Ana Sayfa / POMEM / 23. Dönem POMEM Polis Alımı

23. Dönem POMEM Polis Alımı

Polis Akademisi her yıl on binlerce lise, önlisans ve lisans mezunu polis ve komiser yardımcısı öğrenci adayı almaktadır. 2018 yılı 22. dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) 10 bin polis öğrencisi  adayı başvuruları geçtiğimiz günlerde son buldu. 45 bin civarı lisans ve önlisans adayının başvurduğu bu sınavın, evrak teslimi, ön sağlık taraması, fiziki parkur ve sözlü mülakat süreçleri önümüzdeki aylarda başlayacaktır. Adayların hangi okulda ne zaman sınavlara tabii tutulacağı, sınavların aynı gün mü yoksa farklı zamanlarda mı yapılacağı ilerleyen zamanlarda Polis Akademisi tarafından duyurulacaktır.

Bu atamaya yetişemeyip polis olmayı hedefleyen  adaylar gözükü 2018 PAEM komiser yardımcısı alımı, 2018 PMYO polis adayı alımı ve bu sene içinde yapılması beklenen 23. dönem POMEM alımına çevirmiş durumunda. Geçtiğimiz günlerde Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayhan, 23. Dönem POMEM için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan talimat aldıklarını  ve söz konusu alımlar için başvuru sürecinin 2018 Temmuz ya da Ağustos ayı itibariyle toplanacağını belirtti. Bu açıklama ile birlikte yaz aylarında yeni bir POMEM alımı olacağını öngörebiliriz.

23. dönem POMEM hangi tür olur? PÖH mü normal polis memuru mu?

23. dönem POMEM muhtemelen PÖH olacak fikrindeyiz. PÖH eğitimlerinin tamamlanması, 22. dönem POMEM sürecinin devam etmesi, 23. dönemin PÖH olma olasılığını arttırmaktadır. Kesin bilgi ilerleyen zamanlarda açıklanacaktır.

Başvurular PÖH şeklinde olursa, muhtemelen lise mezunu ve puan şartı aranmaksızın kadın-erkek başvuruları alınacaktır. Başvurular POMEM tarzında olursa önlisans ve lisans mezunu ve KPSS puan şartı ile alım yapılacaktır. Bu alımlarda yaş şartında herhangi bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz.

Lise mezunları ve lise son öğrencileri ise YKS maratonuna devam etmektedirler. TYT başvuruları sona erdi. Adaylar muhtemel taban puan olan 260 ile 280 ve üzeri puan alıp, yazın yapılacak PMYO başvuruları ve sınav sürecini bekleyeceklerdir.

Polis olmak isteyen adaylara tavsiyeniz nelerdir?

Daha çok zaman var diye düşünmeyin. Bu seneki gibi bol alımlar her zaman olmaz. Fırsatı iyi değerlendirin. Parkur için mutlaka çalışma yapın. Ben sporcuyum, ben uçarım, aman ben çok hızlıyım vb. şekilde coşmayın. O anın heyecanı ile eli ayağına dolaşan, hata yapan, nefesi kesilen aday sayısı oldukça fazla. Mutlaka parkuru deneyin. İmkanınız varsa bir kursa yazılın ve deneyimli hocalardan ders alın. Parkuru zamanında yapamazsanız polis olamazsınız.

Lisans mezunlarından kadın adaylar da da sözlü mülakat puanı ön plana çıkmakta. Lisans mezunu olan erkek adaylarda ise durum, sözlü mülakatta 70 alan herkesin kazanacağını göstermektedir. Birçok aday, sözlü mülakattan 70 bile alamayıp elenmektedir.

Mülakata giren adaylara soru kartlarından birini çekmesi söylenir. Bu sorular başkanlıkça belirlenmiş ve sınav öncesi kayıt altına alınmıştırlar. Adaylardan, çektiği kart hakkında bildiklerini anlatması ve ifade etmesi beklenir. Adaya çektiği kart ile ilgili farklı sorular da yöneltilebilir. Komisyon,  farklı alanlarda da sorular sorabilir. Bu süreçte adayın, psikolojik yeterliliği, mesleğe uygunluğu, genel görüşü, düşünce sistemi, kendini ifade etme yeteneği, iletişim kapasitesi ve kelime dağarcığı gibi çok yönlü bir değerlendirmesi komisyon tarafından yapılır.

Önceki senelerde polislik mülakatlarında çıkmış sorulara çalışın. Bu sayede, hangi tarz sorularla muhatap olacağınızı öngörebilirsiniz. Yine sınavlarda yaşananları içeren makaleleri okuyabilirsiniz. Adayların, o anlarda neler yaşadığını birinci ağızdan öğrenmiş olursunuz. Her iki konuda birçok makaleyi sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

2 dönemdir POMEM lisans adaylarının kontenjanı %25 dolmamakta. Adaylar, sözlü mülakattan 70 puan alamayıp başarısız olmaktadır. Adaylar sözlü mülakatlara hazırlanmamakta, bu da başarısızlığa neden olmaktadır. POMEM sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.


Bu makalede tam 174 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

174 Soru Var

 1. PÖH başvurularında KPSS şartı yok mu ?

 2. Iyi gunler pomem egitimindeyken paem e basvurma hakkimiz var mi?cevaplarsaniz memnun olurum tesekurler

 3. 2017 kpss puanı geçerlimi lisansın

 4. Ben lise mezunuyum kolum ufak bi dovme var acaba pöh alımına engel midir ?

 5. admin polis akademisi sayfasinda 23 donem pomem onlisans ve lisans yaziyor poh lise olmayak gibi gorunuyor sizin dusunceleriniz nedir

 6. Selamun aleykum admin bey,

  Lise mezunuyum, yaşım 20 Bu yıl ki POMEM alımlarına başvurabilirmiyim.

 7. güvenlik soruşturması

  Pomem güvenlik soruşturması için 2014 de üniversite 1. sınıfta 3 ay fetö yurdunda kalmıştım kalacak yerim olmadığı için sonra kyk çıktı kyk geçtim bi sorun olur mu acaba?

 8. Mehabalar, 23. Dönem Pomem KPSS Önlisans alımlarında hangi sınav dikkate alınacak?

 9. iyi günler 23. dönem pomem lisans alımı için 2016-2017 kpss mi gereki yoksa 2017-2018 kpss mi gerekli?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir