Ana Sayfa / POMEM / 22. Dönem Pomem İntibak Eğitimi

22. Dönem Pomem İntibak Eğitimi

POMEM 22. döneme ait tüm alım aşamaları bitti. Adayların ön başvuru, fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat aşamasıyla  çıktıkları bu yolda en son sonuçların açıklanmasıyla asil ve yedek adayların listesi oluşturuldu. Peki bundan sonra ne olacak ? Tabri caizse köprüden önce son çıkış olan İntibak eğitimi nedir? 22. POMEM İntibak Eğitimi ile ilgili merak edilen herşey yazımızın devamında ..

POMEM 22. Dönem Sınav Sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte polis adayı birçok gencimizi tatlı bir heyecan sarmaktadır.Bir çok zorlu aşamadan geçerek, kazandıkları bu mukaddes meslek hakkında herşeyi bilmek ve öğrenmek isteyen adayların ,kendileri için bir hayli önemli olan İntibak Eğitimi hakkında da bir bilgi sahibi olup, kazandıkları okula hazırlıklı gitmek istemektedirler.

22. Dönem İntibak Eğitimi ve Geçici kayıt

İntibak kelimesinin sözlükteki karşılığı; bir duruma, bir ortama ya da çevreye uyma, alışma olarak geçmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi Polis okulunu kazanan ve  İntibak Eğitimine alınan adaylara yönelik uygulanan eğitimle, adayların Polis Okuluna uyum sağlaması çevreye adapte olması yani kısacası Polis Okuluna alışması amaçlanmaktadır. İntibak Eğitiminin süresi genellikle iki haftadır . Bu süre Polis Akademisi Başkanlığının inisiyatifine bağlı olarak azaltılabilir ve ya artırılabilir. İntibak Eğitiminin içeriğine gelecek olursak yukarıda da belirttiğimiz gibi Polis Okuluna alışma amacı altında içtima,alt-üst ilişkileri , oda ve yatak düzeni vs. gibi konularda adaylara bilgi verilir.

22. Dönem İntibak Eğitimine katılmaya hak kazanan adayların geçici kayıtları yapılır.Geçici kayıtları yapılan adaylardan Genel Sağlık Raporu istenir.Adaylar sağlık raporunu kazandıkları Polis Okulunun bulunduğu ildeki bir hastaneden alır. Sağlık raporu olumlu olan adaylardan intibak eğitimi sonunda yüklenme senedi istenir . Sağlık raporu olumlu olup yüklenme senedini getiren adayların Kesin kayıtları yapılır.

POMEM İntibak Eğitiminde Elenme Var mı ?

22. Dönem Pomem kazanan adayların merak ettiği bir başka önemli soru ise intibak eğitiminde elenme var mıdır ? Pomem intibak eğitiminde adaylara uygulanan eğitim kapsamında adaylara uygulanan herhangi bir sınav yoktur. Adayların elenme durumu genel sağlık raporu sonucuna , yüklenme senedi getirip getirmediğine ya da adayın kendi isteğiyle okuldan ayrılmasına bağlıdır . Burada genel sağlık raporunun önemini vurgulamak istiyorum . Pomem intibak eğitimi süresince en çok dikkat edilen ve en çok sorunun çıktığı nokta genel sağlık raporudur.Adayların okula gitmeden önce tam teşekkülü bir hastanede muayene olmasında fayda vardır.

22 . Dönem POMEM İntibak Eğitimine Giderken Yanımda Ne Götürmeliyim ?

Polis Akademisi Başkanlığı Polis Okulunu kazanan adaylardan İntibak Eğitimine gelirken yanlarında getirmelerini istedikleri bazı eşyalar vardır.Adayların bu eşyaları getirirken intibak eğitimi süresini göz önünde bulundurarak getirmeleri gerekmektedir.Bu eşyalardan bazıları adayın günlük kullanım eşyaları olduğu gibi bazıları ise Polis Akademisi Başkanlığının bizzat özellikle istediği eşyalardır.Bu eşyalara gelecek olursak kravat, kumaş pantolon, gömlek, eşofman takımı, spor ayakkabısı, tıraş malzemesi vb. kıyafetlerdir.Son olarak bir başka ve önemli husus ise intibaka başlama tarihidir.

Eğer belirtilen son tarihte geçici kaydınızı yaptırmazsanız hakkınızdan feragat etmiş sayılıp yerinize yedek aday planlaması yapılacaktır . Konuyla ilgili Polis Akademisinin yapmış olduğu son derece önemli olan açıklama şu şekildedir ”POMEM Müdürlüklerine planlaması yapılan adayların 27 Ağustos 2018 günü saat: 17.00’ye kadar planlandıkları POMEM Müdürlüklerinde geçici kayıtlarını yaptırmak üzere hazır bulunmaları gerekmektedir. Belirtilen tarihte kayıtlarını yaptırmayan adaylar haklarını kaybedecek ve yerlerine yedek aday planlaması yapılacaktır”.

22. Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları

22. Dönem POMEM Yedek Kaça Kadar Gelir?

2018 – POMEM KPSS Puanı Hesaplama


Bu makalede tam 18 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

18 Soru Var

 1. 22.dönem pomemi asil olarak kazandım ama askerim terhis tarihim 12 eylül.27 ağustos intibak eğitimi başlangıcı orda olabilirim ama kabul etmiyolarmış galiba sizce ne yapmalıyım

 2. 26 ağustos pazar gününe denk geliyor kayıt yaparlar mı?

 3. daha önce olduğum ameliyatların raporları da isteniyor belgelerde. ama seneler geçtiği için raporlar elimde değil. bunları nereden temin edebilirim ve ya sözlü olarak beyanda bulunsam olur mu?

 4. İntibak eğitiminden sonra kesin kayıt tarihine kadar adaylar eve gönderiliyor mu yoksa orada kalmaya devam mı ediliyor? Sadece 2 haftalık eşyalarımızı mı almalıyız?

 5. Eşofman takımı derken alt üst olmak zorunda mı sadece alt yeterli olur mu

 6. Mr kolay gelsin 22.Dönem pomemi kazan dım asil aday olarak .Sorum Şöyle ; Pomeme ne zaman kayıt yaptıracağız Ağostos 27 si son günmüş .Ağostosun 27 sinden önce geçiçi kayıt yapabiliyormuyuz.Teşekkürler

 7. 22. dönem pomem yedek listesinde olduğumu nerden anlarım

 8. Pomem intibak eğitimine giderken herhangi bir işte çalışıyorsak eğer istifa etmemiz gerekiyor mu?

 9. Merhaba, 22. Dönem pomem eğitim süresi hakkında bilginiz var mı ?
  teşekkürler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir