22. Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları

05.08.2018
A+
A-
22. Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi) 22.Dönem yazılı sonuçları Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden açıklandı. Üniversite mezunlarının polis memuru adayı öğrenci alımı için yapılan 22.Dönem POMEM sınavı sonuçlarının açıklandığı Polis Akademisi Başkanlığınca EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) resmi internet sitesinden duyuruldu.  Polis Meslek Eğitim Merkezi sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından ne yapacaklarını merak eden adaylar için sürece ilişkin açıklamalar da yapıldı.

Binlerce üniversite mezunu adayın polis olabilmek için başvuru yaptığı Polis Akademi Başkanlığı tarafından yapılan Polis Meslek Eğitim merkezi sınavının sonuçları açıklandı. Adaylar sınav sonuçlarını sınavı yapan Polis Akademi Başkanlığına ait http://www.pa.edu.tr internet adresinden görüntüleyebilirler. Sınav sonucunu öğrenen adayların yapması gerekenleri şimdi sırayla belirtelim.

Yazılı Tebliğat Yapılmayacak İnternet Sonuçları Tebliğdir

22.Dönem POMEM sınavına girmiş olan üniversite mezunu polis memuru adayları sonuçlarını iki siteden öğrenebilirler. Bu siteler:

 • Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi egm.gov.tr
 • Polis Akademisi Başkanlığına ait resmi internet sitesi pa.edu.tr

Sınav sonuçlarını öğrenmek için adayın öncelikle bu sitelerden birine girmesi gerekir. Adreslerde bulunan sınav sonuç linkini tıkladıklarından T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresini girerek sonuçlarını öğrenebilecekler. Adaylara sınav sonuçları ekstra olarak posta, telefon, e-mail veya diğer iletişim araçları ile bildirim yapılmayacak. Resmi internet sitesinden ilan edilen sonuçlar tebliğ niteliğini taşımaktadır. İnternet ortamında açıklanan sonuçta asil olarak kazanıldığı bildirildiğinden yazılı farklı bir duyuruya ihtiyaç olmayacaktır.

İntibak Eğitimleri İçin Yapılması Gerekenler

Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 16’ncı maddesine göre Polis Akademisi Başkanlığı sınav sonuçlarını adaylara internet sitesi üzerinden açıklayarak resmi tebliğde bulunmuş oldu. 22. Dönem POMEM kazananlar için yapılacak olan İntibak Eğitimleri 27 Ağustos 2018 tarihinde başlayacaktır. İntibak eğitimleri adayların planlandıkları POMEM Müdürlüklerinde yapılacaktır.  Planlaması yapılan adayların POMEM Müdürlüklerine geçici kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Geçici kaydın 27 Ağustos 2018 tarihinde saat 17.00’ye kadar yaptırılması gerekmektedir.

İntibak eğitimi 27 Ağustos 2018 tarihinde yapılacağından belirlene okula erken gitmeye gerek yoktur. Gününde gidilmesi yeterlidir. İşlerini erkenden halletmek isteyenler en fazla 2 veya 3 gün önce gitmeleri yeterlidir. Çünkü okula kayıt olduktan sonra çıkış olmayacaktır. 27 Ağustos 2018 tarihinde saat 17.00’ye kadar geçici kaydını yaptırmayan adaylar haklarını kaybedecektir. Hakkını kaybeden adayların yerine yedek aday planlaması yapılacaktır.

Geçici Kayıttan Sonraki Süreç

İntibak eğitimi için geçici kayıt yaptırdıktan sonra 22. Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları arasında yatılı kalacakları süre içinde ihtiyaç duyacakları eşyaları hazırlamak olacaktır. İntibak Eğitimi süresince adaylar POMEM Müdürlüklerinde kalacaklardır. Kazanılan okulun sitesinde resmi açıklama yapılmaktadır. Okulun sitesini takip etmekte fayda vardır. İhtiyaçlar, yeteri kadar kıyafet, kumaş pantolon, kravat, spor ayakkabı, eşofman takımı, traş malzemesi ve bol miktarda iç çamaşırıdır.

Kıyafetler hastaneye giderken kullanılacaktır. Bundan dolayı iç çamaşırı daha fazla götürülebilir. İntibak eğitimi yapılırken sağlık kurulu raporu alınacaktır. Sağlık kurulu raporu intibak eğitimin yapıldığı okulun bulunduğu ilin Devlet Hastanesinden aldırılacaktır. Rapor yeni yayınlanan yönetmeliğe göre alınacaktır. Raporun alımı sırasında adaylardan herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Kayıt İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

22 . Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları POMEM Müdürlüklerine kayıt yaptırmaktır. Kayıt için gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Mezun olduğu üniversiteye ait diplomanın aslı gerekmektedir. Diplomasını kaybeden adaylar öğrenim durum belgesi getirmelidir.                                                     Yüksek lisans yapmalarından dolayı diploması yanında olamayan adaylar ise diplomalarının aslı yerine geçecek onaylanmış diploma örneği getirmelidir. Diploma örneğini yüksek lisans yaptıkları üniversite veya enstitü veya yüksekokul tarafından onaylaması gerekmektedir. Ayrıca yüksek lisans yapanlar eğitime devam ettiklerini gösterecek olan öğrenci belgelerini getirmeleri gerekmektedir.
 • 111 1 sayılı Askerlik Kanunun 10.maddesine göre askerlik yapmış sayılanlardan Askerlik Durum Belgesi
 • Askerlik hizmetini yapmış olan bay adaylardan Terhis Belgesi

22. Dönem POMEM Yedek Kaça Kadar Gelir?

Askerdeyken POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Avatar Polis dedi ki:

  PMYO klavuzu neden hala açıklanmadı ?

 2. Avatar Onur dedi ki:

  Admin kolay gelsin. 2018 Paem alımında kontenjan dolmaması durumunda puanın 70 den 68-69 civarına çekilme ihtimali var mıdır ? Bu puanla çağırırlar mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Çok zor ihtimal

 3. Avatar Kadir dedi ki:

  Merhabalar ben polislik sınavını kazandım fakat normalde şuan bir haftalık felan Asker olmam gerekiyordu ama bedelli çıktığı için ben gitmedim şimdi de polislikte askerlik durum belgesi istiyor ama onu götüremiyorum ana silah altında da değilim bir bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi lütfen

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Akademiye danışmalısınız

 4. Avatar lidya dedi ki:

  üniversite okuamız şart mıdır yoksa lise mezunu olsak yeter mi başvuru için

  1. Avatar Admin dedi ki:

   POMEM için şart

 5. Avatar semih dedi ki:

  21.dönem pomem i kazanıp silah altında olduğum için askerliğimin bitmesi ve sonrasında intibak eğitimlerine devam edebileceğim söylendi ve askerilik bitti.22 dönem kazananları ile mi eğitime başlayacağım yoksa sitede bununla ilgili bir duyuru’nun yer almasını mı bekleyeyim?bilen var mı yardımcı olsanız?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Akademi duyurusunu beklemelisiniz.

 6. Avatar Ecrin dedi ki:

  Sağlık raporunda sorun yaşamaktan korkuyorum dişlerimde bi sorun yok ancak arka dişlerimde iki tane yanyana eksik 20 lik disim çıkmadığı için 3 tane eksik gibi duruyor konuştuğumda ya da ağzımı açtığımda belli olmuyor bu sorun olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 7. Avatar Ahmet Alp dedi ki:

  Merhaba 22. dönemi kazandım şuan gözümle ilgili önemli bir ilaç tedavisi görüyorum yönetmelikte engel değil ama intibakta hastaneye gideceğim hafta kullanmamam göz ölçümümü yanıltıcı yapabileceği söylendi benim sormak istediğim biz ne zaman hastanelere götürülürüz 27 sinde kayıt olup 28 inde götürülür müyüz ve hastane işlemleri h.sonu da yapılıyor mu ona göre göz ilaçlarımı bir kaç gün kullanmam

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kesin bir tarih ben bilemem.

   1. Avatar Ahmet Alp dedi ki:

    peki h.sonu hastaneye gidiliyor mu

   2. Avatar Onur dedi ki:

    Merhaba admin izmir yeni focada askerim 22.dönemi kazandım eylulun 7 sinde terhis oluyorum hak kaybı yasarmıyım

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Akademi ile konuşmalısın.

 8. Avatar can dedi ki:

  eğitim merkezini değiştirme gibi bi şansım varmı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Çok zor

 9. Avatar Buğra dedi ki:

  Merhaba, ben Pomem ön sağlık muayenesine 15.02.2021 de girdim.Ön sağlıkta hiç bir sıkıntı olmadı geçtim. Ön dişlerimin üst kısmımda dişlerimin arası biraz açık çok fazla değil zaten ön sağlıkta dişlerime baktılar ve bu süreci geçtim. Genel sağlıkta diş muayenesine yapıldığında orada bu yüzden elenir miyim ?