24. Dönem POMEM Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler

27.05.2019
A+
A-
24. Dönem POMEM Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler

Geçtiğimiz günlerde Polis Akademisi tarafından yayınlanan duyuruda adayların sınava giriş yerleri belli olmuştu. Fiziki ve sözlü mülakat aşamalarına girecek olan adayların paylaşılan link üzerinden e-devlet aracılığı ile sınav yerleri öğrenmeleri gerekiyordu. İlk aşama olan evrak kontrolü ve fiziki yeterlilik testinden sonra sözlü mülakat aşaması ön plana çıkmaktadır. Adaylar burada kişiler ile yüz yüze konuştuğu için heyecan yapabiliyor ve bildiklerini de unutabiliyor. O yüzden sözlü mülakat aşamasına yönelik bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilir, neler ile karşılaşabileceğinizi az çok önceden öğrenerek heyecanınızı yatıştırabilirsiniz. 24. Dönem POMEM sözlü mülakat ve bazı tavsiyeler sizler için konumuzda.

Sınav Merkezine Neler Götürülmemelidir?

24. Dönem POMEM alımları sadece kadın adaylara yönelik olmuştu. 3000 kişi alınacak olup bu sayının 2500’ü lisans, 500’ü de ön lisans mezunlarından oluşacak. 22 ve 23. Dönemlerde olduğu gibi sözlü mülakat aşamalarına giriş kuralları değişmeyecektir. Adaylar sınav merkezine girerken yanında ses kayıt, görüntü kayıt cihazları bulunduramazlar. Aynı zamanda cep telefonu veya bu eşyalara benzer teknolojik aletleri yanlarında bulundurmamaları gerekmektedir. Sınav merkezleri girişinde arama yapılıyor olup bu eşyalar ile birlikte içeri giremiyorsunuz. Dışarıda sizi bekleyenlere veya emanetçi lere eşyalarınızı teslim edebilirsiniz.

POMEM Sözlü Mülakat Aşaması Önemi

POMEM için adaylar girişte belirli sınavlardan geçerler. Bu sınavların üzerine fiziki yeterlilik testi puanı ve sözlü mülakat puanları da eklenir. Puanlarda en çok etki kazanan bölüm ise sözlü mülakattır. Sözlü mülakat sonucu, genel sonuca %50 etki etmektedir. O yüzden adayların sözlü mülakat aşamaların kendinden emin, heyecanlanmadan geçirmeleri onlara kolaylık sağlayacaktır.

24. Dönem POMEM Sözlü Mülakat Giyim ve Kuşam Tavsiyeleri

24. dönem POMEM sözlü mülakat için adayların giyimine ve dış görünüşüne çok dikkat etmeleri gerekmektedir. 24. Dönem için sadece kadın adaylar başvuru yapabildiği için bu konumuzda erkeklere yönelik bir tavsiye olmayacaktır. Kadınlar sözlü mülakat aşamasında topuk olmayan, düz taban ayakkabılar giyebilirler. Abartı olmayan elbise tercihi, abartı olmayan makyajlar sizin yararınıza olacaktır. Renk olarak koyu ve baskısız eşyalar giyebilirsiniz. Bu da sizi sözlü mülakatta karşılayacak olan kişilerin gözünde iyi bir izlenim bırakmanıza olanak tanıyacaktır.

POMEM Sözlü Mülakat Aşama Soruları

blank

24. dönem POMEM sözlü mülakat ve bazı tavsiyeler arasında örnek soru tiplerine de yer vermeliyiz. Öncelikle burada karşılaşacağınız sorular Türkiye’nin yakın geçmişine yönelik genel kültür sorularıdır. Sözlü mülakat aşamasında kimse sizden matematik problemleri çözmenizi istemez. Geçmiş dönemde sözlü mülakata giren bazı adayların bizlerle paylaştığı sorular; demokrasi nedir?, beden dili nedir?, insan hakları kavramlarından bahseder misiniz?, en son hangi kitabı okudunuz, size sorulan bir Atatürk sözünü açıklayınız gibi sorular karşınıza çıkacaktır.

POMEM Sözlü Sınav Esnasında Nasıl Davranılmalıdır?

POMEM Sözlü sınavında nasıl davranılır sorusunun yanıtı çok basittir. Burada sizi sözlü mülakata tabii tutan kişilerin asıl istediği kendinden emin, verdiği cevaplara güvenen kişiler görmektir. Aynı zamanda verilen cevapların doğru olması da önemlidir. Soğuk kanlı ve kendinizden emin bir şekilde davrandığınız zaman heyetin karşısında olumlu izlenim bırakırsınız. Konuşurken de sesinizi içeriye kaçırmayın. Utanmadan, çekinmeden normal bir ses düzeyinde size sorulan soruları cevaplayın. Bilmediğiniz sorulara ise “eee”, “ıııı” gibi oyalayıcı cevaplar vermek yerine hızlı bir şekilde “bilmiyorum efendim”, “bilgim yok efendim” şeklinde net cevaplar vermelisiniz. Son olarak sizinle iletişim kuran kişiye göz temasını eksik etmeyin. Soruyu soran kişiye ve cevabı verdiğiniz kişiyle sürekli göz temasında bulunun. Gözlerinizi sağa, sola ve aşağıya kaçırmayın.

2019 – POMEM Eğitiminde Hangi Dersler Var?
25. Dönem POMEM Alımı Sayısı Açıklandı
24. Dönem POMEM Parkuru Nasıl Olacak?
POMEM Siyasi Parti Üyeliği Silme
POMEM Mülakatında Çıkmış Sorular
23.Dönem Pomem Mülakat Anıları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.