22. Dönem POMEM Aday Rehberi

24.03.2018
A+
A-
22. Dönem POMEM Aday Rehberi

Polis Akademisi tarafından 22. dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) müdürlüklerine 10 bin polis memuru alınacağı geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Lisan ve önlisans adaylarının başvuru yapacağı 22. dönem için bize gelen sorulara ve bu soruların cevaplarına bu makalede yer vereceğiz.

22. dönem POMEM polis memuru alımı kaç kişi olacak?

10 bin polis memuru adayı alınacak.

Kimler başvurabilir?

Lisans ve önlisans mezunu olup şartları tutanlar başvurabilir.

Başvuru şartları nelerdir?

Belli başlı temel şartlar aşağıdaki gibidir.

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) Önlisans, lisans mezunu olmak
c) Lisans mezunları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak
d)31 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak
e) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
f)Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
g) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
h)Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
j) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
k) Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

Kaç kişi alınacak?

22. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (7.200) erkek, (800) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın aday olmak üzere toplam (10.000) aday asıl olarak alınacak.

Nasıl başvurulur ve hangi tarihler arasında olabilir?

30 Mart 2018 tarihine kadar başvurular sürecektir. Öncelikle sınav ücreti olan 100.00 TL Halkbank ATM ve şubelerinden adaylar tarafından yatırılacak ve daha sonra internet üzerinden online başvuru yapılacaktır. Başvuru adresileri:

ÖNLİSANS MEZUNLARI BAŞVURUSU

LİSANS MEZUNLARI BAŞVURUSU

Lisans mezunları önlisanstan başvurabilir mi?

Hayır, önlisans puanınız ile lisans mezunu iseniz başvuramazsınız. Başvursanız bile geçersiz sayılır.

KPSS puanı olmadan başvurabilir miyim?

Hayır başvuramazsınız.

Boyum tutmuyor başvurabilir miyim?

Başvursanız bile elenirsiniz.

Askerdeyim başvurabilir miyim?

Hayır başvursanız bile başvurunuz geçersiz sayılır.

Sınavlar nasıl olacak?

Adaylar başvurular bittikten sonra ön başvuru ve diğer işlemleri yapacakları okul ve zamanın duyurulmasını bekleyecekler. Belirtilen zamanda ilgili okulda hazır bulunan adaylar evrak teslimi, ön sağlık taraması, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakata tabi tutulacaklar.

Sözlü mülakatlar, aday sayısının fazla olması durumunda başka tarihte de yapılabilir. Aynı gün tüm işlemler de gerçekleşebilir.

Kaç kişi başvurur?

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Ayhan, yapılan başvuru sayısının 23 bini geçtiğini ifade etti. Bu başvuruların büyük kısmını önlisans adayları oluşturuyor. Önlisans adayları, sözlü mülakat puanlarına göre kazanacaklardır diyebiliriz.

Polis olmak isteyen adaylara tavsiyeniz nelerdir?

Parkur için mutlaka çalışma yapın. Ben sporcuyum, ben uçarım, aman ben çok hızlıyım vb. şekilde coşmayın. O anın heyecanı ile eli ayağına dolaşan, hata yapan, nefesi kesilen aday sayısı oldukça fazla. Mutlaka parkuru deneyin. İmkanınız varsa bir kursa yazılın ve deneyimli hocalardan ders alın. Parkuru zamanında yapamazsanız polis olamazsınız.

Lisans mezunlarından kadın adaylar da da sözlü mülakat puanı ön plana çıkmakta. Lisans mezunu olan erkek adaylarda ise durum, sözlü mülakatta 70 alan herkesin kazanacağını göstermektedir. Birçok aday, sözlü mülakattan 70 bile alamayıp elenmektedir.

Mülakata giren adaylara soru kartlarından birini çekmesi söylenir. Bu sorular başkanlıkça belirlenmiş ve sınav öncesi kayıt altına alınmıştırlar. Adaylardan, çektiği kart hakkında bildiklerini anlatması ve ifade etmesi beklenir. Adaya çektiği kart ile ilgili farklı sorular da yöneltilebilir. Komisyon,  farklı alanlarda da sorular sorabilir. Bu süreçte adayın, psikolojik yeterliliği, mesleğe uygunluğu, genel görüşü, düşünce sistemi, kendini ifade etme yeteneği, iletişim kapasitesi ve kelime dağarcığı gibi çok yönlü bir değerlendirmesi komisyon tarafından yapılır.

Önceki senelerde polislik mülakatlarında çıkmış sorulara çalışın. Bu sayede, hangi tarz sorularla muhatap olacağınızı öngörebilirsiniz. Yine sınavlarda yaşananları içeren makaleleri okuyabilirsiniz. Adayların, o anlarda neler yaşadığını birinci ağızdan öğrenmiş olursunuz. Her iki konuda birçok makaleyi sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

Adaylara bir diğer tavsiyem, ayna karşısına geçip, “Neden polis olmak istiyorsun?” vb. sorulara sesli olarak yanıtlar vermeleridir.  İmkan varsa, bir arkadaşınıza bunları anlatmanız faydanıza olacaktır. Bu tarz egzersizlerle jest-mimik, ses tonu, diksiyon ve beden dilinizi geliştirici çalışmalar faydanıza olacaktır.

2 dönemdir POMEM lisans adaylarının kontenjanı %25 dolmamakta. Adaylar, sözlü mülakattan 70 puan alamayıp başarısız olmaktadır. Adaylar sözlü mülakatlara hazırlanmamakta, bu da başarısızlığa neden olmaktadır. POMEM sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.


ETİKETLER: ,
blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 134 YORUM
 1. blank Mehmet dedi ki:

  Merhaba.benim çok önemli bir sorum olacak. Aynı gün ve saatte hem astsubaylık hem de pomem mülakatım var. Gerek astsubaylık gerek pomem mülakatımı ileriki bir tarihe erteleme gibi bir şansım var mı dilekçe yoluyla? Teşekkürler.

  1. blank Admin dedi ki:

   Mülakata gireceğiniz okul ile görüşün.

 2. blank Serdar dedi ki:

  22.dönem pomem mülakat sayısı ile ilgili herhangi bir bilgi varmı varsa kaçı lisans kaçı önlisans acaba

  1. blank Admin dedi ki:

   Yok maalesef.

 3. blank Ömer dedi ki:

  Degerli admin hadi aciklansin ya ne zaman aciklanir

 4. blank MERVE dedi ki:

  Değerli admin 22.donem mulakat sonuclari ne zaman açıklanır artık bekleyemiyoruz bi bilginiz var mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   10 güne açıklanır.

 5. blank irem dedi ki:

  merhaba ben önlisans başvurdum kpss 70 parkur 80 sözlüden 100 alırsam 200 kişi arasına girer miyim ortalamam 87 oluyor

  1. blank Hakan dedi ki:

   Şansın yüksek olur.