atacak ve bir sonraki aşama olan slalom koşusuna geçecekler.
 • Altıncı aşamadaki slalom etabında 6 adet slalom çubuğu olacak. Takla etabından sonra slalom çubukları etrafında dolaşacak ve son aşamaya geçeceksiniz.
 • Son aşama yani yedinci aşamada engeller karşımıza çıkacak. Alttan ve üstten geçme engellerini de tamamladığınızda parkur tamamen bitmiş olacak.

26. Dönem POMEM Ön Başvurusu
2019 POMEM Parkuru Erkek / Kadın
POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?
POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Ön sağlık ve fyt arası ne kadar süre oluyor ortalama? Bir de sizce ön sağlığa ne zaman çağırırlar?

  1. On saglik ve fiziki yeterlilik ayni gün yapılır. On sagliktan gecenler spor salonuna götürülür parkura cikarilir orda da basarili olursan mulakata cagrilmayi beklersin o da bir bucuk iki ayi buluyor.

 2. İnşallah pöhteki bayan alımı gibi saniyesi düşük olur..denge aleti yok ve süresi 51 koşamayan insan bile parkur tamamlar..tek temennim sürenin düşmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu