24. Dönem POMEM Parkuru Nasıl Olacak?

19.05.2019
A+
A-
24. Dönem POMEM Parkuru Nasıl Olacak?

Geçtiğimiz günlerde 24. Dönem POMEM alımlarına yönelik sonuçlar açıklanmıştı. Sınava girecek olan adaylar daha yolun başında olup önlerinde aşmaları gereken parkur ve mülakat aşamaları bulunmaktadır. 24. Dönem POMEM Parkuru nasıl olacak sorusuna yanıt arıyorsanız tam olarak doğru adrestesiniz. Sizin için yazımızda parkurun resmi paylaşacak, bu parkur üzerinde neler yapacağınızı sizlere anlatacağız. Parkur hakkında detaylı bilgi edinir ve parkura yönelik çalışmalar yaparsanız yüksek puanlar elde ederek diğer adayların önüne geçebilirsiniz.

24. Dönem POMEM Parkuru Şeması

24. Dönem POMEM parkur şeması siz değerli adaylar için detaylı bir şekilde gösterilmiştir. Parkur resmini inceledikten sonra açıklamaları okursanız resim hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

blank

24. Dönem POMEM Parkuru Hakkında

24. Dönem POMEM parkuru sadece bayanlar için tasarlanmış bir parkurdur. Bu dönemde erkek adaylar zaten başvuru yapamamıştı. Parkura girecek olan binlerce öğrenciden bir başarı elde edilmesi istenmektedir. Parkuru tamamlamanız için size verilecek en fazla süre 50 saniye olacaktır. Eğer 42 saniyede tamamlarsanız 100 puan alacak, diğer adaylardan daha üstün bir konumda duracaksınız. 50 saniyede tamamlayan adaylar ise 60 puanın sahibi olacak, sıralamada yerlerini belirleyecekler.

24. Pomem Parkuru Videosu

24. Dönem POMEM Parkuru

24. Dönem POMEM kadın parkuru adaylara gruplar halinde tanıtılacak ve neler yapmanız gerektiği sizlere detaylı olarak anlatılacak. Adaylar parkuru tanıdıktan sonra parkura başlayacak olan kişi kamera karşısına geçer ve kendisini tanıtır. Bu işlemden önce parkur komisyonuna kimlik kartını sunup ayrıca orada da kendini tanıtacaktır. En son kameraya dönüp kendini tanıttıktan sonra da parkura geri dönerek başlamaya hazır duruma gelir. 24. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak sorusunun yanıtlarını etap etap alt kısımda görebilirsiniz.

  • Adaya “Başla” komutu verilir ve başlama çizgisini geçtiği anda adayın süresi başlatılır. Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden sağa ve sola 5’er kez olmak üzere zıplar. Sıçrama hareketine istediğiniz yerden başlamak serbesttir. Tahta üzerinde eksik zıplama yapan adaylara her bir eksik zıplama için süresine 2 saniye ceza puanı eklenecek.
  • Bir sonraki etap ise lastik içerisinden geçme etabı olacaktır. Bu etap erkek parkurlarında da kullanılır. 6 adet lastik içerisinden tek ayakla geçersiniz. Sağ ve sol olacak şekilde bu 6 lastiği tamamlayarak bitirirsiniz. Lastikler çapraz pozisyonda olacağı için sağ ve sol adımlarınızı atarken fazla zorlanmayacaksınız. Bir lastiğin içerisine basmadan geçen adaylara ise yine 2 saniye ceza puanı eklenecektir.
  • Ağırlık taşıma etabı kadınlar için daha hafif dizayn edilmiştir. 10’ar kilo ağırlığında iki kum torbasını alır ve 12 metre boyunca dubaların etrafından dolaşarak taşırsınız. Ağırlıkları aldığınız yere geri atmadan bırakacaksınız. Ağırlıkları aldığınız dubaların da arkasından dolaşmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde 1 saniye ceza puanı hanenize yazılacak.
  • Sağlık topuna dokunma etabında adaylar iki noktası bulunan ve bu nokta arası 5 metre olan yerde duran sağlık toplarının birincisine dokunmadan ikinciye, geri dönerek birinciye ve son olarak üçüncüye dokunup etabı tamamlayabilecekler. Eksik dokunma yapan adaylar ise 2 saniye ceza puanı ile karşı karşıya kalacaklar.
  • Beşinci etap takladan oluşacak. Adaylar duba dışından dolaşıp takla minderine doğru bir takla atacaklar. Dubadan dolaşmayan veya dubayı deviren adaylar 1 saniye ceza puanı alacaklar.
  • Slalom koşu etabı ise 6 adet slalom çubuğundan oluşur. Bu çubukların dışarısında dolaşarak tabı tamamlarsınız. 1,5 metre yükseklik ve çapraz duran çubuklar slalom çubuklarıdır.
  • Yedinci etap ise engel etabıdır. Önünüzde toplamda 4 adet engel bulunacak. Bu engellerin üzerinden atlayacak, altından geçeceksiniz. Engeller arası mesafe de 2 metre olarak karşınıza çıkacak. Engeller sırayla üstten alttan, alttan üstten geçilecektir. Engel çubuğunu düşüren veya kıran kişiler ceza süresi alacaklar.

24. Dönem POMEM Parkur Bitimi

Parkuru tamamladıktan sonra bitiş çizgisine ulaşmanız halinde kronometre durur. Bitiş çizgisinde ve başlangıç çizgisinde sensörler bulunur. Eğer bu sensörlerin algılayamayacağı şekilde bitiş çizgisinden geçerseniz komisyon tarafından değerlendirilmeye alınırsınız. Burada bitiş çizgisini ve başlangıç çizgisini kontrol eden kameralara bakılır. Tereddüt yaşanması durumunda da tekrardan kameralara kontrol aşaması gerçekleştirilebilir.

Eğer bitiş çizgisine ulaştığınızda kendinizi yere atar ve ayak veya diğer kısımlarınız parkur içerisinde kalırsa 1 saniye ceza puanı eklenir. Bitiş çizgisini tamamen geçtikten sonra kendinizi yere atabilir böylece ceza puanı almazsınız.

Parkur içerisinde herhangi bir etap atlanması durumunda eleneceksiniz. Ceza süresi eklenmeksizin direkt eleneceğiniz için etapların hepsini teker teker yapmak zorundasınız. Tüm etaplarda en az bir nizami hareket yapma zorunluluğunuz vardır. Teknik bir hata olmadığı sürece adaylar sınava tekrardan giremezler. Sadece bir şansınız bulunmaktadır. Aynı zamanda parkuru bitirme zamanında saliseler dikkate alınmaz. Sadece saniye bazlı değerlendirilme yapılır.  24. Dönem POMEM Parkuru nasıl olacak sorusuna yanıt olarak bu detayları öğrenmiş oldunuz. Daha fazla bilgiler ve yeni resmî duyurular için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

23.Dönem Pomem Mülakat Anıları
23. Dönem POMEM Sözlü Mülakatta Neler Sorulur?
POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?
2019 – POMEM Maaşları Ne Kadar ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.