26. Dönem POMEM Ön Başvurusu

17.10.2019
806
A+
A-
26. Dönem POMEM Ön Başvurusu

26. Dönem POMEM Ön başvuru ve kılavuzu kısa süre önce Polis Akademisi tarafından paylaşıldı. Polisnoktasi.com site adresimiz üzerinde geçtiğimiz günlerde sizlere 26. Dönem POMEM başvurusu duyurusunu yapmıştık. Bu duyuruya ilaveten ön başvurular açıldı ve 26. Dönem POMEM giriş sınavı kılavuzu açıklandı. 25. Dönem POMEM alımlarının sona ermesinden sonra 26. Dönemin başlaması birçok polis adayını heyecanlandırdı. Yazımızın devamında konuya ilişkin detayları öğrenebilecek, yazının en alt kısmında başvuru kılavuzunu ve ön başvuru için gerekli linki görebileceksiniz.

26. Dönem POMEM Alımı

26. Dönem POMEM ön başvuru ve kılavuzu konusunda önce birkaç temel bilgi verelim. Bu dönemde POMEM için toplam alım 7000 kişiden oluşacak. 7000 kişi içerisinden lisans ve ön lisans mezunlarına belirli alanlar ayrılmıştı. Bunu önceki yeni dönem POMEM alımında detaylı bir şekilde ele almıştık. Başvuru yapacak olan adayların ön başvuruyu 14-25 Ekim 2019 tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Başvurular e-devlet şifresi ile ilgili link(yazının en altında görebilirsiniz) üzerinden yapılacaktır. Son başvuru tarihi 25 Ekim 2019’un gecesi yani 23.59 olacaktır. Bu saati geçiren adaylar hiçbir şekilde değerlendirmeye alınmayacaktır.

26. Dönem POMEM Başvuru Ücreti

En çok merak edilen konulardan birisi de 26. Dönem POMEM başvuru ücreti konusu olmuştur. Bildiğiniz üzere her yıl ön başvuru aşamasında adaylardan belirli miktarda ücret alınmaktadır. Bu dönem başvurusu için adayların ön başvuru aşamasında 130 TL yatırmaları gerekmektedir. İlgili açıklama metni alt kısımda bulunmaktadır.

 • “İnternet üzerinden ön başvuru yapacak adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan 130.00 TL (Yüz otuz) 14 Ekim 2019 saat 09:00’dan 25 Ekim 2019 saat 17:00’ye kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “26. Dönem POMEM Giriş Sınavı” isimli hesaba yatırılacaktır.
 • Başvuru ücreti sadece Halkbank şubelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığından yatırılabilecektir.
 • Diğer bankaların şubelerinden, internet bankacılığı ve ATM’lerinden başvuru ücreti yatırma işlemi yapılmayacaktır.
 • UYARI: EMNİYET TEŞKİLATI PERSONELİNDEN ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.
 • UYARI: 26. Dönem POMEM Giriş Sınavına başvuruda bulunan adaylardan;
 • Başvuru ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan ya da yapamayan,
 • Ön başvurusunu yaptığı halde şahsen başvurusunu yapmayan ya da başvuru şartlarından herhangi birini taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavı geçersiz sayılan,
 • Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında başarısız olan,
 • Ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ücret yatıran,
 • Sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların sınav başvuru ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmeyecektir.”

26. Dönem POMEM Başvuru Şartları

Alt kısımda Polis Akademisi tarafından belirlenen başvuru şartlarını inceleyebilirsiniz. Şartların alt kısmında da kılavuzu detaylı incelemeniz için ve ön başvuru yapabilmeniz için link bulunacaktır. İlgili kısım 26. Dönem POMEM ön başvuru ve kılavuzu resmî duyuru metninden alıntılanmıştır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Ön lisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan ön lisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)
 • KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)
 • Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak,
 • (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Lisans mezunu olan adaylar ön lisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz.
 • (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)
 • (Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

2019 26. Dönem POMEM Alımı
POMEM Siyasi Parti Üyeliği Silme
POMEM Mezunlarının Atanması Nasıl Olur?
POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Bay/Bayan

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Nazlı dedi ki:

  Pomem için önce ücreti mi yatırmam gerekiyor ön başvuru için çünkü suan e devlete girdigimde başvuru koşullarını karşılamıyorsunuz yazısıyla karşılaşıyorum puanım da yeterli?

  1. Emre dedi ki:

   bu konuda bilgi alabildiniz mi ben de aynı şeyi yaşıyorum.