23. Dönem POMEM Polis Alımı

23. Dönem POMEM Polis Alımı

Polis Akademisi her yıl on binlerce lise, önlisans ve lisans mezunu polis ve komiser yardımcısı öğrenci adayı almaktadır. 2018 yılı 22. dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) 10 bin polis öğrencisi  adayı başvuruları geçtiğimiz günlerde son buldu. 45 bin civarı lisans ve önlisans adayının başvurduğu bu sınavın, evrak teslimi, ön sağlık taraması, fiziki parkur ve sözlü mülakat süreçleri önümüzdeki aylarda başlayacaktır. Adayların hangi okulda ne zaman sınavlara tabii tutulacağı, sınavların aynı gün mü yoksa farklı zamanlarda mı yapılacağı ilerleyen zamanlarda Polis Akademisi tarafından duyurulacaktır.

Bu atamaya yetişemeyip polis olmayı hedefleyen  adaylar gözükü 2018 PAEM komiser yardımcısı alımı, 2018 PMYO polis adayı alımı ve bu sene içinde yapılması beklenen 23. dönem POMEM alımına çevirmiş durumunda. Geçtiğimiz günlerde Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayhan, 23. Dönem POMEM için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan talimat aldıklarını  ve söz konusu alımlar için başvuru sürecinin 2018 Temmuz ya da Ağustos ayı itibariyle toplanacağını belirtti. Bu açıklama ile birlikte yaz aylarında yeni bir POMEM alımı olacağını öngörebiliriz.

23. dönem POMEM hangi tür olur? PÖH mü normal polis memuru mu?

23. dönem POMEM muhtemelen PÖH olacak fikrindeyiz. PÖH eğitimlerinin tamamlanması, 22. dönem POMEM sürecinin devam etmesi, 23. dönemin PÖH olma olasılığını arttırmaktadır. Kesin bilgi ilerleyen zamanlarda açıklanacaktır.

Başvurular PÖH şeklinde olursa, muhtemelen lise mezunu ve puan şartı aranmaksızın kadın-erkek başvuruları alınacaktır. Başvurular POMEM tarzında olursa önlisans ve lisans mezunu ve KPSS puan şartı ile alım yapılacaktır. Bu alımlarda yaş şartında herhangi bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz.

Lise mezunları ve lise son öğrencileri ise YKS maratonuna devam etmektedirler. TYT başvuruları sona erdi. Adaylar muhtemel taban puan olan 260 ile 280 ve üzeri puan alıp, yazın yapılacak PMYO başvuruları ve sınav sürecini bekleyeceklerdir.

Polis olmak isteyen adaylara tavsiyeniz nelerdir?

Daha çok zaman var diye düşünmeyin. Bu seneki gibi bol alımlar her zaman olmaz. Fırsatı iyi değerlendirin. Parkur için mutlaka çalışma yapın. Ben sporcuyum, ben uçarım, aman ben çok hızlıyım vb. şekilde coşmayın. O anın heyecanı ile eli ayağına dolaşan, hata yapan, nefesi kesilen aday sayısı oldukça fazla. Mutlaka parkuru deneyin. İmkanınız varsa bir kursa yazılın ve deneyimli hocalardan ders alın. Parkuru zamanında yapamazsanız polis olamazsınız.

Lisans mezunlarından kadın adaylar da da sözlü mülakat puanı ön plana çıkmakta. Lisans mezunu olan erkek adaylarda ise durum, sözlü mülakatta 70 alan herkesin kazanacağını göstermektedir. Birçok aday, sözlü mülakattan 70 bile alamayıp elenmektedir.

Mülakata giren adaylara soru kartlarından birini çekmesi söylenir. Bu sorular başkanlıkça belirlenmiş ve sınav öncesi kayıt altına alınmıştırlar. Adaylardan, çektiği kart hakkında bildiklerini anlatması ve ifade etmesi beklenir. Adaya çektiği kart ile ilgili farklı sorular da yöneltilebilir. Komisyon,  farklı alanlarda da sorular sorabilir. Bu süreçte adayın, psikolojik yeterliliği, mesleğe uygunluğu, genel görüşü, düşünce sistemi, kendini ifade etme yeteneği, iletişim kapasitesi ve kelime dağarcığı gibi çok yönlü bir değerlendirmesi komisyon tarafından yapılır.

Önceki senelerde polislik mülakatlarında çıkmış sorulara çalışın. Bu sayede, hangi tarz sorularla muhatap olacağınızı öngörebilirsiniz. Yine sınavlarda yaşananları içeren makaleleri okuyabilirsiniz. Adayların, o anlarda neler yaşadığını birinci ağızdan öğrenmiş olursunuz. Her iki konuda birçok makaleyi sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

2 dönemdir POMEM lisans adaylarının kontenjanı %25 dolmamakta. Adaylar, sözlü mülakattan 70 puan alamayıp başarısız olmaktadır. Adaylar sözlü mülakatlara hazırlanmamakta, bu da başarısızlığa neden olmaktadır. POMEM sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 182 YORUM
 1. Avatar Ysretsnck dedi ki:

  Onlisansm kpss puanm 69.5 pomeme basvurablir miyim? kpss puannda esneklk olabliyor mu? Bir sorum dha olacak önlisans pomem de 6 ay mi egitim goruyor pmyo gbi 2 yil mi? tesekkurler..

  1. Avatar Admin dedi ki:

   70 puan şartı var. Esneme olur mu fikrim yok. POMEM lerde herkes 4-6 ay eğitim görür.

   1. Avatar Ysretsnck dedi ki:

    Bir sorum dha olucak.Pomem merkezlerinde hafta sonu ev iznine cikilabliyor mu? Bunda bir sınrlama var mi?

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Okuyun:

 2. Avatar Alicc dedi ki:

  Lise mezunu pöh alımi olacak mi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Belli değil.

 3. Avatar Jöh pöh dedi ki:

  Sayın admin;
  Bir önceki yazımda askerlik ve pmyo hakkında soru sormuştum sizde cevap vermştiniz bilgilendirmiştiniz bizi daha sonra haber yapıldığını gördüm ve daha detaylı anlatılmış, kafamdaki soru işaretlerini kaldırdınız teşekkür ederim.
  Sizden bir ricam olucak sitenizi düzenli olarak takip edem bir ziyaretçinizim, savunma bakanı sayın Süleyman soylu, polis alımı olucağu bilgisini vermişti ve alımları pöh bekliyoduk malesef son açıklamasında biz üzüldük normal polis memuru şeklinde olucakmış ve tarihte verdi.
  Sizden ricamız;
  Uzman jandarma er alımlarıyla ilgili kendisi 25 bin alım olacağını 2018 yılı içerisinde gerçekleşicek demişti.
  Sizden bununla ilgili bilgi istiyorum ve haber yapmanızı istiyoruz cünkü ben ve benim gibi binlerce genç alımların ne zaman olucağını tarih istiyoruz.
  Bu haberi yapıp güncel tutarsanız size minnettar oluruz.
  Biz vatanımıza hizmet etmek istiyoruz hayalimiz polis ya da asker olmak..

  Uzman jandarma ve pöh adayları

 4. Avatar VATAN SEVER dedi ki:

  Merhaba admin. Size sorum olacak cevaplar iseniz gerçekten çok memnun olacağız… Süleyman SOYLU açıklama yaptı TEMMUZDA POMEM alımı olacak diye ama 2018 KPSS SONUCU AĞUSTOSUN SONUNDA açıklanacak bu durumda bir çok kişi MAĞDUR OLACAK. Sizce bu alım süresi eylüle aktarılır mı mağduriyet olmasın diye. Lütfen Cevabınızı Bekliyoruz…

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Temmuz dendiyse o zaman yapılır.

   1. Avatar VATAN SEVER dedi ki:

    Yani 2018 kpss sonucunu beklemeyecekler . 1 ay bekleseler sanki ne olacak MİLLETİ DÜŞÜNEN yok ki… Bir çok kişiyi mağdur edecekler yazık cidden ÇOK YAZIK…

   2. Avatar Salih dedi ki:

    En bastata eylul ayi denmişdi ama nasıl olabiliyor 2018 kpss lisans girecekler icin magduriyet bu

 5. Avatar Mehmet dedi ki:

  Merhaba admin şöyle bi sorum olacak Temmuz’da pomem alımı olacak biz eğer kazanırsak ve eğitime başlarsak eğitim esnasında çıkan paem ilanına da başvura bilirmiyiz ve kazanırsak geçiş yapabilir miyiz ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yapabilirsiniz.

   1. Avatar Ali dedi ki:

    Admin normal polis memuru olduktan sonra pöhe nasıl geçebilirim herhangi bir mülakata girmem istenirmi?

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Okulda seçmeye geliyorlar.

 6. Avatar Aslan dedi ki:

  Admin biz pöh başvurularını dört gözle bekliyoduk ancak daha 22. Dönem düz polis memuru alımları yapılacakken 23. Dönem için de yine düz polis alımı olacak diyorlar. Doğru mu emin değiliz. Peki normal pomem düz polis şeklinde olursa kpss önlisans puanı için bir esnetme mümkün mü başvurular az oluyomuş zaten. Bununla ilgili bir çalışma var mıdır sizce??

  1. Avatar Admin dedi ki:

   23. dönem düz pomem olacak diye bir açıklama var fakat kesin durum yaz aylarında belli olur. Şimdi birşey demek zor.

 7. Avatar Aslan dedi ki:

  Peki diyelim ki düz polis alımı olacak deseler kpss önlisans puanlarında esnetme durumu olur mu sizce?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet olabilir bu sefer.

 8. Avatar Ali dedi ki:

  Temmuzdaki pomem alımlarının eğitimine eylül ayında başlanacağı söyleniyor eğer kazanıp okula başlarsak paem başvuru yapıp geçersek tazminat ödeme gibi bir durum var mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O konuda kesin bir bilgim yok.

 9. Avatar Alperen Polat dedi ki:

  Admin ben lise mezunuyum pmyo okumak istiyorum alnımın ortasında ufak bi su çiçeği izi var 10 yaşından kalma sorun olur mu ?
  Ve mülakatları gerçekten ölçmek için mi yoksa elemek için mi yapıyorlar ?

 10. Avatar Ugur dedi ki:

  Merhaba. 1990 dogumlu ve Lisans mezunu olarak 2018 kpssyi bekliyorum. Son yapilan açıklamada Temmuz ayında polis alimi olacak deniyor.Bu durumda biz mağdur oluyoruz. KPSS sonrası tekrar pomem alımı olma durumu nedir sizce?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   herhangi bir bilgi şu aşamada yok maalesef.

 11. Avatar Funda dedi ki:

  Geniz etim var. Ameliyat olsam polislikte bir engel teşkil eder mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Engel olmaz.

 12. Avatar besyo23 dedi ki:

  3 bin spor yöneticiliği,antrenörlük vs. ataması verdiler sonra tuttular 2016 kpss ile atayacağız dediler neyse dedik şimdi 23. dönemide kpssden önce alacaklar 2018 besyo mezunları için blackyear olacak gibi 🙂 24. dönem alımı ne zaman olur acaba 33 bin pomem alımı olacak demişlerdi 21.ve 22. dönemde aldılar 23. pomemde tamamlanacak 33 bin. 2018-2019 içinde 24. dönem olur mu sizce?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   KPSS sonrası yine alım olur kanaatindeyim.

 13. Avatar Ali dedi ki:

  Admin normal polis memuru olduktan sonra pöhe nasıl geçebilirim herhangi bir mülakata girmem istenirmi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Okula seçmeye geliyorlar.

   1. Avatar Ali dedi ki:

    Pmyo dan bahsetmiyorum normal polis memuru olduktan sonra göreve başladıktan sonra nasıl pöhe geçebilirim geçerken mülakat falan olurmu ne gerekir geçmek için onu soruyorum

 14. Avatar besyo23 dedi ki:

  pomem parkurunda denge tahtası üzerinde yürüme kaldırıldı mı yoksa hala var mı ?

 15. Avatar Pöh dedi ki:

  Merhaba ben lise mezunuyum pöh bayan alımı olacak mı acaba ve KPSS ile yks ye başvuru yapmadım sınavsız geçiş hakkı oluyor mu yanıtlarsanız çok sevinirim, lütfeen

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sınavsız geçiş diye birşey yok. İlan gelince netleşir şartları.

 16. Avatar Gonyali dedi ki:

  PÖH başvurularında KPSS şartı yok mu ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Olmayacak gibi duruyor.

 17. Avatar Kenan çakıcı dedi ki:

  Iyi gunler pomem egitimindeyken paem e basvurma hakkimiz var mi?cevaplarsaniz memnun olurum tesekurler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet var.

 18. Avatar Taylann dedi ki:

  2017 kpss puanı geçerlimi lisansın

 19. Avatar Elazığlı dedi ki:

  Ben lise mezunuyum kolum ufak bi dovme var acaba pöh alımına engel midir ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kolunuzun neresinde olduğuna bağlı.

   1. Avatar Elazığlı dedi ki:

    Dirsegimin ustunde only Allah can judge me yaziyo bundan sıkıntı olur mu

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Kısa kolda gözüküyorsa evet.

 20. Avatar umit dedi ki:

  admin polis akademisi sayfasinda 23 donem pomem onlisans ve lisans yaziyor poh lise olmayak gibi gorunuyor sizin dusunceleriniz nedir

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Görünürde PÖH yok.

 21. Avatar Muhammed Ensar dedi ki:

  Selamun aleykum admin bey,

  Lise mezunuyum, yaşım 20 Bu yıl ki POMEM alımlarına başvurabilirmiyim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 22. Avatar güvenlik soruşturması dedi ki:

  Pomem güvenlik soruşturması için 2014 de üniversite 1. sınıfta 3 ay fetö yurdunda kalmıştım kalacak yerim olmadığı için sonra kyk çıktı kyk geçtim bi sorun olur mu acaba?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 23. Avatar Resul dedi ki:

  Mehabalar, 23. Dönem Pomem KPSS Önlisans alımlarında hangi sınav dikkate alınacak?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlanı görmek gerekiyor.

 24. Avatar aslı dedi ki:

  iyi günler 23. dönem pomem lisans alımı için 2016-2017 kpss mi gereki yoksa 2017-2018 kpss mi gerekli?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2017-2018

 25. Avatar Erdem dedi ki:

  Kpss ortaöğretim başvurdum haberim yokken ortaöğretimden polis alımı oluyor mu kpss ile

 26. Avatar Duygu dedi ki:

  Merhaba 2018 lisans kpss sen 59 yaptım 2017 kpss ile 23. Dönem pomeme başvuru yapabilir miyim ?

 27. Avatar uğur zorlu dedi ki:

  trafik kaza sonucu düşük ayak oluştu ameliyat oldum iyileştim sıkıntı olur mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde..

 28. Avatar Elif dedi ki:

  Büyük dedem kurtuluş savaşı gazisi babamın dedesi polis alımlarında faydası olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…