2500 PMYO Alımı ve Başvuru Şartları

11.08.2018
3.047
A+
A-
2500 PMYO Alımı ve Başvuru Şartları

Polis olmak isteyenlerin girmek istediği okullardan birisi olan Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO), yapılan duyuru ile alım yapacağını açıkladı. Bu duyurunun ardından polis olmak isteyenler heyecanla şartları öğrenmeye çalışmaktadır. 2018 PMYO alım ilanı ve bunlara ilişkin detayları öğrenmek için adaylar çok sayıda soru sormaktadır. Alımlar ne zaman yapılacak? Kaç kişi alınacak? Bayan alımı olacak mı? Başvurular nasıl ve nereye yapılacak? Başvuru şartları neler? Taban puan kaç? Bu sorulardan bir kaçını oluşturmaktadır.

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO), ülkemizdeki polis yetiştiren kurumlardan bir tanesidir. Burası bir Yüksek Okul olduğu alımlarında üniversite sınavı puanını kullanmaktadır. Buna bağlı olarak da genellikle bu sınavın ardından alım yapmaktadır. Bilindiği gibi üniversite sınavının sonuçları yakın bir zamanda açıklandı ve bu açıklamanın ardından 2018 PMYO alım duyurusu yayınlandı.

2018 PMYO Kaç Kişi Alacak?

Polis olmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında alınacak aday sayısı gelmektedir. Bu adayların kaç tanesinin erkek, kaç tanesinin bayan olduğu da merak edilen bir diğer konu olarak dikkat çekiyor. Polis Akademisi tarafından yapılan açıklamaya göre 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı için yapılan alım sayısı toplam 2500’dür.

Alınan sayısının 2250 tanesi erkeklerden 250 tanesi ise bayanlardan oluşmaktadır. Başvuru yapacak olan adayların bu sayılara göre hareket etmesi çok önemlidir. Bayan alımı yapıldığı için bayanlar da başvuru yapabilir. Alım yapıldıktan sonra verilecek eğitimi başarı ile tamamlayan adayların ataması polis memuru olarak yapılacaktır.

2018 PMYO Taban Puanı ve Diğer Başvuru Şartları

Polis adayları 2018 PMYO taban puanı için uzun zamandır bekliyordu. Puanın kaç olacağıyla ilgili bir takım tahminler bile yapılmıştı. Fakat yapılan duyuru ile bu merak giderildi ve tahminler sona erdirildi.

PMYO için gerekli olan başvuru şartları şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak
 • Lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 yılında yapılan sınavlardan TYT puan türünde en az 260 ham puan almak.
 • Emniyet Teşkilatı Personeli şehit ya da vazife malulü olan kişilerin eş ve çocuklarının alması gereken TYT puanı ise 150’dir. (Bu taban puan sadece şehit ve vazife malullerinin eş ve çocukları için geçerlidir. Emniyet Teşkilatı personeli ya da emeklileri için böyle bir uygulama yoktur.)
 • Adayların 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmaları 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle ise 26 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Yani adayların doğum tarihi 31 Aralık 1993 ile 1 Ekim 2000 tarihlerinde arasında olmalıdır.
 • 2018 PMYO alımı ilanı incelendiğinde bayan adayların boyunun en az 162 cm, erkek adayların boyunun ise en az 167 cm olması gerekiyor.
 • Adayların vücut kitle endekslerinin 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması bir diğer şart olarak dikkat çekiyor.

PMYO Başvuru Şartları Hakkında Genel Değerlendirme

2018 PMYO için açıklanan başvuru şartları incelendiğinde diğer yıllardaki şartlara yakın olduğu görülmektedir. Buradan bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Söz konusu şartların tamamı burası değildir. Bunların haricinde daha genel şartlar da bulunmaktadır. Bunlar genellikle sağlık bakımından uygunluk, sınavlarda başarılı olma zorunluluğu, adli sicilin temiz olması, geçmişte eş ya da kendisinin ahlaka uygun olmayan biçimde davranmaması konularıyla ilgilidir. Dolayısıyla da adayların bunları da yakından incelemesi son derece önemlidir.

Başvuru şartlarının haricinde yayınlanan kılavuzun detaylı olarak incelenmesi ve başvurunun bundan sonra yapılması gerekiyor. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar çıkabilir ki bu da adayların ciddi şekilde mağdur olması anlamına gelir.

2018 PMYO Başvuruları Nasıl Yapılacak?

2018 PMYO alım ilanı sonrası adaylar başvuru sürecinin nasıl olacağını merak etmektedir. Başvurular daha önceki yıllarda olduğu gibi yine internet üzerinden yapılacaktır. Adayların 13 Ağustos 2018 ile 26 Ağustos 2018 tarihleri arasında Polis Akademisi’nin resmi internet sitesinden başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvuru için adayların e-devlet şifresinin olması ve bununla sisteme giriş yapması zorunludur. Bundan dolayı e-devlet şifresi olmayan adaylar, en yakın PTT şubesine giderek 2 TL’ye bu şifreyi alabilirler.

Başvuru yapacak olan adayların 100 TL başvuru ücretinin 13-26 Ağustos tarihinde Halk Bankası şubelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığından yatırmaları gerekiyor. Farklı bir banka üzerinden başvuru ücretinin yatırılması mümkün değildir bundan dolayı adayların sadece Halk Bankası’nı kullanmaya özen göstermesi gerekir.

PMYO Alımlarındaki Sınavlar

Adaylar 2018 PMYO taban puanı ya da daha üstünde bir puan almış ise başvuru yapabilir. Başvuru yapan adayların girmesi gereken bir takım sınavlar vardır ve bu sınavlardan başarılı olunması gerekmektedir.

Adayların sınav noktasına alındıklarında ilk olarak genel bir sağlık kontrolünden geçmektedir. Bu kontrolün ardından, yukarıda bahsedilen kriterlere sahip olmayanlar burada elenmektedir. Kalan adaylar fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına alınmaktadır. Adaylardan bu sınavlarda başarılı olması istenmektedir. Fiziki yeterlilik olarak bilinen sınavda adayların daha önceden ayarlanan parkuru tamamlamaları istenirken mülakatta ise sözlü sorular sorulmaktadır.

2018 PMYO alımında adayların girmiş oldukları bütün sınavlar değerlendirilmekte ve buna göre bir sıralama puanı belirlenmektedir. Daha sonra bu puana göre sıralama yapılacak ve adaylar buna göre okula kabul edilecektir. Dolayısıyla adayların her aşamadaki sınava çok büyük bir özen göstermesi gerekiyor.

2018 PMYO Başvuru Kılavuzu

2018 YKS Tercih İşlemleri ve Klavuzu

2018 PMYO Parkuruna Nasıl Hazırlanılır ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. Koray dedi ki:

  220 ham puanim var basvuru yapabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 2. berk dedi ki:

  Bunlar acaba soru sayılarının, sınav zorluğunun, geçen sene birden fazla puan türüyle 260 çok rahat yapabilirdin ama şimdi tek puan türü var biz sözelciler full mu çekmemizi bekliyorlar ? gerçekten vatan için gözünü kırpmadan şehit olacak beni,bizleri üzdüler.

 3. Oğulcan dedi ki:

  Şehit polis çocuğuyum ham puanım 180 izlemem gereken yol nedir yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzda detaylar yazıyor.

 4. Doğukan dedi ki:

  Puanin degisme ihtimali var mi ? Çünku gecen sene sinav ortaydi bu sene ki sinav zordu ve puan ayni !

  1. Admin dedi ki:

   İhtimal var

 5. Ali Enes dedi ki:

  Ham puan diyor tamam da, Şimdi Tyt ham puanin altindaki Tyt Ham esit agirlik, Tyt Ham sozel ve Tyt Ham sayisal puanlari var. Bunlardan biri 260 barajini geçerse yine de basvuru yapabiliyoruz mu mesela

  Tyt Ham : 230
  Tyt Ham Esit Agirlik : 250
  Tyt Ham Sayisal: 220
  Tyt Ham sozel: 290

  Mesela burada sozel puani baraji gecmis diye basvuru yapilabir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   13 inde netleşecek.

 6. Ali Said dedi ki:

  İlla Emniyet Teşkilatı içinden mi Gazi ve Şehit yakını olmak gerekiyor?

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 7. Kürşat dedi ki:

  merhaba. pmyo ya başvuru yapıcam ama sağlık olarak göz derecesi kaç olmalı (uzağı iyi göremiyorum)

  1. Admin dedi ki:

   2-2

 8. Buse dedi ki:

  İyi günler ben 5.sınıfta anafen dershanesıne gitmiştim 1 sene bi daha devam etmedim sizce bi sorun olur mu polislikte

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 9. Hilal dedi ki:

  Admin okul puanimla 260 oluyor normal puanim 220 yapamazmiyim sey… Bide bu yıl puaanar ep düsük yaa

  1. Admin dedi ki:

   Yapamazsınız

 10. Polis dedi ki:

  Normal polis çocuklarına 150 puan olayı yok mu

  1. Admin dedi ki:

   yok

 11. cengiz dedi ki:

  Üniversite tercihleri 31 ağustosta açıklanacak 3-7 eylül arası kayıt yapılacak , pmyo ise 26 sından sonra çağıracak mülakatlara belli ki , sormak ıstedıgım tam olarak ne zaman sonuclanır acaba pmyo sonucları yanı biz üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonraya sarkar mı , nasıl bir yol izlemeyeliyiz , çünkü pmyo sonucu olumsuz olursa universite şehrinde yurt ayarlamak vs gerekecek pmyo sonucları cok uzarsa neye göre yurt ayarlayacağız veya dondurup dondurmayacağımıza karar vereceğiz?

  1. Admin dedi ki:

   şu an bilemeyiz tarihleri

   1. cengiz dedi ki:

    nasıl bir yol izlemeyeliyiz , çünkü pmyo sonucu olumsuz olursa universite şehrinde yurt ayarlamak vs gerekecek pmyo sonucları cok uzarsa neye göre yurt ayarlayacağız veya dondurup dondurmayacağımıza karar vereceğiz?

 12. aday dedi ki:

  14.06.1993 doğumluyum 4 yıllık bitirdim başvurabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 13. Doğukan dedi ki:

  Puanlarin geri çekilme ihtimali var mi acaba talabe göre ?

  1. Admin dedi ki:

   Olabilir tabiki

 14. Yusuf dedi ki:

  Sizce PMYO ne zaman açılır intibak eğitimi falan ne zaman yapılır?

  1. Admin dedi ki:

   Eylül sonu gibi

 15. Nisanur dedi ki:

  Başvurular her yıl yapılmaktamıdır? Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 16. Sabri Kaan dedi ki:

  admin ham puanım 251 yerleştirme puanım 295 girebilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 17. Serkan dedi ki:

  Merhaba ben 05.04.2001 doğumluyum.2019’da üniversite sınavına gireceğim.2019’da PMYO başvurabilir miyimm ?

  1. serkan dedi ki:

   merhababenim ham puan 259,9 yuvarlama varmı acaba başvurabilirmiyim,

 18. Nihan dedi ki:

  Benim tyt ham puanım 210 sözel ham puan 294 eşit ağırlık 260 sayısal ham 240 başvurabilir miyim bı yardımcı olurmusunuz

 19. Nihan dedi ki:

  Merhaba benim tyt ham 210 sozelden 294 eşit ağırlık ham 260 sayısal 240 girebilir miyim pmy yardımcı olabilirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef.

 20. serkan dedi ki:

  merhababenim ham puan 259,9 yuvarlama varmı acaba başvurabilirmiyim,