Ana Sayfa / POMEM / 21. Dönem POMEM Aday Rehberi

21. Dönem POMEM Aday Rehberi

Polis Akademisi’nin 13 bin lisans ve önlisans polis alımı ile ilgili detayları açıklaması sonrası birçok aday aklına takılan soruları bizlere ilettiler. Bu makalemizde, 21. dönem POMEM alımı ile ilgili sürecin genel işleyişini anlatmaya, en çok sorulan soruları cevaplamaya çalışacağız. Yazımızın sonuna polis adaylarına yönelik altın değerinde tavsiyeler ekledik. Mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Ön başvuru yaptım. Daha sonra ne olacak?

Ön başvuruyu yaptıktan sonra, adaylar sınavlar için polis okullarına davet edilecekler. Bu aşamada, aday, sınav için davet edildiği okulda ve tarihte orada olmalıdır.  Sonuçlar bugün itibariyle açıklandı. Adaylar Polis Akademisi sitesinden sınava nerede ve ne zaman gireceklerini görebilirler.

POMEM giriş sınavları aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır:

 • Evrak teslimi
 • Ön Sağlık taraması
 • Fiziki Yeterlilik Parkuru
 • Sözlü Mülakat Sınavı(2. aşama)

21. Dönem POMEM sınavları ne zaman yapılır?

30 Ekim 2017 – 11 Kasım 2017 tarihleri arasında, planlandıkları okulda belirtilen tarihlerde gireceklerdir.

21. dönem POMEM evrak tesliminde hangi belgeler istenecek?

a) T.C. kimlik numarası yazılı beyanı, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday 11 haneli T.C. kimlik numarasını ve bu kimlik numarasının kendisine ait olduğunu el yazısı ile ilgili satıra yazacaktır.)
b) Sınav başvuru dilekçesi
c) Aday Sağlık Bilgilendirme Formu
ç) Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Probleminin bulunmadığına dair beyanı ya da tek hekim raporu
d) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ile birlikte fotokopisi (e-devlet  belgesi kabul edilecek düşüncesindeyiz)
e) KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı,
f) Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
g) Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılı beyanları, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile kendisinin ve evli ise eşinin sabıka kaydı durumunu yazacaktır.)
ğ) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,
h) Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
ı) Sınav Giriş Belgesi,

Ön sağlık taraması nasıl yapılacak?

Ön sağlık taramasında boy ölçümü, boy-kilo oranı, genel vücut kontrolü ve renk körlüğü testi ağırlıklı bir süreç işlemektedir.

Fizik parkur nasıl olacak?

Fiziki yeterlilik parkuru için tıklayınız: 21. Dönem POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru. Fiziki yeterlilik parkurundan tam puan alabilmek için erkek adayların 39 saniye ve altı, kadın adayların 43 saniye ve altı derece yapmaları gerekmektedir.

Sözlü mülakat nedir ve nasıl olacak?

Mülakata giren adaylara soru kartlarından birini çekmesi söylenir. Bu sorular başkanlıkça belirlenmiş ve sınav öncesi kayıt altına alınmıştırlar. Adaylardan, çektiği kart hakkında bildiklerini anlatması ve ifade etmesi beklenir. Adaya çektiği kart ile ilgili farklı sorular da yöneltilebilir. Komisyon,  farklı alanlarda da sorular sorabilir. Bu süreçte adayın, psikolojik yeterliliği, mesleğe uygunluğu, genel görüşü, düşünce sistemi, kendini ifade etme yeteneği, iletişim kapasitesi ve kelime dağarcığı gibi çok yönlü bir değerlendirmesi komisyon tarafından yapılır.

Polis alımlarında torpil var mı? Adam kayırıyorlar mı? Boşuna çalışma kazanamazsın diyorlar…

Adaylar tarafından bize iletilen bir diğer husus, torpil ya da adamı olma konusu. Bu konuyu öne süren bazı adaylar, torpili olmayan ya da referansı bulunmayanların kazanma şansı olmadığını söylemekteler.

Şunu hiçbir zaman unutmayalım; başarılı olmak bir tercih meselesidir. Başarısız insanlar neden bulur, başaranlar ise yol açarlar. Torpil, adam kayırma, referans  vb. bunları sebep varsayıp çalışmamak kişinin kendi karakteri ile alakalı durumlardır.

Siz, çok çalışın, hazırlık yapın, zamanınızı iyi değerlendirin, hedeflerinizi belirleyin ve kendinize güvenin. Dış etmenlerin sizin hayatınızda belirleyici olmasına izin vermeyin. Bahane ve neden aramayın, çalışın ve yine çalışın. Başarı elbet gelecektir.

20. dönemde 10 bin kontenjan varken, adayların çoğunun sözlü mülakattan 70 puan bile alamaması sebebiyle 7.423 erkek aday ancak yerleşebildi. Kadın adaylarda ise boş kontenjan kalmadı. 1577 erkek polis adayı öğrenci kadrosu, sözlü mülakattan düşük alan adaylar nedeniyle boş kaldı. Sözlü mülakattan 70 ve üzeri alan erkek adayların hepsi polis olma hakkı elde etti!

Kısacası, çalışan kazanır. Mülakatlara mutlaka çalışın! Çıkmış soruları bulun, çözün. Aşağıdaki tavsiyelerimize kulak verin.

Polis adaylarına tavsiyeniz nelerdir?

Ön sağlık kontrollerinde detaylı tarama yapılmamaktadır. Boy-kilo durumu, saç durumu, diş ve ağız kontrolü, vücutta belirgin iz, dövme vb. kontrolü, renk körlüğü testi gibi genel bir tarama yapılmaktadır.

Polis olmak için boy-kilo şartları mevcut. Bu hususta herhangi bir tolerans bulunmuyor. Boyunuz polislik şartlarını sağlamıyorsa, VKİ indeksiniz sınırlar dışındaysa, amiyane tabirle allame-i cihan da olsanız evinize gönderilirsiniz. Bu nedenle, boy şartını ve boy-kilo endeksini tutturduğunuzu varsayarsak, kilo konusunda hassas olmanızı tavsiye ederim. 15-20 gün içerisinde, dikkatli bir beslenme ile 2-3 kilo rahatlıkla verebilirsiniz. Bu sayede daha dinç ve seri olma şansınız artacaktır.

KPSS puanınız düşükse üzülmeyin ya da yüksekse çok sevinmeyin. Fiziki yeterlilik parkurunda iyi bir derece, rahatlıkla genel başarı puanınızı yukarıya taşır.

Parkur için mutlaka çalışma yapın. Ben sporcuyum, ben uçarım, aman ben çok hızlıyım vb. şekilde coşmayın. O anın heyecanı ile eli ayağına dolaşan, hata yapan, nefesi kesilen aday sayısı oldukça fazla. Mutlaka parkuru deneyin. İmkanınız varsa bir kursa yazılın ve deneyimli hocalardan ders alın. Günlük düzenli yürüyüş yapın. Ayak tipinize göre spor ayakkabı alın. Kauçuk taban bu konuda avantajlıdır. Bazı adaylar, çıplak ayakla daha başarılı dereceler yapıyor, deneyin kendi stilinizi belirleyin. Aşırı ve bilinçsiz koşu-spor yapmayın; sakatlanırsınız. Genel sağlığınıza dikkat edin. Ham, kasları güçsüzleşmiş, hantal, nefesi sıkışan ve kilolu adayların parkurda başarılı olmaları ve iyi bir puan almaları oldukça zor.

POMEM sınavlarının en önemlisi ve en belirleyici olanı sözlü mülakatlardır. Burada alınacak yüksek bir mülakat puanı, kazanmanızı hemen hemen kesinleştirir. 21. dönem POMEM mülakatlarına girecek adaylara ilk tavsiyem, önceki senelerde polislik mülakatlarında çıkmış sorulara çalışmalarıdır. Bu sayede, hangi tarz sorularla muhatap olacağınızı öngörebilirsiniz. Yine sınavlarda yaşananları içeren makaleleri okuyabilirsiniz. Adayların, o anlarda neler yaşadığını birinci ağızdan öğrenmiş olursunuz. Her iki konuda birçok makaleyi sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

Adaylara bir diğer tavsiyem, ayna karşısına geçip, “Neden polis olmak istiyorsun?” vb. sorulara sesli olarak yanıtlar vermeleridir.  İmkan varsa, bir arkadaşınıza bunları anlatmanız faydanıza olacaktır. Bu tarz egzersizlerle jest-mimik, ses tonu, diksiyon ve beden dilinizi geliştirici çalışmalar faydanıza olacaktır.

Önümüzdeki günlerde başlayacak sözlü mülakat aşamasında çıkan sorular an an uygulamamıza eklenecek ve kullanıcılarımız bu soru ve cevaplara hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. Kimi insanlar “Soruyu bilmek önemli değil…” diyerek cümlenin devamını haklı gerekçelerle dolduruyorlar. Peki, sözlü mülakatlarda en önemli süre olan ilk 60 saniyeyi böyle boş geçiren bir adayın, iyi bir intiba bırakma ihtimali var mı? Karttan çektiği soruyu bilen mi avantajlı olur bilemeyen mi? Burada kararı polis adayları kendileri vermelidirler.

Uygulamamızı indirmek isteyen arkadaşlar inceleyebilir, satın alabilir, beğenmezlerse İADE edebilirler.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYINIZ:

 

Konu hakkında merak ettiğiniz veya aklınıza takılanları Polis Noktası yetkililerine yorum kısmından ya da soru-cevap bölümünden iletebilirsiniz. Aşağıdaki makaleleri de inceleyiniz:

Bu makalede tam 488 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

488 Soru Var

 1. Hocam çok önemli bir sorunum var boşanma davam devam ediyo kazanırsam fotoğrafını kimlik fotokoposini vs götüremeyecem kayda bu sorun olurmu

 2. 21.dönem pomem e başvurdum ekimdeydi tarihleri.şimdi okudum sınav yerleri açıklandı diye e devlete girdim sınav yeriniz bulunamamıştır anlamadım bilgilendirirmisniz

 3. Pomem kazanıp intibakta sağlık raporunda elensek sonraki alımda şartları taşıyorsak tekrar başvuru yapabilirmiyiz?
  Not: gözümden enfeksiyon kapmıştım atlattım ancak gözümde bulanıklık oluyor 6-7 ay sürebileceğini söyledi doktor büyük olasılıkla geçici ayrıca bu süreçte damla kullanacam.

 4. Eğitim sonu sınavın içeriği nedir

 5. 21.dönem sozlu mulakatlari ocak ayında ilan edilebilirmiş öyle bir duyum var ne dersiniz?

 6. Üniversite 3.sinif öğrencisiyim pomeme girebilir.miyim

 7. Sayın admin mülakatlara (sözlü ve fiziki parkura)ne zaman başlamalıyız nasıl çalışmamız gerek?

 8. 2 ay oldu sınava gireli. Meraktan öldük işimiz gücümüz yarım kaldı bari mülakat yapıp beklerdeydiniz. şimdi bide sonuçları bekleyeceğiz. We are help please!

 9. Merhaba admin 21.pomem girdim. lisans mezunuyum. KPSS 60. Spor parkurunu 48 saniyede tamamladım
  Sözlü mülakatta kaç almam gerekiyor yeterli olsun.

 10. Merhaba admin.21 dönem pomem’e girdim.Ön sağlık ve sporu tamamladım.Sporu saliselerle tamamladım.3aya yakındır bekliyoruz sözlü mülakata çağrılmama durumum olabilir mi?,ve herkes ön sağlık ve sporu geçsede sözlü mülakata herkes çağrılıyor mu?

 11. Merhaba 21. Dönem pomem eğitim süresi tahminen ne kadar olacak bilginiz var mı ? Teşekkürler.

 12. Sözlü mülakata gelirken hafif kirli sakal sorun olur mu?

 13. Merhaba admin sözlü mülakat açıklandıktan ne kadar süre sonra eğitim almak için okula kayıt yaparız
  ( tahminen)

  (Sözlü mülakattı başarılı olduğumuzu varsayarsak. )

 14. Admin merhaba mülakatlarda başarılı olup eğitim süresi başladığında herhangi bir destek veya maaş alabiliyormuyuz ? birde ön lisanslar içinde 6 ay mı eğitim süresi teşekkürler

 15. Merhaba admin.
  Ben Arnavutköy pomem mülakatta girdim. Spor ayakkabı üzeri kot giydim üste kot gömlek onun üstüne de takım elbise ceketi giydim. Komisyon bana neden takım elbise giymediğimi sordu ben de maddi durumunun buna elverişli olmadığını söyledim. Sonra sectigim kartta ki soruyu okudum.soru” baca eğri olsa da duman dik cikar. Ama o an gelmedi aklıma. Bende komisyona bu soruyu aslında iyi bilginin şu heyecandan aklıma gelmediğini söyledim. Sonra başka bir kart çektirdiler çıkan soru cahileye devri hakkında bilgi. Guzelcene cevapladim. Sonra TC devletindeki terör örgütlerini say dedi bende PKK dhkpc geri el kaide falan saydım
  Çıkabilirsin dedi ve çıktım.
  Spor mülakatın 60 lisans mezunuyum.
  Sizce şansım var mi

 16. Merhaba admin sözlü mülakat sonuçları ne zaman aciklanalir

 17. 1-Sözlü Mülakata sakal traşı olup bıyıkla gitmek sorun olurmu?
  2-Mülakat konuları nelerdir? Anayasa Hukuku İdare Hukuku vs gibi kapsama alanı varmı?

 18. hastalığımdan dolayı sözlü mülakata giremedim ertesi gün raporla birlikte gitsem kabul ederler mi

 19. Sakal traşlı bıyıklı olmak sıkıntı olur mu?

 20. Pöh alimi için lise mezunu alacaklar mi

 21. Ben 16 yaşındayım merak ettiğim bir soru var.
  Polis meslek yüksek okulu yatılı mı?

 22. Serhan yıldırım

  Sa kara harp okuluna basvurumu yaptim sadece alnimda nohut parcasi kadar bir ben var ama et degildir sorun olurmu asker olmama.

 23. sözlu mulakata kac lısans kaç önlısans kacı bayan kaçı erkek katıldı bır bılgı alsam …42 sanıye fızıkı parkur ve sozlu mulakatta cıkan soru ıse yaygın hastalıklardan 3 tanesıne ornek verın kanser verem kırımkongo net cvp

 24. Merhaba admin, on sağlık ve spordan geçtim sözlü mülakatda fena değildi umarim ki aksilik olmaz da yeterli görürlerse sonraki sağlık kontrollerinde uzak gözlük problem teşkil edermi veya belli bir derecesi varmı ?

 25. Benim boyum 153 elimizde ola bisey degilki bu boy mevzusu kilo deseniz tamam da boyda kesin mi bu 162

 26. 2 yıllık üniversite mezunuyum.Bu sene DGS ye hazırlanıyorum POMEM için.Yeni düzenleme de 2 yıllıklarda başvuru yapabilir ama ben yine de elimde bir avantajım olsun diye 4 yıllığa geçiş yapmak için hazırlanıyorum.Diyelim 4 yıllığı kazandım.Okulumu dondurup bu sene ki önlisans KPSS ye girme şansım var mı.

 27. Mulakat basvurulari nezaman

 28. Merhabalar Oncelikle bizlere yardimci oldugunuz icin tesekkur ederim. Hastanede yapilan tetkik sonucu trioid bezlerimin az calistigi ve buna bagli olarak tsh oranimin yuksek ciktigi uzman doktorlar tarafindan belirtildi. Tsh oraninin yuksek olmasi polis olmamiza engel olabilir mi? Saglik yonetmeligini inceledigimde buna dair bir bilgiye rastlamadım. Cevabiniz icin simdiden teşekkürler.

 29. Kazandık.

 30. merhaba admin ben bu sene 2 yıllıktan mezun olcam benim kpss puanımı olması lazım tyt puanımın mı olması lazım yoksa her ikisidemi?

 31. Admin Benim Gözümde Beyaz Olan Bölgede Çok Ufak Kırmızı Bir Leke Var Sorun Olurmu Görmede Çok Şükür Bir Sıkıntı Yok

 32. Merhaba admin ben 21. Dönemi kazandım intibak sırasında bazı nedenlerden istifa ettim istifa ettiğim diğer pomem mulaktalarıni etkiler mi mülakat sırasında istifa ettiğim görülür mü ve bu olumsuz etki yaratır mı ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir