25. Dönem POMEM Alımı Ne Zaman Yapılacak?

10.06.2019
1.753
A+
A-
25. Dönem POMEM Alımı Ne Zaman Yapılacak?

25. Dönem POMEM alımı ne zaman yapılacak sorusu adayların kafasında yer edinmeye başladı. POMEM üzerinde eğitim görüp polislik mesleğine adım atmak isteyenlerin 25. Dönem POMEM başvurularını beklemesi gerekmektedir. 24. Dönem POMEM alımları bildiğiniz üzere sadece kadın adayların için gerçekleşmişti ve 3000 personel alımı sağlanmıştı. 3000 personelden 2500’ü lisans mezunu olurken 500’ü de ön lisans mezunlarından seçilmişti. Bu yazımızda sizlere 25. Dönem POMEM alımı konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarından bahsedeceğiz. Böylece 25. Dönem POMEM alımlarına yönelik bilgiler edinebileceksiniz.

Süleyman Soylu’dan 25. Dönem POMEM Alımı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı programda polislik hakkında konuşmalarda bulundu ve yaklaşık olarak POMEM alımlarına bir tarih verdi. Habertürk’ün konuğu olan Süleyman Soylu’ya polislik ile ilgili sorular yöneltilince 2019 yılında 15 bin polis personeli alımı yaptıklarını belirtti. Bu sayının üzerine de 2019 yılı bitmeden 10 bin personel daha ekleneceğini söyledi. Alınacak olan yeni personeller için müjdeli haber yine Süleyman Soylu’dan geldi. POMEM için başvuru bekleyen adayları sevindiren açıklamayı yapan Süleyman Soylu, 25. Dönem POMEM alımı ne zaman yapılacak sorusuna yanıt veriyor.

25. Dönem POMEM Alım Tarihi Belli Oldu

25. dönem POMEM alım tarihi yaklaşık olarak belli oldu. Yukarıda belirttiğimiz gibi Süleyman Soylu yapmış olduğu açıklamada 2019’da alınacak olan 10 bin personelin Eylül ayı civarında alınacağına işaret verdi. POMEM için KPSS şartı olduğunu adayların çoğu bilmektedir. KPSS’den sonraki Eylül ayı için yeşil ışık yakan Süleyman Soylu aynı zamanda KPSS konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

POMEM KPSS Puanı Düşebilir!

Süleyman Soylu, polis adaylarının POMEM şartları esnetilsin seslerini duymuş ve onlar için planladığı birtakım şeylerin olduğunu belirtmiştir. Başvuru kriterleri arasında en az 70 KPSS puanı aranmaktaydı ve Süleyman Soylu “KPSS puanı 70’in altında olan birinin daha kötü polis olacağını söyleyemem” cümlesini kurdu. Fakat bu kriterin personel alımında eleme aşamasında önemli rol oynadığını söyledi. Süleyman Soylu ilerleyen alım dönemlerinde KPSS baraj puanının 50 ve 55 bandında olabileceğini söyledi. Fakat bu etken eleme potasını genişleteceğinden dolayı zamanlara ihtiyacı olacak. O yüzden POMEM eğitimlerini ve polislik eğitimlerini 4 ay yerine 6 ve 8 ay süresine çıkarmayı planlıyorlar.

POMEM Yaş Sınırı Maddesi

Yine Süleyman Soylu’ya yaş konusunda bir soru yöneltildi. Soylu verdiği cevapta “benim adaylara bir sözüm vardı ve bunu yerine getirdim.” sözlerini kullandı. Yaş konusunda alım maddelerinde bulunan 31 Aralık şartı 1 Ocak olarak güncellendi. Yani Süleyman Soylu bu sayede yaş sınırını 1 dönem geriye çekmiş oldu.

Yine de POMEM alımlarında birçok maddenin ufak tefek de olsa değişiklik göstereceğini tahmin etmekteyiz. O yüzden 25. Dönem POMEM alımı ne zaman yapılacak sorusuna net bir cevap verildiği zaman ve alım kılavuzu açıklandığı zaman daha sağlıklı bilgiler edinebileceğiz. 25. Dönem POMEM alımları hakkında güncel haberler edinmek için polisnoktasi.com site adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

24. Dönem POMEM Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler
24. Dönem POMEM Parkuru Nasıl Olacak?
2019 – POMEM Eğitiminde Hangi Dersler Var?
2019 POMEM ile Nasıl Polis Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. M dedi ki:

  inşaALLAH önlisans kpss 65’e düşer. 68 puan aldım, banada bir şans verilsin. 2 puan yüzünden kaybetmek istemiyorum.

 2. [LORD] dedi ki:

  kpss 50 55 baya düşük bence önlisans için ideal 65 olmalı bende 68 de kaldım 🙁 65 puandan yanayım 🙂

 3. arzum dedi ki:

  89lular da girebiliyor mu ayrica 2019 kpss den 60 almistim sansim nedir acaba 25. donem ya da 2020 icin?

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

   1. Yavuuz dedi ki:

    2018 kpss den 59’87 aldım 2019 pomem’e başvuru yapabilecek miyim

    1. Admin dedi ki:

     hayır…

 4. tyln dedi ki:

  hayırlı günler 23.dönemde kontenjanlar doldumu güncel okuyan sayısını biliyormusunuz?
  23.dönemde kaç kişi var

 5. aykut dedi ki:

  2018 kpss mi 2019 mu geçerli olacak?

  1. Admin dedi ki:

   açıklama yapılır…

 6. ebru dedi ki:

  89 doğumlular 25.dönem pomeme başvurabiliyor mu

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

 7. rrr dedi ki:

  önlisans üç ders varvermeden başvurabiliyor muyuım

  1. Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor…

 8. Türk dedi ki:

  İnşallah puan düşmez.70de kalır.Ben boşuna mı çalışıp 90 aldım ozaman ? Ben 65ciler gibi çalışmayıp pc başında lol atmayı bilmiyormuydum ? Puan 70de kalmalı.

 9. deniz dedi ki:

  2018 ön lisans kpss den yeterli puanı aldım ve 2020 mayıs da on lisans mezunu oluyorum 26.pomeme yetişebilir miyim

 10. aykut dedi ki:

  merhaba ben lisans mezunuyum, 2.bir üniversite için kayıt yapacağım ,pomem için sıkıntı olur mu? başvuruda ve kazandıktan sonraki süreçte ? yani pomem için üniversite öğrencisi olmama şartı varmı? halihazırda lisans mezunu olan biri için 2.üniversite sorunmudur polislikte? teşekkürler

 11. Emre dedi ki:

  Acaba sayın Soylu’nun 50 55 e düşebilir dediği bu dönem için mi geçerli. Sizce lisans içinde düşer mi puan ?

  1. Admin dedi ki:

   net açıklama yapılmadı..