POMEM

25. Dönem POMEM Parkuru Nasıl Olacak?

25. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak sorusu İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında en çok merak edilen konular arasına girmiştir. Süleyman Soylu yaptığı açıklamada 25. Dönem POMEM kapsamında toplamda 10 bin polis memur adayı alınacağını belirtti. 15 Temmuz sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğünden ihraç edilen polislerin açığını kapatmak için sarf edilen çaba sonucunda POMEM ve PMYO detayları daha da belirgin oluyor. ÖSYM sınav kapsamında PMYO için de 2500 öğrenci alımı yapılacağını önceki yazılarımızda duyurmuştuk. Bu sayıdan 2250’si erkek adayı olurken 250’si ise kadın aday olacak. Bu yazımızda ise 25. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak sorusuna yanıt bulabilecek ve 25. Dönem POMEM hakkında yapılan açıklamaları öğrenebileceksiniz.

25. Dönem POMEM Renk Körlüğü Kalkacak Mı?

Süleyman Soylu tarafından yapılan bir diğer açıklama ise renk körlüğü üzerine oldu. Yaptığı konuşmada renk körlüğü üzerine kendilerine çok talep ulaştığını ve bu konuda gerekli çalışmalara başlandığını belirtti. Fakat çalışma detayları henüz netlik kazanmadığı için halka da detay vermedi. İlerleyen günlerde 25. Dönem POMEM renk körlüğü hakkında bilgilere sahip olacağız.

25. Dönem POMEM Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

25. Dönem POMEM başvurusu tarihi henüz belli olmadı. Güncel olarak 24. Dönem POMEM sınavları ve sonuçları devam ettiği için bu süreçte 25. Dönem POMEM başlaması mümkün gözükmüyor. O yüzden 24. Dönem POMEM işlemleri tamamlandıktan hemen sonra 25. Dönem POMEM alımları başlanacağı düşünülmektedir.

25. Dönem POMEM Sınav Aşamaları Nasıl Olacak?

Her POMEM başvuru senesinde olduğu gibi adaylar yine aynı işlemlerden geçecekler. Online olarak pa.edu.tr üzerinden başvurularından sonra ön başvuru işlemlerini tamamlayacaklar.  Ardından adaylar ön sağlık kontrolünden geçecekler. Burada polis olmaya engel belirgin hastalıklar tespit edilerek adayların polis olup olmayacağına dair rapor verilecektir. Başvurudan önce ilgili yıla ait KPSS’den gerekli puanı almanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu puanlar POMEM başvuru süreci başladığında Polis Akademisi tarafından açıklanmaktadır.

Bu işlemlerin ardından adaylar FYT yani Fiziki Yeterlilik Testi alanına giderler. Burada parkur karşımıza çıkar. Birçok kişinin korktuğu fakat heyecan yapılmadığı takdirde geçilmesi oldukça basit olan bir alandır. 25. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak sorularına sizlere ön fikir vermesi açısından genel geçer parkur adımlarını söyleyeceğiz.

25. Dönem POMEM Parkuru Nasıl Olacak?

Örnek Parkur Görseli

25. Dönem POMEM parkuru her POMEM parkurunda olduğu gibi “Başla” komutuyla başlayacak. Adaylardan verilen süre içerisinde parkuru başarılı bir şekilde tamamlanması istenecek. En kısa sürede tamamlayanlar ve ceza almayanlar yüksek puan alırken daha geç sürede ve cezalar dahilinde tamamlayanlar daha arka sıralarda yer alacaklar. Tüm parkur aşamalarını yukarıdaki görselden net bir şekilde görebilirsiniz. Bunlardan bazılarını alt kısımda sizlere açıklayacağız. Bu aşamaların 25. Dönem POMEM parkurunda da olmasını bekleniyor. Ufak tefek değişiklikler olması durumunda yine polisnoktasi.com site adresi üzerinden güncel bilgilere ulaşabileceksiniz.

 • Parkur içerisinde başla komutundan sonra ilk olarak jimnastik sıçrama aşaması karşımıza çıkacak. Tahtalar üzerinden eksik sıçrama yapanlar 2 saniye ceza puanı alacaklar.
 • İkinci adımda ise boş lastik içinden geçme olacak. 6 adet çapraz konulan lastiklerin içerisine sağ ve sol ayaklarınızla basarak geçeceksiniz. Basmadan geçilen lastik başına 2 saniye ceza puanı bitiş süresine eklenecek.
 • Üçüncü aşama kum torbası taşıma aşamasıdır. Erkek adaylar 30kg, kadın adaylar 20kg kum yüklerini belirlenen alanda taşıyacaklar.
 • Dördüncü olarak sağlık topuna dokunma olacak. 5 metre aralıklı sağlık toplarına koşu yaparak dokunacaksınız. İlk ve ikinci topa toplamda 3 kere dokunarak etabı bitireceksiniz.
 • Beşinci etapta takla atma olacak. Dubaların etrafından dolaşarak takla hareketine gelecek, yer minderi üzerinde bir takla atacaksınız.
 • Slalom koşu etabı ise her parkurda bulunan bir aşamadır. 25. Dönem POMEM parkurunda da karşımıza çıkacak. 6 adet slalom çubuğu etrafında dışarıdan dolaşarak koşu yapacaksınız.
 • Yedinci aşama ise engel aşamasıdır. Burada engeller karşımıza çıkacak. Belirli yükseklikteki engellerin altından geçecek ve üzerinden zıplayacağız.

Diğer etaplara polisnoktasi.com üzerinden 25. Dönem POMEM başvuruları netleştiği zaman ulaşabileceksiniz. Bizi takipte kalın ve merak ettiklerinizi yorum kısmında bizlere belirtin.

Polislik Göz Şartları 2019
2019 – POMEM İçin Kaç Kişi Alınacak?
Pomem Yaşı 32 Olsun Gündemde!
25. Dönem POMEM Alımı Sayısı Açıklandı

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Merhaba ben bu yıl yani 2020 haziran ayında lisans mezunu olacağım bunun için hangi dönem pomeme girmem gerekiyor ?

 2. Merhabalar ben bu sene Pomeme başvuracağım fakat bedelli askerlik 18.01.2020 tarihinde bu sene sonuçlar ne zaman acıklanır bilmiyorum fakat bedelli tarihi pomeme engel olur mu ? yani 17-18 şubatta biter askerlik ayrıca 25.dönem erken acıklanma olabilir mi ?

 3. Selamlar kolay gelsin . 25.dönem pomem başvurusu yapacağım ve sinopta ikamet ediyorum. Fiziki yeterlilik sınavı ve mülakatım en yakında pmyo yada pomem okulunda mı olur yani samsunda pmyo var burada mülakat olur mu pomem için ?

 4. 24. Dönem pomem de lisans mezunu kadın aday alımında en son alınan Kadın adayın KPSS puanı kaç da kaldı acaba bir bilginiz var mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu