POMEM

23. Dönem POMEM Başvuru Şartları

2018 KPSS LİSANS sınavının sonuçları bugün itibariyle açıklandı. Polis olmak isteyen ve bu doğrultuda POMEM hedefleyen adaylar geçtiğimiz aylarda yapılan 2018 KPSS LİSANS sınavına girdi ve POMEM için istenen P3 Puan türünden 60 almak için kıyasıya yarıştılar. Ve nihayet sınav sonuçlarının açıklanmasıyla POMEM düşünen adayların P3 puanları netlik kazandı.

2018 KPSS LİSANS sınavından P3 Puan türünden 60 ve üstü alan adaylar POMEM e başvurabileceklerdir. POMEM yoluyla polis olmak isteyen adayların geçeceği ilk engel olan KPSS sınavı geride kaldı ve adaylar artık gelecek olan 23. Dönem POMEM ilanını beklemeye koyuldu. Peki 23. Dönem POMEM ilanı ne zaman gelecek ? 23. Dönem POMEM başvuru şartları ne olacak ? gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

23. Dönem POMEM İlanı Ne Zaman Gelir ?

2018 KPSS LİSANS sonuçlarının açıklanmasıyla POMEM düşünen adayların ilk engelleri geride kaldı. 60 ve üstü puan alan adaylar gelecek olan 23. Dönem POMEM ilanına başvurarak polis  yolunda ilerlemeye devam edeceklerdir.

23. Dönem POMEM ilanı hakkında Polis Akademisi Başkanlığı geçtiğimiz aylarda önemli bir duyuru yapmıştı . Polis Akademisi Başkanlığının yapmış olduğu bu duyuruda  23. Dönem POMEM ilanının çıkma tarihi olarak aynen aşağıdaki  ifadeler geçmişti ;

Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 23. Dönem olarak eğitilmek üzere Lisans ve Ön lisans mezunlarından toplam 10.000 öğrenci adayı alınacaktır. Ön başvuru tarihleri ve sınava ilişkin esaslar  22.07.2018 tarihinde yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrası duyurulacaktır ’

Polis Akademisin yapmış olduğu bu duyuruda 23. Dönem POMEM ilanın çıkma tarihi olarak 2018 KPSS LİSANS sınavı sonuçlarının açıklanma tarihi sonrası işaret edilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi 23. Dönem POMEM ilanının  önümüzdeki günlerde gelmesi kesindir. Tam tarih kesin olmamakla birlikte 23. Dönem POMEM ilanı her an gelebilir. Bu yüzden 23. Dönem POMEM düşünen adayların hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

23. Dönem POMEM Başvuru Şartları Nasıl Olur ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 23. Dönem POMEM ilanının önümüzdeki günlerde gelmesini beklemekteyiz. Henüz ilanın  gelmediği ve 23. Dönem POMEM Başvuru Kılavuzunun yayınlamaması nedeniyle başvuru şartları hakkında kesin bir yargıya varamayız. Bununla birlikte 23 Dönem POMEM başvuru şartlarının bir önceki alım olan 22. Dönem POMEM başvuru şartlarıyla aynı olacağı kanaatindeyiz. Ancak kesin yargı için tabi ki 23. Dönem POMEM başvuru ilanının gelmesini ve başvuru kılavuzunun yayınlanmasını beklemek gerekmektedir.

22. Dönem POMEM Başvuru Genel Şartları

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Ön lisans ve  lisans mezunu olmak
 3. Lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), ön lisans mezunları için KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak
 4. Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak
 5. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. ( Boy erkeklerde  en az 167 cm, kadınlarda 162 cm olacaktır. Beden kitle indeksi 18.00 (dahil) ile 27.00 (dahil) arasında olacaktır )
 6. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak
 7. Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak
 8. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak
 9. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak
 10. Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak

Yukarıdaki şartlar 22. Dönem POMEM alımına ilişkin olup , adayların  23. Dönem POMEM başvuru şartları için gelecek olan 23. Dönem POMEM ilanını ve başvuru kılavuzunu beklemeleri  gerekmektedir.

2018 POMEM – PAEM Adaylarının KPSS Sonuçları Açıklandı

Askerdeyken POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır ?

POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Bay/Bayan

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

119 Yorum

 1. Admin az çok tahmininiz vardır takvim belli değil evet ama 23. Dönem tahmini ne zaman gelir ilana

 2. Bi sey sormak istiyorum lutfen yardimci olur musunuz
  Kpss 2016 on lisans puanim 63 pomem icin basvuru yapabilir miyim yoksa alinma ihtimalim 0 mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu