23.Dönem POMEM polis alımı mülakatları ne zaman yapılacak?

03.11.2018
2.100
A+
A-
23.Dönem POMEM polis alımı mülakatları ne zaman yapılacak?

Polis memuru yetiştirmek için kurulmuş olan kurumun kısa adıdır POMEM. Polis olmak isteyen kişilerin bu eğitim kurumunda en az 4 aylık eğitim almaları şarttır. POMEM’de öğrenci olmak için yazılı sınav ile yeterlilik sınavına girmek ve yapılacak olan mülakatı geçmek zorundadırlar. Yapılan sınavları başarı ile geçen adaylar POMEM mülakatı ne zaman yapılacak diye merakla beklerler. Mülakattan da başarı ile geçen adaylar üniformalı ve yatılı olan POMEM’de eğitime başlarlar.

Polis memuru yetiştiren bu kurumda eğitim alan öğrencilerin eğitim sırasındaki bütün ihtiyaçları ve harçlıkları devlet tarafından karşılanmaktadır. Yatılı okullarda olduğu gibi POMEM merkezlerinde de ev iznine gidilmesine müsaade edilir. Resmi ve dini bayramlarda izin yapma fırsatı vardır. Akademik takvimde belirlenen sınavlara giren, POMEM mülakatı ne zaman yapılacak ise mülakattan neticesi olumlu çıkan öğrenciler çektikleri kura neticesinde emniyet mensubu polis memuru olarak göreve başlarlar.

23.Dönem POMEM Alım Rakamları

Ülkemizde birçok kişinin hayallerini polis olmak süslemektedir. Polis olmak isteyenler devlet yetkilileri tarafından yapıla açıklamaları merakla beklemektedir. Ülkemizde yakın tarihte yaşanan darbe girişimi Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarında tahribe neden olmuştu. Bu tahribin giderilmesi için çeşitli kadrolara polis alımı yapılmaktadır. Bununla alakalı açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2018 yılı bitmeden önce artı 10 bin kişi alınacağını duyurmuştu. 22.Dönem POMEM öğrencileri mezun olacaklar. 23.Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezleri için 4 yıllık lisans mezunu 7 bin 200 bay ile 800 bayan aday asıl olarak alınacak. Aynı kadro için 2 yıllık önlisans mezunu 1 800 bay ile 200 bayan adayın asıl alınacağı duyurulmuştu. Toplamda 10 bin alımın olacağı 23.Dönem POMEM mülakatı ne zaman yapılacak olduğuna dair net bir açıklama yapılmadı.

Başvuru Tarihleriyle 23. Dönem POMEM polis alımı mülakatları ne zaman yapılacak?

Ön başvuruların değerlendirme sonuçlarına göre ilerleyen zaman içerisinde mülakata girmeye hak kazanan adayların açıklanması beklenmektedir. POMEM’e girebilmek için sınava girmek isteyen adayların ön sağlık kontrolünden Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci adayı olur onayını almaları şarttır. Onayı alabilen adaylar sonraki aşamalara geçebilir. Sağlık kontrolü öğrenci olmak için önemli bir aşamadır ki aşamayı geçemeyenler POMEM öğrencisi olamazlar. Ön sağlık elemesinden öğrenci olur onayını alanlar fiziki yeterlilik sınavına girerler. Adayın fiziki olarak polis olmaya yeterliliğinin ölçüldüğü bu aşamada her bir adayın 100 puan üzerinden en az 60 alması gerekmektedir.

Fiziki yeterlikten en az 60 alan adayla POMEM mülakatı ne zaman yapılacak diye tarih açıklanmasını beklemeye başlarlar.  Polis memuru olmak için 01 ile 04 Ekim 2018 tarihleri arasında POMEM için başvuruda bulunan adayların henüz sonuçları açıklanmadı. Sonuçların ne zaman açıklanacağı henüz belli olmadığından sonraki aşamalar ile ilgili de net bir tarih açıklaması yapılmadı. Polis Akademisi yetkilileri başvuru sonuçlarını açıkladığında bilgisi haber kaynaklarında muhakkak yer bulacaktır.

23.Dönem POMEM polis alımı Sonuçlar Nasıl Öğrenilir?

POMEM eğitimlerine dahil olarak polis memuru olmak isteyen adaylar 1 ile 4 Ekim 2018 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden ön başvuruda bulunmuşlardı. E-devlet şifresi ile girerek belirtilen adresten ön başvurusunu gerçekleştiren adaylar ön başvuru neticelerini ve POMEM mülakatı ne zaman yapılacak olduğunun tarihinin açıklanmasını beklemektedir tahminimizce 1-5 kasım arasında sonuç duyurusu yapılması beklenmektedir.  Adayların ön başvuru sonuçları ve hangi tarihte nerede yeterlilik sınavına katılacakları e-devlet şifresi ile giriş yapılan http://www.pa.edu.tr adresinden duyurulacak. İnternet adresinden açıklama yapılacağından ayrıca posta yoluyla veya farklı bir iletişim aracı ile tebliğat yapılmayacaktır. Yeterlilik sınavından ve mülakattan geçenler POMEM’de eğitime tabi tutulacaklar. Eğitimi başarı ile bitiren ve sınavlarda başarılı olanlar mezuniyetlerinin ardından polis memuru olarak atanacaklar.

23.Dönem POMEM polis alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Polis olabilmek için belli bir fiziki yeterliğe ve bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Bunun için Emniyet Müdürlüğü polis memuru yetişme eğitimlerine ayrıca önem vermektedir. Ön başvurularını yapanlar POMEM mülakatı ne zaman yapılacak diye bekler, mülakatı yapılan ve okula alınan polis olabilmek için mezuniyetini iple çeker. Çünkü polislik mesleği ülkeyi suçlardan ve suçlulardan arındırmak için kurulmuş kutsal bir meslektir. POMEM’e giriş için başvuru şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ön lisans, lisans veya yurt dışındaki denkliği olan yükseköğrenim okulundan mezun olmak
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından belirlenen KPSS puan barajını aşmış olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak. Yaş düzeltmelerinde ise düzeltmeden önceki yaşı dikkate alınır. Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralığı’nda 30 yaşından gün almamış olmak
 • Kadınların 162 cm, erkeklerin 167 cm uzunluğundan kısa olmaması
 • Silah taşımaya ve kullanmaya herhangi hukuki ve sağlık probleminin olmaması
 • Herhangi bir siyasi partiyle alakasının olmaması
 • Alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerden dolayı tedavi görmemek, görmemiş olmak
 • Herhangi bir nedenle kamu haklarını kullanmaktan mahrum bırakılmış olmamak ve eklenen bazı özel şartları taşıyanlar başvuruda bulunabilir. Başvuru sonucuna göre aday olan POMEM mülakatı ne zaman yapılacak ise mülakata girebilir.

23.Dönem POMEM Polis Alımı İstenen Belgeler Nelerdir?

İnternet ten başvuru yapan adaylarda yukarıda sıraladığımız şartların olması gerekmektedir. Şartları taşıyıp başvuru yapan adayların şahsen başvuru yaparken ve sınav için çağrıldığında bazı belgeleri beraberinde getirmeleri istenir. Bu belgeler;

 • Kimlik numarası yazılı beyan
 • Tam ve eksiksiz doldurulmuş sınav başvuru dilekçesi
 • Tam ve eksiksiz doldurulmuş aday sağlık bilgi formu
 • Fiziki yeterlilik sınavı parkuruna katılmasına engel sağlık probleminin olmadığına dair www.pa.edu.tr adresinde indirilecek beyan
 • Mezuniyet bilgisini gösteren diploma veya geçici mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Son bir yıl içinde çekilmiş biyometrik 4 adet fotoğraf
 • Kendinin ve evli ise eşinin sabıkasının olmadığına dair yazılı beyan
 • Sınava giriş belgesi
 • Yaş düzeltmesi yaptıranların düzeltme belgesi
 • Erkek adayların askerlik tecil, terhis veya askerlik durum belgesi

İstenen belgeleri tedarik eden adaylar POMEM mülakatı ne zaman yapılacak bilgisi dahilinde yeterlilik sınavına ve mülakata girme şansını elde ederler.

23. Dönem POMEM Sınav Aşamaları 2018

2018 POMEM Parkuru Erkek / Kadın

POMEM Eğitim Süresi Uzadı mı?

22. Dönem Pomem İntibak Eğitimi

22. Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Keleş dedi ki:

  En fazla 9.500 lisans erkek başvurur ötesi yok!

 2. İnci dedi ki:

  Tarihlerin açıklanmasını bekliyoruz çabucak açıklanır inşallah

 3. Sefa Uğnur dedi ki:

  Lise mezunu oluyormu

  1. Admin dedi ki:

   hayır..

 4. Ali Eren dedi ki:

  Tahmini başvuru sayısı hakkına ne düşünüyorsunuz önceki dönemlere göre düşüş varmı sizce ?

 5. gamz dedi ki:

  ben paeme girmiştim elendim giriş belgelerimi geri almak istiyorum pomemde kullanmak için direk gidip alsam alabilir miyim akademiden

 6. Özgür dedi ki:

  Önlisans mezunuyum da pöh için bölüm bölüm farkediyor mu yoksa önlisans mezunu olmak yeterli mi ? 2018 Astsubaylık başvuruların da her önlisans mezununu almadıkları için başvuru yapamadım bunda da aynısı başıma gelir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   bölüm fark etmez..

 7. altan dedi ki:

  iki haftayı geçti. ne zaman çağırılacagız hala bilgi yok..

  1. Admin dedi ki:

   kasım sonu gibi gözüküyor..

 8. Ali Eren dedi ki:

  TAHMİNİ Bİ BAŞVURU RAKAMI VARMI

  1. Admin dedi ki:

   şu ana kadar yok..

 9. Efekentli dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin . Bu yorumumu cevaplarsanız sevinirim . Daha yeni kontrolde bel fıtığı ama ileri düzey değil ve bel kayması çıktı . Ancak hiç bir hareketimde ve fiziksel engel Yok hatta parkuru 38-39 yapıyorum . Bi sorun teşkil eder mi ?

  1. Admin dedi ki:

   hayır..

 10. Efekentli dedi ki:

  Umarım öyledir . Yani sıkıntı çıkmaz diyorsunuz eğer öyleyse ona göre bi tedavi yöntemi izliycem. İntibak sağlıkta sıkıntı olmaz net demi ?

 11. Ebru dedi ki:

  Sınava geçici kimlik ile girmemiz sorun olır mu?

  1. Admin dedi ki:

   hayır..

 12. Mst dedi ki:

  Merhaba şuan jandarma astsubay eğitimindeyim intibak dönemini bitirdim devam ediyorum bir yandanda pomeme başvurduk mülakata gırmem de bi sorun olur mu burda devam ederken bilgilendirir misiniz

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz..