22. Dönem POMEM Yedek Kaça Kadar Gelir?

05.08.2018
A+
A-
22. Dönem POMEM Yedek Kaça Kadar Gelir?

Polis olmak isteyenlerin girmek istedikleri kurumlardan bir tanesi olan POMEM, kısa bir süre önce yapılan sınavların sonuçlarını açıkladı. Bu açıklamayla birlikte kazanan adaylar çok büyük bir mutluluk yaşarken, kazanamayan adaylar ise büyük üzüntü yaşadı.

POMEM Alımlarında Uygulanan Prosedür

Polis Eğitim Merkezleri için yapılan alımlarda adaylar bir dizi sınava girmekte ve buradan alınan puanlara göre sıralama yapılmaktadır. Yapılan sıralama yüksekten düşüğe doğru olmakta ve alınacak aday sayısına göre kişilerin sınavı kazanıp kazanmadığı belli olmaktadır. Ayrıca bayan adayların sıralamasının ayrı yapıldığının da bilinmesi gerekiyor.

Polis Eğitim Merkezleri (POMEM) tarafından uygulanan prosedür yukarıda kısa bir şekilde anlatılmıştır. Bu prosedürde, adayların tamamının başvuru yapmayacağı ya da sağlık, intibak gibi bölümlerde başarılı olamayacağı da dikkate alınır. Böylece normalde yapılacak alım kadar asil liste belirlendikten sonra bir de böyle durumlar için yedek liste belirlenir. Yedek listede bulunan kişilerin önemli bir kısmı şuanda 22. Dönem POMEM yedek kaça kadar gelir sorusunu sormaktadır.

POMEM Alımlarında Yedek Sıralar

POMEM alımlarında yedek sıranın nereye kadar geleceğini tam olarak söylemek imkansızdır. Bundan dolayı sadece tahmin yapılabilir. Yapılacak olan tahminin ne kadar gerçekleşeceği ise geçmiş dönemler incelenerek anlaşılabilir.

POMEM alımları ilk defa yapılmıyor. Daha önce yapılan alımlarda da aynı prosedür uygulandı. Dolayısıyla POMEM yedek uygulamasının geçmişte de yapıldığı bilinmektedir. Geçmişte yapılan yedek alımları incelendiğinde bu sıranın kaça kadar geleceği çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Aşağıda bazı alımlara ait bilgiler bulunmaktadır.

Geçmiş Dönemlerdeki Yedek Sıraların Geldiği Noktalar

 1. Dönem POMEM alımlarında iki defa yedek alımı yapılmış olup bu alımlarda erkek, kadın, lisans ve ön lisans kriterlerine göre alımlar yapılmıştır. Buna göre 1. yedek alımı şu şekilde olmuştur:
 • Lisans mezunu 10 kadın aday
 • Ön lisans mezunu 2 kadın aday
 • Ön lisans mezunu 140 erkek aday

Bu alımların ardından ihtiyaç tam olarak karşılanmamış ve yeni bir alım daha yapılmıştır. 2. yedek alımı ise şu şekilde olmuştur:

 • Lisan mezunu 7 kadın aday
 • Ön lisans mezunu 3 kadın aday
 • Ön lisans mezunu 36 erkek aday

Buradan genel bir hesap yapıldığında erkeklerde yedek sıranın 176’ya, kadınlar ise 22’ye kadar geldiği söylenebilir.

 1. Dönem POMEM alımlarında ise yedek sıraya gerek kalmadı. Kadınlar ise 23 kişi yedekten alındı.
 2. Dönem Polis Özel Harekat olmuştur. 18. Dönemde ise yedek sıra erkeklerde 616’ya kadınlar ise 23’e kadar geldi
 3. Dönem POMEM için yedek sıranın nereye geleceği yukarıdaki bilgilere göre tahmin edilebilir.

Yedek Sıranın Geleceği Yeri Etkileyen Hususlar

Şuanda yedek sırada bulunan adaylar büyük bir heyecan ile sıranın kaça kadar geleceğini beklemektedir. Yukarıda geçmiş dönemlere ait rakamlar vardır ve bunlar incelendiğinde yedek sıranın nereye geleceğini etkileyen hususlar anlaşılmaktadır.

Öncelikle yapılacak olan alım sayısı, bu sıranın gerilere gelmesinde çok etkilidir. Bunu kadın adayların yedek sırasının düşük, erkeklerin sırasının ise yüksek olmasından anlamak mümkündür. Dolayısıyla alım sayısı ne kadar fazla ise yedek sırası o kadar geriye gidecektir denilebilir. Fakat bu da bir tahmindir ve gerçekleşeceğinin tam bir garantisi yoktur. Özellikle 20. Dönem alımlarda erkek yedek listesine gerek kalmaması bunun en önemli göstergelerinden birisidir.

 1. Dönem POMEM yedek kaça kadar gelir sorusunun cevabı genel hatlar ile bu şekildedir. Adaylar yapılacak olan açıklamaları takip ederek yedek sıranın işletilip işletilmeyeceğini öğrenebilirler.

Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

POMEM Mezunlarının Atanması Nasıl Olur?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Avatar Polis Adayı dedi ki:

  Bayan Pomem Okulları Değişti mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

   1. Avatar Polis Adayı dedi ki:

    Yozgat,Arnavutköy,Aksaray’dı doğru mudur?

 2. Avatar Sena dedi ki:

  22.donem pomem de on lisans kadin adaylarda 28. Yedekte kaldim sira gelme ihtimali nedir acaba

  1. Avatar Merve dedi ki:

   Merhaba bende yedek adayım önlisans 8. Yedek . Geleceğini pek düşünmüyorum bize sıranın.

 3. Avatar Yusuf dedi ki:

  Kpss den bu sene 70 alırsam polis olabilir miyim ön lisans mezunuyum

 4. Avatar TURAN dedi ki:

  önceki dönemlere bakılınca 21.dönem hariç 1000civarında yedek alınırken 21.dönemde 176 kişinin çağırılması biraz manidar oldu çünkü 8000 lisans alınıcakken 7216 kişi mülakatı geçmiş sayıldı burdan eksik tamamlanmadı yani 784 kişi yedek çağrılması gerekirken çağrılmadı. Normalde %30 yedek kontenjan ayrılır neden çağrılmadı?
  22.dönemde de böyle bir olay yaşanmaz inşallah eksikler yedeklerden tamamlanır.
  bu yazdıklarım erkek adaylar için geçerlidir.

 5. Avatar ERTAN DEMIR dedi ki:

  Pomem alımlar en son yapılan kpss puanına göre alıyor degilmii yani 2020 de olrsa 2018 de kı ne göre alınır.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Son 2 yıl baz alınıyor.

 6. Avatar Samet Arslan dedi ki:

  Önlisans yedek 177 sıradayım geçen dönem ilk yedek alımı 140 açıklandı ve 176 kalmıştı bu yıl daha az açıklandı sizce bu yıl daha da mı geride kalır