2020’de PÖH Alımı Olacak Mı?

21.12.2019
A+
A-
2020’de PÖH Alımı Olacak Mı?

2020’de PÖH alımı olacak mı sorusu birçok polisin ve polis adayının kafasını kurcalayan sorulardan birisidir. PÖH bildiğiniz üzere Polis Özel Harekat olarak geçer ve normal polisliğe göre daha farklı görevlere sahip olurlar. PÖH ekip üyeleri daha tehlikeli görevlerde yer alarak toplum güvenliğini sağlar, huzuru korur. Bu yazımızda sizler için 2020 yılında PÖH alımı yapılacak mı sorusuna yanıt vereceğiz. Böylece aklınızda PÖH olmak varsa 2020 yılı için fikirler edinebilirsiniz.

Geçtiğimiz yılda yani 2019 da PÖH bünyesinde toplamda 25 bin kişinin bulunduğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanmıştı. Bu sayının üzerine yine 2019 yılında da alımlar yapıldı. Düzenli olarak alımları yapılan PÖH, bu sene daha fazla alımlar yapılacağı yönünde iddialar var. Tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

2019’da 25 Bin PÖH Görevdeydi

Bir üst paragrafta belirttiğimiz üzere 2019 yılında tam olarak 25 bin PÖH aktif olarak görevdeydi. Ancak Türkiye’de yaşanan olaylardan dolayı her geçen yıl kadro açığı giderek büyümektedir. Dolayısıyla 25 bin kadrosu olan PÖH, bu yıl kadrosunu daha da yukarılara çıkarabilir.

25. Dönem POMEM alımlarında sadece kadınlar için PÖH alımı yapıldığını da hatırlayalım. PÖH kadrosunda kadınların da önemsendiğini böylece kadın PÖH adaylarımıza duyurabiliriz. Bu aşamada da akıllara 2020’de PÖH alımı olacak mı sorusu gelmektedir. Her yıl olan PÖH alımlarının 2020 yılında da olması bekleniyor. Peki bu konu hakkında bir resmî açıklama var mı, söylentiler neler? Tüm bu detaylar yazımızda.

2020’de 3 Bin PÖH Alımı

2020’de 3 bin PÖH alımı sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında gelmektedir. Bazı güvenilir sosyal medya hesapları ve birçok kişi bu dedikoduya dahil olmuştur. Ancak henüz İçişleri Bakanlığı veya Polis Akademisi Başkanlığı tarafından resmî bir açıklama gelmedi. Alınacak olan 3 bin kişiden 2500’ü lisans veya ön lisans mezunu olurken diğer 500 kişi ise lise mezunu olacağı söyleniyor.

Meslek İçinden PÖH Alımı ve Şartları

Geçtiğimiz yılda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu alımların direkt olarak değil de meslek içinden olacağını belirtmişti. Bu uygulamanın ise ne zaman yürürlüğe gireceği henüz bilinmiyor. Yeni PÖH alımları tamamen meslek içinden yapılabilir. Meslek içinden PÖH olmak isteyenlerin de bazı şartları yerine getirebiliyor olması gerekmektedir. Özel harekat olabilmek için polis memuru, komiser yardımcısı, komiser, baş komiser, emniyet amiri rütbelerinden birisine sahip olmalısınız.

Yukarıdaki rütbelere sahip olan ve 30 yaşından gün almamış olan kişiler meslek içinden başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Direkt olarak alım yapılırsa başvuru şartları detaylı olarak kılavuzda belirtiliyor olacaktır. Polisnoktasi.com site adresimizi takip ederek 2020’de PÖH alımı olacak mı sorusunu net bir şekilde takip edebilir, PÖH alımı olduğunda hızlıca haberdar olabilirsiniz.

Diyabet Hastaları PÖH veya JÖH Olabilir Mi?
2020 – Polis Özel Harekat Kıyafetleri Nelerdir?
PÖH Olmak İçin Ne Yapılır, Şartları Nelerdir ?
Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Avatar DERYA dedi ki:

  Önlisans mezunuyum kpss ye hazirlaniyorum basvurabiliyormuyum yaş nasil olmali kpss puan türü kaç olmali Çok isteyip sevdigim bi meslek çocukluk hayalim Ama olmasi için uğraşcam Umarim olur.

 2. Avatar CANSEL dedi ki:

  Kadın adaylarda başvurabilecek mi yoksa sadece erkek adaylar için mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bayanlar için açıklama yapılır…Alım olursa..

 3. Avatar Ayşe dedi ki:

  Lise mezunlarınıda alınacak mı

  1. Admin Admin dedi ki:

   detaylı açıklama yapılır..

  2. Avatar Gamze dedi ki:

   Soylu açıklamalarında dışardan pöh alımı artık bitti olmayacak diyor ama

 4. Avatar Gamze dedi ki:

  Bu sene alım olmayacak diyorlar ama doğru mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   resmi kanallardan açıklama gelmeden hiç bir habere inanmayın..

 5. Avatar Ayşe dedi ki:

  Ya meslek içinden pöh mi alınır ya ne saçma adam zaten polis neden pöh olmak istesinki dışardan alım yapılsın oyun oynamasınlar ya

  1. Admin Admin dedi ki:

   alnıyor zaman zaman