22 Dönem POMEM Sözlü Mülakat Anıları

18.06.2018
A+
A-
22 Dönem POMEM Sözlü Mülakat Anıları

22 Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) için sınav süreci devam ediyor. 22. dönem POMEM sınavlarının ilk aşaması olan evrak teslimi, ön sağlık taraması ve fiziki yeterlilik parkuru sınavı uygulaması  son buldu. Bu süreçte, adayların yaşadıklarını(DETAY) sizlerle paylaştık. Bu makalemizde, POMEM adaylarının sözlü mülakat komisyonu karşısında yaşadıkları, izlenimleri ve düşüncelerini okul okul sizlerle paylaşacağız.

22. Dönem POMEM Sözlü Mülakatları Ne Zaman Yapılacak?

22. Dönem POMEM Mülakat Sınavları 19-30 Haziran 2018 Tarihleri arasında yapılacaktır.Okullar muhtemelen Ağustos 2018 tarihinde açılacaktır.

Eski Sözlü mülakatlarda hangi sorular soruldu?

22. Dönem POMEM Mülakat Anıları

Erzurum POMEM

Sıraya göre içeri aldılar salona geçtik iki polis soruları cevapladı ve yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgi verdi.
Sonra sıra ile mülakat komisyonun olduğu yere götürdüler. 20 haziranda 110 kişi varmış toplamda sırası gelen içeri girdi. Baş selamı verip içeri girdim. Hosgeldin dediler, hemen kart çektim kart elimde iken ismimin anlamını sordular kpss spor puanlarını sordular göreblilerden biri cevap verdi kpss ve spor puanlarımı… Nerden geliyorsun, eşin ne iş yapıyor, hangi bölümden mezunusun dediler sohbet havasında devam etti. Sonra kart numaranı söyle be omu dediler..
302 nolu soru E-Devlet hakkında bilgi veriniz bi kaç cümle söylerken araya biri girdi gecen dönem girmişin neden olmadı dedi cvp verdim. Teşekkür ederiz eşine selm söyle dediler ve öylelikle çıktım. 5 dk filan sürdü gayet güler yüzlü idiler.

ADANA

22.06.2018 sabah 1.komisyonda Adana da Girdim. Sabah 08.00 gibi aldırlar girişte imzalar. Atıldı Ve sınıflara yerleştirildi 20 kişi bi sınıfa 20 kişi diğer gruba şeklinde bütün polis memurları çok ilgilendiler ne yapmamız gerektiğini anlattılar hep. Sonra sıra bana geldi kendime çeki düzen verip kapıyı çaldım açtım kapıyı baş selamı verdim sonra yerime geçtim tekrar baş selamı verdim. Kendimi tanıttım. Sonra bi soracağım dedi . Buyurun efendim dedim.eğer bi insan resmî bi yere geliyorsa gömleğinin son üst düğmesi kravatı takıtıgın yer ilikli değilse ne anlama gelir dedi. Bende eğer resmî kurumsa saygısızlık anlamına geliyor efendim dedim. Sonra bana Şuan seninki öyle dedim. Mahçup oldum ama benim kravat sonuna kadar çekiliydi hafif elimle kontrol ettim kusura bakmayın efendim dedim. Sonra bu bizi iplemegin anlamına geliyor dedi.Bende ESTAFURULLAH efendim dedim. Ama öyle dedi. Bende öyle değil efendimdedim.Sonra Bizim karşımıza gelince ceketinin düğmesinde iliklenir dedi. bende ceketi ilikledim tekrardan kusura bakmayın efendim dedim. Hadi çek bakalım bi soru kartı dedi soru baya uzundu ama yukarda Rusya’ya suikast düzenleyen bi adam sorunun devamına fetö suikasttı hakkında ne biliyorsunuz bağlanmış önce Rusya felan girince işin içine dedim Rusya’da ki olayı soruyor herhalde biraz durdum anımsıyamadım efendim dedim. Nesini anımsamadın fetö hakkında ne biliyorsan anlat dediler yukarda sadece Rusya’da olan olayı örnek vermişler dedi. Bende tamam efendim dedim. Fetö bi terör örgütüdür dedim . Ülkemizi bölmeye çalıştı dedim. Sonra yani dedi paralel yapı kurmaya çalıştı dedim. Oda olum elegeçirmeye çalıştı desene dedi bende aynen efendim dedim. Peki ne zaman yaptı bu olayı dedi. Tabi bende kalp yerinden çıkacak ama ilk baş moralimi bozmaya çalışmalarına rağmen takır takır cevap verdim. 15 temmuz darbesinde efendim dedim. Siz ne yaptınız dedi 15 temmuzda efendim neye ugradıgımızı şaşırdık camilerden sela verildi sokaklara çıktık dedim nerden duydunuz Peki dedi camilerden efendim dedim. Yok o değil televizyonda kim talimat verdi dedi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Dedim. Hı öyle desene dedi. Bu arada tüm komisyon üyeleriyle bunları anlatırken göz göze geldim. Sonra neden polis olmak istiyorsun dedi Bende efendim çocukluktan bu yana 2 hayalim vardı biri tiyatro oyuncusu olmaktı çok şükür oldum ikinciside polisliğin o güzel üniformasını giyip kendimi gururlandırmaktı dedim o yüzden istiyorum efendim dedim. Sonra tüm komisyon üyelerine baktım tatlı bi gülümseme oldu tamam çıkabilirsin dediler. Kapıdan çıkarken tekrar baş selamı verip çıktım . En başta kendimi tanıttıktan sonra moralimi bozmaya çalıştılar ama rahat 5 dk durdum. Benden sonraki bi arkadaş gömleği ilikli değildi ona çektiği kartta soruyu sormuşlar tamam çıkabilirsin demişler . Gömlek neden iliklemedin dememişler acaba geçebilir miyim ?

Hatay POMEM

Arkadaşlar herkesin hakkında hayırlısı olsun öncelikle Hatay’dan çıktım sabah 8 1. Komisyondu ilk 30 kişiyi aldılar önce sonra 15 er 15er götürdüler bizi soyadı harflerine göre sıralama yapıyorlar (A-B-C gibi) komisyon ve görevliler 10 numara özelllkle müdür çok Babacan adam heyecan yapmayın yeter hayırlısı olsun herkes için sorum laikliği açıklayınız dı spor puanı KPSS puanı sordular kaldığım yurtları sordular

Rize POMEM

Rize Pomem mülakatindan çıktım.süreci merak eden arkadaslar icin yaziyorum.ilk girişte üst araması yapıldı ve öyle okula alındık.imza faslı bittikten sonra içeri bekleme salonuna alındık.biraz bekledikten sonra soy ada göre 5erli gruplar halinde asansöre bindirililip 3.kata cikarildik.sirasi gelen aday imzasını atıp mülakat salonuna girdi.siram geldiğinde odaya girdim kapı açıktı kapıyı tıklattim buyur demesi ile komisyonun içeri girdim keskin bir baş selamı ve ardından ad soy ad memleketimi söyledim.kendini tanıt bakalım Ayfer denildi tanıtım ve kart cekmem istendi.kart çektim. Uzunca bir soru idi şuan hatırlamıyorum.kart sorum dışında versay antlaşması ve beraberinde bildiğin 3teror örgütünü sayar misin dedi peki efendim deyip saydım.ailende polis subay asker var mı denildi var efendim kuzenim polis dedim.ailemizin ilk polisi kendisi deyip sözlerime şu şekilde devam ettim.Rabbimin izni sizin de vesileniz ile ailemin 2.polisi de Ben olmak istiyorum dedim.kacinci girişin dendi 3.girisim efendim dedim.genel olarak sohbet havasında geçti.heyecan yoktu ve ozguvenli bir şekilde girdim.tane tane ve net konuşma sergiledim.komisyondakiler ile surekli goz temasi kurdum psikolog hanim ile de goz temesi kurdum ve tebessumlestik krsilikli.cikmadan önce tebessümlu bir şekilde inşallah bu son olur ve hadi bakalım inşallah ailenin 2.polisi de sen olursun denildi.insallah efendim dedim çıkarken de baş selamı verip geri geri çıktım.hakkimizda hayırlısı olsun girecek arkadaşlara başarılar dilerim.Allah yar ve yardımcınız olsun

Adile Sadullah PMYO

Bugun adile sadullah mermerci pmyo da girdim. Kendimi tanıttım. Ardından çalışıp çalışmadığımı, dersaneye nereye gittiğimi, babamın ne is yaptığını sordular. Sonra kart cektim. Kart sorusu sosyal medyanın propagandaya elverisliligi hakkında olumlu yada olumsuz düşünceleriniz ? Cevapladiktan sonra bende hangi sosyal medyalar olduğunu sordular ve çıkabilirsin dediler.

Erzurum POMEM

Sıraya göre içeri aldılar salona geçtik iki polis soruları cevapladı ve yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgi verdi.
Sonra sıra ile mülakat komisyonun olduğu yere götürdüler. 20 haziranda 110 kişi varmış toplamda sırası gelen içeri girdi. Baş selamı verip içeri girdim. Hosgeldin dediler, hemen kart çektim kart elimde iken ismimin anlamını sordular kpss spor puanlarını sordular göreblilerden biri cevap verdi kpss ve spor puanlarımı… Nerden geliyorsun, eşin ne iş yapıyor, hangi bölümden mezunusun dediler sohbet havasında devam etti. Sonra kart numaranı söyle be omu dediler..
302 nolu soru E-Devlet hakkında bilgi veriniz bi kaç cümle söylerken araya biri girdi gecen dönem girmişin neden olmadı dedi cvp verdim. Teşekkür ederiz eşine selm söyle dediler ve öylelikle çıktım. 5 dk filan sürdü gayet güler yüzlü idiler.

Gölbaşı POMEM

Bilgi verelim bakalım. gölbaşında girdim zarf çektim; darbe nedir? Suriye’yi örnek vererek açıklayınız soru bu cevapladım komisyon başkanı psikoloğa sen bir şey sormak istiyor musun dedi “yok” dedi ve çıktım herkes kısa sürede çıkıyor muhtemelen 2 dk.

Mülakatta Müeyyide nedir ve Türkiye ye komşu ülkeler sorusunu sordu

Bana direkt sporun çok düşük bir sonraki aklıma basvur sporunu yükselt dediler .Elendiğim belli oldu mülakatta yani .En azından sonuçlar belli olana kadar bir umut bekleseydim üzüldüm.

Anayasaya göre kişisel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasını aciklayinz çıktı bana

Hatay POMEM

Hatay da girecekler için sorular tamamen uzun ve yorum bütün çıkan kızlar aynısını dedi. Benim sorum da ; kalkınmaya çalışan bir ülkenin yatırım yapacağı alan ne olmalıdır neden gibiydi

Kayseri POMEM

20 haziran sabah 8 de girdim arkadaşlar 1 i buldu içeri girmem Kayseri Pomemde girdim bu arada girdim kendimi tanıttım bransımı sordular sonra kart cektim kart elimdeyken soru sormaya devam ettiler bu mesleği neden istediğimi sordu sayın müdür daha sonra kart sorum kamu düzenini açıklayınız dedi birşeyler söyledim daha Sonra sayın müdür karşıdan bi adam geliyor ve üstün sana öldür diyor ne yaparsın dedi bende öldürmem sorgularım dedim ama emir veriyor dedim olsun sorgularım dedim baktım olmuor bi üstüne sorarım dedim Yok öyle deme dedi yazılı beyan iste dedi tamam efendim dedim sonra bi adam daha var dedi her yeri bomba elinde pim dedi ne yaparsın dedi düşünmeden vururum dedim aferin net söyledin dedi psikolog geçen dönem kaybetmişsin neden dedi bende sözlü de kaybettim dedim KPSS de düşük dedi oda var dedi kadın evet onunda tek sebebi karşınıza gelmek için çok çalıştım lisan egitmimi 3 yılda bitirdim efendim dedim tamam dedi müdür de hakkında hayırlısı dedi uzun anlatım arkadaşlar kusura bakmayın biliyorum ki ben nasıl istiyorsam Sizlr de öyle istiyorsunuz hakkımızda hayırlısı

Elazığ POMEM

Elazig pomemde girdim herkes maksimum 1 bucuk dakika icerde kaldi. Kart cek ardindan sahsi sorular. Kart sorum Teror eylemlerine ornek veriniz . Ek olarak dur polis! Diye bagirmami istedi. Güleryüzlüydü hepsi heyecan yapmadan tok bir ses tonuyla konuştum. Zaten heyecan yapacak vaktimiz olmadi seri ilerledi hersey. Hayirlisi olsun herkesin hakkinda.

Dün saat 1 de Erzurum da girdim tabi bazı aksiliklerden dolayi saat 3 te basladi öğlen grubu iceri girdim psikolog kendini tanıt dedi adımı soyadimi ve memleketimi ve okudugum şehri şöyledim. Sonra univde nerde kaldın dedi kyk da dedim 4 yıl mı dedi hayir ilk iki yıl evde dedim hangi evde dedi. Sonra. Kart cek dediler cektim soru şu kitapların elektronik tablete gecmesinin olumlu etkileri nelerdir söyledim.Sonra terör örgütlerini say dediler saydım cıkabilirsin dediler.
Şimdiden başarılar diliyorum.

Samsun PMYO

Ben girdim Samsun’da ilk gün olduğu için sistem çok yavaş işledi mülakat genel olarak iyiydi.

22.Dönem POMEM Mülakat Soruları

POMEM mülakatlarında aşağıdaki sorular kesin sorulur. 22. dönem sözlü mülakatında sorulan sorular ekleniyor…

 1. FETÖ hakkında ne düşünüyorsun.
 2. Kendini tanıtır mısın?
 3. Üniversitede hangi yurtlarda kaldın.
 4. nerelisin baban annen ne iş yapıyor?
 5. Neden polis olmak istiyorsun?
 6. POMEM nedir?
 7. İçişleri Bakanımız kimdir?
 8. Bu mesleğe uygun musun?
 9. yeteneklerin nelerdir?
 10. Kendinden bahseden misin?
 11. Niçin polis olmak istiyorsun?
 12. Suriye konusunda ne düşünüyorsun?
 13. Cumhurbaşkanlığı sistemi nedir?
 14. Adalet mülkün temelidir ne demektir?
 15. Poliste hangi yetenekler olmalı?
 16. İyi bir insan nasıl olunur?
 17. Seni neden seçelim?
 18. Bizim yerimizde olsan kendine ne dersin?
 19. Polis Akademisi başkanı kimdir?
 20. Bundan sonrakiler 2018 22. dönem sorulan sorulardır:
 21. Verimlilik ne demektir?
 22. Milliyetçilik ilkesini tanımlayın.
 23. Üç tane terör örgütünü sayınız.
 24. Etkinlik ne demektir?
 25. 1950 seçiminin Türkiye tarihindeki önemi nedir?
 26. Tüketim malları ne demektir?
 27. Kurumsallaşmanın önemi nedir?
 28. Himmet ne demektir?
 29. Terör ile diğer şiddet türleri nelerdir?
 30. Balık ağaca girmedikçe akıl başa gelmez ne demektir?
 31. İnternet kullanıyor musun?
 32. İnternette nasıl güvenlik önlemi alıyorsun?
 33. Yeşil ay hizmet alanları nelerdir?
 34. Milenyum nedir?
 35. İletişim nedir?
 36. Önyargı nedir?
 37. Bürokrasi nedir?
 38. Yasa nedir?
 39. Terörizm nedir?
 40. Masumiyet karinesi nedir?
 41. Berdel nedir?
 42. Demokrasi nedir?
 43. Sosyal medya propoganda için nasıl bir mecradır?
 44. Müeyyide nedir?
 45. Türkiye’nin komşuları hangi ülkelerdir?
 46. Anayasaya göre kişi hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılmasını açıklayın.
 47. Darbe nedir?
 48. Kalkınmaya çalışan bir ülke hangi alana yatırım yapar?
 49. Kamu düzeni nedir?
 50. Üstün sana şu adamı öldür dedi ne yaparsın?
 51. Elinde bomba olan bir adama ne yaparsın?
 52. Terör eylemine örnek veriniz.
 53. Elektronik tabletlere geçilmesinin kitaplar yönünden olumlu etkileri nelerdir?
 54. Karlov cinayeti hakkında neler biliyorsun?
 55. e-devlet hakkında bilgi veriniz.
 56. Laiklik ne demektir?
 57. Versay antlaşması hakkında bilgi verin.
 58. Bilgi edinme kanunu nedir?
 59. Çocuk haklarını koruyan 3 kurum söyleyiniz.
 60. Gammaz olmasa tilki pazarda gezer ne demektir
 61. Sosyal sorumluluk ne demektir?
 62. Türk kelimesi ilk nerede kullanılmıştır?
 63. Şu an hangi operasyonlar yapılıyor?
 64. Eski çamlar bardak oldu ne demektir?
 65. 2017 ampute şampiyonası neden önemlidir?
 66. Cahiliye dönemini anlatınız.
 67. Sudan çıkmış balık gibi ne demektir?
 68. Soğuk savaş dönemi nedir?
 69. Nüfus sayımı ne işe yarar?
 70. Devletin unsurları nelerdir?
 71. Demokrasi sence işe yarar mı?
 72. Meşru müdafa ne demektir?
 73. Cumhur nedir?
 74. Divan edebiyatı eserlerine örnek veriniz.
 75. Beş tane balkan ülkesi söyleyin.
 76. Nobel alan kimyagerimiz kimdir?
 77. Kültür nedir?
 78. Futbolda yabancı kuralı olmalı mıdır?
 79. Bigbang nedir?
 80. Cezaevlerinin amacı nedir?
 81. FETÖ yü üç kelime ile anlat
 82. Suç ne demektir?
 83. Eklenecek….

POMEM Sözlü Mülakata Nasıl Çalışabilirim?

POMEM sınavlarının en önemlisi ve en belirleyici olanı sözlü mülakatlardır. Burada alınacak yüksek bir mülakat puanı, kazanmanızı hemen hemen kesinleştirir. 22. dönem POMEM mülakatlarına girecek adaylara ilk tavsiyem, önceki senelerde polislik mülakatlarında çıkmış sorulara çalışmalarıdır. Bu sayede, hangi tarz sorularla muhatap olacağınızı öngörebilirsiniz. Yine sınavlarda yaşananları içeren makaleleri okuyabilirsiniz. Adayların, o anlarda neler yaşadığını birinci ağızdan öğrenmiş olursunuz. Her iki konuda birçok makaleyi sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

Adaylara bir diğer tavsiyem, ayna karşısına geçip, “Neden polis olmak istiyorsun?” vb. sorulara sesli olarak yanıtlar vermeleridir.  İmkan varsa, bir arkadaşınıza bunları anlatmanız faydanıza olacaktır. Bu tarz egzersizlerle jest-mimik, ses tonu, diksiyon ve beden dilinizi geliştirici çalışmalar faydanıza olacaktır.

Önümüzdeki günlerde başlayacak sözlü mülakat aşamasında çıkan sorular an an uygulamamıza eklenecek ve kullanıcılarımız bu soru ve cevaplara hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. Kimi insanlar “Soruyu bilmek önemli değil…” diyerek cümlenin devamını haklı gerekçelerle dolduruyorlar. Peki, sözlü mülakatlarda en önemli süre olan ilk 60 saniyeyi böyle boş geçiren bir adayın, iyi bir intiba bırakma ihtimali var mı? Karttan çektiği soruyu bilen mi avantajlı olur bilemeyen mi? Burada kararı polis adayları kendileri vermelidirler.

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur

Askerdeyken POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 61 YORUM
 1. Avatar Adem dedi ki:

  19.dönem PÖH lise mezunu yedek te kalanlar alınacakmı ? Önümüzdeki zamanlarda lise mezunu PÖH alımına geçen sene kalan yedeklerden alım olacak mı ? Böyle bir söylenti var bekliyouz ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yedek işi bitti.

 2. Avatar İPEK dedi ki:

  23.DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN 2018 ÖNLİSANS KPSS BEKLENECEK Mİ ? İLK DEFA ÖNLİSANS KPSS’YE GİRECEK OLANLAR VAR ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O durum belirsiz şu an.

 3. Avatar defne dedi ki:

  eğitim bittikten sonra istediğimiz şehri seçebiliyor muyuz. yada nasıl seçebiliriz ve doğu görevini hemen yapmak gerekiyor mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   seçme diye birşey yok.

 4. Avatar Orhan dedi ki:

  Mülakata kundura keten pantolon ve kısa kollu gömlek ile girdim. Gömleğim dışarda ve ütüleri tamdı. Mülakata katılanlar arasında birtek ben o şekilde giyinmiştim. Komisyon başkanı takım elbise ile gelmediğim için çok sıkıştırdı 23. Dönem pomem e takım elbise giyip gelmemi söyledi.Takım elbise elenmek için bir sebep mi bunu merak ediyorum. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O kadar takılmayın, hayırlısı olsun.

  2. Avatar Hilmi dedi ki:

   O kadar takilma torpilin yoksa sansin yok zaten benim 5.girişim torpilsiz bi nane olmaz bire bir torpil yapanları biliyorum 7 kişi eskiden fetonun evlerinden cikmazlardi bu devlete temiz genç lazim değil vatansever genç lazim değil bu devlete devleti satan satılık insanlar lazım

 5. Avatar Murat22 dedi ki:

  Merhabalar. Karttan çıkan soru dünya sağlık örgütünün kuruluş tarihi ve amacı nedirdi. Beynim durdu resmen tarihi bilmiyorum ama hastalıklarla mücadele için kurulmuştur sanırım efendim dedim kekeleyerek. Sonra neyse sen bize 3 tane terör örgütü say dediler fetö pkk ve daeş dedim. Bu fetullah ne iş yapar kimdir dedi teröristtir efendim terör örgütü lideridir dedim ve kart sorusunu bilememenin gerginliğiyle insanların dini duygularını istismar etmiştir cümlesini kekeleyerek ve kesik kesik söyledim. Sonra özür dilerim efendim dedim. Tamam kartı bırakıp çıkabilirsin dedi soruyu bırakırken psikolok ilk psikolojik romanımız hangisi dedi nabizade nazım zehra dedim tamam çıkabilirsin dedi. Sizce şansım var mı moralım çok bozuk parkur 90 lisans erkek.

 6. Avatar aday adayı dedi ki:

  içeri girdim bas selamı verdim müdür bana cok sert girmdinmi dedi bende ayakkabım ses cıkarmıs olabilir dedim. yüzümde sivilce vardı sonra o yüzündekiler nedir dedi sivilce dedim. diğer müdürle dönüp birbirine bunu ismi ahmet mi cıkanmıydı mehmetmi gibi beni kafaya almaya calıstırlar ben sakinliği korudum hafifte bi tebessüm vardı yüzümde. neyse sonra kart cektim soru numaramı okudum kendimi tanıtmamı söylediler tanıttım.üniveristede nerde kaldıgımı vs sordular evde felan dedim pahalı olmadımı ailem akrabalarım yardım etti dedim. sonra sorunu oku dedi okudum cevap verirkene alaycı bir şekilde tamam sacmalama dedi. cıkarken geri geri cıkıp kafa selamı verdim o arada müdür böyle şeylere gerek yok dedi tersledi yine.duruşum aynı tabi bozulma vs yok. tam cıkarken müdür daha önce girdinmi dedi evet dedim 21. döneme sonuc ne kazanamadım efendim dedim. spordan kac yaptın dedi gecen dçnem 95. bu dönem 100 dedim tamam cık dediler yani anlayamadım nasıl geçtğini sizce nasıl ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Ne desek hikaye. Hayırlısı olur umarım.

 7. Avatar Nilüfer dedi ki:

  22. Donem pomem sonucları tahminen ne zaman acıklanır?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Daha mülakatı bitmedi sabırlı olun.

 8. Avatar Oğuzhan Usta dedi ki:

  Gölbaşı… Güzel bir komisyon. İki komisyon var birincisi lisans ikinci önlisans için, ben önlisans girdim. Zil var, duyunca tıklayıp baş selamıyla giriyoruz içeriye. İçeri girince kendini tanıt çalışıyor musun, baban ne yapıyor diye soruyorlar. Sonra kart çek derken biz kartı çekerken bir soru daha, poliste olması gereken en önemli özelliği sence nedir diye soruyorlar. Ben bana göre dürüstlük dedim. Sonra kart soruma gelince arkadaşlar : atatürk ilkelerinden milliyetçilik ilkesi nedir açıklayınız diye soru kartı geldi. Kısa ve net takılmadan (hamdolsun)cevapladım. Komisyon cevaplayabilin diye elinden geleni yapıyor. Hiç kasmayın. Bi arkadaşa toplumsal prestij çıkmış, hatırlamadım deyince önce prestiji açıklayıp toplumsal nasıl oluyor diye sormuş, sonra cevap verince doğru bildiğin şeyi korkup söylememezlik yapma ne güzel dedin, bunu sayfalara paylaş millet korkuyla yanlış diyip cevaplamaktan çekinmesin. Aferin demiş, birine de mobese çıkmış. Yani gerçek şu ki nasipde ne varsa o oluyor. Herkese başarılar diliyorum
  #zehriasi

 9. Avatar Onur dedi ki:

  Arnavutköy pomemde 23 haziran saat 13de bizi içeri aldılar. Üst araması telefon emaneti derken imza atıp sıraya geçtik, sigaram ve çakmağım cebimdeydi sorun olmadı hatta sıra beklerken sigara da içebildik. Mülakata 20şerli gruplar halinde aldılar biz en sona kaldık yaklaşık olarak 5 gibi odaya girebildim. Kapıdan girer girmez solumdaki masadan kart çektim sonra beyaz noktaya gelip hafifçe baş selamı verdim komisyonda bir sürü insan vardı açıkçası insanı geriyor bu. Neyse selam verdikten sonra direk soru numaramı okudum. Tamam kendini tanıt dediler, ben adımı soy adımı söyledim doğum tarihi okuduğum üniversite derken sözümü kestiler, yozgatlı mısın dediler, evet efendim dedim sonra tamam devam et dediler. Ben yine doğum tarihimden başladım devam ederken yine kestiler beni, karttaki soruyu oku dediler. Soru: kültür şoku nedir? Bir örnek vererek açıklayınız. Soruyu cevapladım; köy ve kasaba gibi küçük yerleşim yerlerinden farklı coğrafya veya büyük şehirlere göçen insanların bu bölgelerdeki farklı kültürlerle kendi kültürleri arasında yaşadıkları çatışma durumu gibi birşey söyledim. Yine kestiler beni, bu duruma seni örnek verebilir miyiz ? Yozgattan gelmişsin dediler. Ben çok küçüktüm efendim istanbulda büyüdüm iyi bir örnek olmayabilirim dedim. Pekala çıkabilirsin dediler. Teşekkür ettim bir adım geriye atıp arkamı dönüp çıktım. Tüm bunlar 1.5 dakika kadar sürdü. Doğru düzgün konuşamadım bile arada sözüm kesildiğinde yutkundum sürekli yarım kaldı sözlerim ama takılmadan duraksamadan cevap vermeye devam ettim. İnsan ne olur bilemiyor gerçekten ama çıktığımda moralim çok bozuldu nedense başarısız sonuçlanacak gibi hissettim. Elimizden geleni yaptık Allah hayırlısını bilir.

 10. Avatar Mustafa dedi ki:

  21. Pomem sözlü mülakattan elenen lisans mezunu erkek var mı yada elenenlerin sayısı hakkında bilgi sahibi olan var mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Tabiki var. Sayı belli değil.

 11. Avatar Ali Eren dedi ki:

  3 TANE TERÖR ÖRGÜTÜ SAY DEDİ FETÖ PKK PYD DEDİM PYD SİYASİ PARTİ AMA SIKINTI OLURMU SONUÇTA ODA TERÖRİST.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Saymışsın sorun yok.

 12. Avatar Abdurrahman dedi ki:

  Dün girdim kendimi tanıttım soruyu okudum ama sorunun cevabını bilmiyordum bilgi sorusuydu çalıştığım sorulardan gelmedi şansıma anımsayamadım şuan efendim dedim anlaşmaları diyor onları söyleyeceksin dedi tekrar anımsayamadım efendim dedim sonra bana Türkiyenin komşularını say dedi bende saydım çıktım. Admin yorumun nedir müdür beni elemek isteseydi ikinci soruyu sormazdı diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum

  ( Kpss puanım 74,9 parkur 43 saniye 85 puan )

  1. Avatar Abdurrahman dedi ki:

   Soruyu tam hatırlamıyorum ama Türkiyenin kara ve deniz kuvvetleri ile ilgili yapmış olduğu uluslararası belgeler nelerdir

   Bu arada önlisanstan girdim

 13. Avatar polis adayı dedi ki:

  27 haziran da Kayseri’ de mülakata girdim. Saat 12.30’da bana sıra geldi içeri girdim kapıyla komisyon arası mesafe biraz fazla olduğu için hafif tempo koşarak girdim içeri sonra kimliğini masaya koy dediler koydum geri geri 3 adım arkaya çizginin olduğu yere geldim kendini tanıt dediler fazla heyacan yapmadan anlaşılır biçimde tanıttım sonra adına benzer bir şair var biliyormusun dediler bende evet biliyorum lise de edebiyat dersinden aklımda kaldığını söyledim daha sonra şiirlerini biliyormusun dedi bende bilmiyorum efendim dedim tamam bi kart çek dedi çektim kamulaştırma tanımı çıktı kart elimde cevaplamak istemedim kartı bırakabilirmiyim diye sordum tabiki ama arkasını dönder öyle koy dedi bende koydum sonra cevabı açıkladım devlet illaki kamulaştırmada bedelini ödemek zorunda mı dedi bende evet sonuçta özel mülkiyet olduğu için bir bedel öder dedim peki tamam kimliğini al çıkabilirsin dedi tam masaya yaklaştım kimliğimi aldım o sırada hayırlı olsun dedi bende sağolun dedim geri geri 3 adım atıp sonra hızlı bi şekilde çıktım maksimum 2-3 dakikda kalmışımdır içerde bu arada lisans mezunuyum. sizce olumlu olma ihtimali nedir ??

 14. Avatar Ali Eren dedi ki:

  Kırşehir pomemde girdim gruplar halinde alıyorlar bi tane komiser yardımcı ne yapmamız nasıl davranmamız gerektiğini anlattı sıra çabuk geldi çünkü herkez bi dakika anca durdu içerde. sadece 1 kişi konuştu benimle hep diğer 5 kişi önündeki evraklara bakıyorlardı sonuç ne olur bilemiyorum.

 15. Avatar burak dedi ki:

  22. dönem mülakat sonuçlarının ne zaman açıklanacağı yada eğitimin ne zaman başlayacağı hakkında bir fikriniz var mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Maalesef.

 16. Avatar mert dedi ki:

  güvenlik soruşturması okul başlayınca mı başlıyor.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   sınavlar zamanı başlıyor.

 17. Avatar ugur dedi ki:

  mülakat da herkes ortalama 1 dk durdu içerde bunun sebebi nedir acaba nasıl sececekler bizi yoksa onlar bir arastırma yapıp alacakları adamları sectiler mi önceden ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bunu bilme şansım yok.

  2. Avatar Hasan dedi ki:

   Dostum 20. Dönem pomemde içerde max. 30 sn kaldım . Önceden belirledikleri kişiler muhakkak var . Bunlar referanslı(torpilli) olanlar bunun aksini hiç kimse iddia edemez. İçerde güvenlik kamerası ve ses kaydı cihazı olsa öyle yapamazlar. Liyakat yok keyfi muamelede bulunabiliyorlar. İtiraz edemezsin , iptal davası açamazsın. Açsan da davayı kazanamazsın. Fikren ,ilmen ve bedenen iyiysen inşallah kazanırsın hocam .

 18. Avatar Muhammet Yasir dedi ki:

  Lisans KPSS 73, spor 95, mülakat yarım dakika. Herhalde yine elendik, hayırlısı.

 19. Avatar Caner dedi ki:

  Mülakatım bittiğinde “ yolun açık olsun “ diye bir ifade söyledi polis okul müdürü bana içerire de şiddet nedir sorusu çıkmıstı çektigim karttan heyecan yapmadan cevapladım bu yolun açık olsun sizce ne demek ??

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Belli olmaz çok anlam yüklemeyin.

 20. Avatar Hilmi dedi ki:

  Dostum 21.donem mulakat sonucu 25 gunde aciklandi bu ne olur sence ne dersin

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şu an Akademi yoğun, birşey diyemem.

   1. Avatar Hilmi dedi ki:

    Basini agritiyorum ama admin 23.dönem sence ne zaman ilana cikar sabrin icin tesekkurler

    1. Avatar Admin dedi ki:

     KPSS sonrası olur Eylül-Ekim gibi.

 21. Avatar Emrah dedi ki:

  Bu sene pöh alımlarında kpss şartı aranırmı başvuru tahminince nezaman olur teşekürederim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlana görmek lazım.

 22. Avatar MELİKE dedi ki:

  Bimere önceki alımlarda akademiyle ilgili yazı yazmak mülakatı etkiler mi ADMİN

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 23. Avatar Azdusunur dedi ki:

  23. Dönem Pomem açacaklar KPSS sonrası peki puan olarak sadece 2018 KPSS mi yoksa 2017 ve 2018 KPSS puanı mı olur lisans için.

  1. Avatar Hakan dedi ki:

   2017 ve 2018 başvurabilecek.

 24. Avatar Hilmi dedi ki:

  Admin pomeme 3 kez basvurdum bu basvurum 3.başvuru ve her nedense mulakat tarihi mesela ayin 25. Basliyosa benim mülakatım hep 2.gun yani 27 sinde yapıldı 2 sinde elendim sonuc başarisiz 3.mülakatımda açıklandığında ilk tarihten 2 gun sonraya verilmisti yine sizce bunun sebebi nedir? Bunlar elensin diye ayarlamami yapiliyor yoksa

  1. Avatar Hakan dedi ki:

   Evham yapmayın hayırlısı olsun.

   1. Avatar Hilmi dedi ki:

    Inanin artik kafayi yicem.. ne kadar olasılık varsa düşünüyorum.. Olmuyor olmuyor olmuyor bu 3.girişim herşeyim tam feto vs alakam yok tertemiz bi sicilimiz var ailecek mulakatta sorularida biliyorum ama olmuyor. Bu yüzden her ihtimali düşünüyorum yukarıda arkadaslarda yazmis önceden sanırım ayarlama yapılıyor yoksa kazanmamam imkansizdan öte imkansız. Ne çocuklar giriyo parkuru sinirda kps si sınırda ciliz cılız hepsi bana mg3 u versinler 10 tanesini taşırım hersey tam ama olmuyo insallah kafayi yemem keske su mesleğe aşık olmasaydim.. :((

 25. Avatar Murat dedi ki:

  Kardeşim şu ilan çıkınca sonuç açıklama tarihide belirtilse ne kadar ıyı olur her gün açıklandı mı sorusundan kurtulmuş oluruz.22.dönem ne zaman açıklanır gelişme var mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Gelişme yok

 26. Avatar mehmet dedi ki:

  Yüzümde ben var var. Aldırsam problem olur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kalan ize bağlı

 27. Avatar m dedi ki:

  yanağımda ben var aldırsam problem olur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İz durumuna bağlı

 28. Avatar Kaan dedi ki:

  ADmin 22.dönem bayram sonumu başlayacak öyle diyorlar da

 29. Avatar Kaan dedi ki:

  Zaten bu haftada açıklanmazsa kesin bayram sonuna kalmış demektir

 30. Avatar Arzu dedi ki:

  22. Dönem ne zaman açıklanıcak bi haber yok sizin bilginiz var mı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bu ay açıklanır gibi duruyor.

 31. Avatar Selami dedi ki:

  22. dönem alımlarının ne zaman açıklanacağı konusunda bir yorumunuz var mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bilgim yok maalesef.

 32. Avatar Samet S. dedi ki:

  Biraz geç yazmış olacağım ama yine de yeni arkadaşlar için zaman var 🙂 Mülakat odasının kapısında sıra bana gelene kadar sakindim. Sonra bir heyecan bastı. İçerideyken de heyecanlandığımı düşünüyorum. Odaya girdim kart çekip durmam gereken yere geçince baş selamı verip kendimi tanıttım, yaptığım işten vs. bahsettim. Ne güzel işin var devam etsene neden polis olmak istiyorsun dediler. Pek iyi cevap verdiğimi düşünmesem de kendimce açıkladım. Açıklarken sözümü kesip çektiğim kartı okumamı istediler. Kart seyahatname türünü açıklamamı istiyordu. Açıklamaya başladım. Yine sözümü kesip “bu türün ünlü bir yazarı var o kimdi?” diye sordular. Her gün kitaplıktaki kitabına baktığım Evliya Çelebi’nin adı bir türlü aklıma gelmedi heyecandan. Anımsayamadım dedim. Evliya bir şeydi dediler devamını getiremeyince yine anımsayamadım dedim. Çıkabilirsin dediler. Çıkarken arkamı döndüm kapıya kadar yürüdüm kapının oraya gelip kapıyı açınca arkamı dönerek baş selamı verdim ve çıktım. Mülakatın iyi geçmediğini düşünüyordum ama demek ki bir şeyleri beğenmişler. Bugün sonuçlar açıklanınca kazandığımı gördüm 🙂

 33. Avatar Bahriyeli dedi ki:

  Ankara Gölbaşı.. 22 .Dönem Sözlü Mülakat 😂
  Kaç Defa Girdim Saymadım, Ama Bu Sefer Son Dedim Girdim. Sözlü İçin 2 Komisyon Var. Her İki Komisyonda Lisans Ve Önlisans Olarak Karışık Alıyor. Bizim Girdiğimiz Gün Öyleydi Açıkçası. 1.Komisyonda Girdim Ben. Önceki Sözlüklere Göre Cok Rahat Geçiyordu Çünkü Komisyondaki Müdürlerimizi Sima Olarak Tanıdım Gelip Gitmekten. 😊 Baş Selamı Verdim Girdim İçeriye. Kolay Gelsin Efendim Selamun Aleyküm Dedim. Aleykumselam Bahadır Efendi Dedi Komisyon Başkanı Kızarak. Belirlenen Yere Geçtim. Kaç Defa Girdin Sen Dedi. Çok Girdim Efendim Bu 4 veya 5 Dedim. Hep Yedektesin Nolcak Bu İşler Böyle Dedi. Hayırlısı Yine Gireriz Efendim , Ama Gururu da Kırılmıyo Değil İnsanın Dedim. Nasıl Yani Dedi. Müdürüm Bi Araba Almak İstersiniz , Ama ‘Aracın’ Sizden Once Pazarlığı Yapılmış Olur Siz Fazla Para Versenizde Alamazsınız , Alamayınca Üzülürsünüz Gururunuz İncinir Dedim Buda Öyle Bişey Elimden Geleni Yapıyorum Spordan Sağlıkta Ama Bir Türlü Giremiyorum . Ben Üzerime Düşeni Yapıyorum Gerisi Sizlere Kalıyor Dedim. Hepsi Güldüler 😁 Sende Tam Polis Çenesi Üslubu Var Dediler Soruyu Bilemezsen Kağıdının Üzerini Çizerim Dedi. Kalem Elinizde Efendim Dilediğinizi Yapmak Sizin Elinizde Hayırlısı Dedim. Soru Bitcoin Nedir Genel Çaplı Açıklayınız. Soruyu Herşeyiyle Açıkladım. Üniversitemi Kaldığım Yurtları Sordular. Benim Mesleğime Devam Etmeni İstediler. Ben Polis Olmaya Geldim. Bu Sefer Boşa Dönmek İstemiyorum Dedim. İnşallah Hayırlı Nasiplerim Üniformam Altındadır Dedim. neden Polislik Dedi. Televizyon Karşısında Elimde Kumanda İle Devletin Olaylarını İzlemek Yerine , Devletin Uzanan İlk Eli, Mudahelecisi Ben Olmak İstiyorum da Ondan Dedim. Herkes Birbirine Bakti Güldüler Tebessümle. Baskan Yardımcısı Dediki Biz Senden Almamız Gereken Herşeyi Aldık, Teşekkür Ederiz Dedi. Başka Sorularınız Varsa Cevapla ya bilirim Dedim. Yok Oğlum Allah Hakkında Hayırlısını Versin İnşallah Herşey Gönlüne Gore Olur Dedi. Başkan Yüzüme Bile Bakmadan Güle Güle Dedi. 😂😁 Dedim Yine Elendin . Çok Şükür Kazanmışım. Binlerce Şükür . Herkese Hayirli Olarak Nasip Olsun İnşallah.