2023 Yunus Polisi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir?

04.04.2020
A+
A-
2023 Yunus Polisi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 Yunus Polisi nasıl olunur, başvuru şartları nelerdir sorusu birçok polis adayı tarafından sorulmaktadır. Yunus polisi bildiğiniz üzere normal polis memurlarından daha farklı görev almaktadırlar. Yolda yürürken de sıkça görebileceğimiz birim, motor üzerinde sürekli devriye halinde olan polislerdir. Kendilerine özel kıyafetler ile bir motor üzerinde iki kişi olacak şekilde devriye gezerler. Görev farklı olduğu için haliyle başvuru şartlarında da polislere göre farklı maddeler bulunmaktadır. Yazımızın devamında 2023 yunus polisi nasıl olunur, başvuru şartları nelerdir sorusuna net olarak cevap bulabileceksiniz.

Yunus Polisi Nedir?

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere yunus polisi ile normal polis memuru arasında farklar vardır. Polislik mesleğinde narkotik, cinayet büro gibi farklı alanlar da bulunmaktadır. Bu alanlardan birisi de yunus polisi olmaktadır. Yunus polisleri görevleri gereğince sürekli devriye halindedirler.

Motosikletli Polis Timleri yani yunuslar ilk olarak 1993 yılında kurulmuş olup, İstanbul EGM tarafından faaliyete geçirilmiştir. Yıllar ilerledikçe Türkiye’nin her yerinde yunus polisleri görebiliyor olduk. Yunus polislerin kendilerine özel kıyafetleri ve yunus amblemleri bulunmaktadır. Yunus amblemi ise sıcakkanlı ve sevecen, insanlarla kolay iletişim kurabilen bir canlıyı anımsattığı için tercih edilmiştir. Sürekli devriye halinde olan yunus polisler olaylara daha hızlı müdahale edebilir, polis memurları olay yerine intikal edene kadar güvenliği sağlayabilirler. Dolayısıyla yunus polislerin olaylara hızlı yetişme ve müdahale etme konusundaki rolü büyük önem taşımaktadır.

Yunus Polisi Ne Görev Yapar?

 • Gelen ihbarlara sürekli devriyede oldukları için anında ulaşırlar.
 • Polis memurları ve ilgili birimler olay yerine ulaşana kadar olay yerinde güvenliği sağlamak.
 • Genel güvenlik ve kamu düzeniniz sağlanması.
 • Devriye esnasında görülen suç veya suç gerektiren diğer olayları ilgili birimlere bildirmek.
 • Kaçan suçluları, şüphelileri yakalamak.

Kadınlar Yunus Polisi Olabilir Mi?

En çok sorulan diğer sorulardan birisi de kadınlar yunus polisi olabilir mi sorusudur. Bu soruya vereceğimiz cevap olumlu olacaktır. Hatta gözlemleyen kişiler bir motor üzerinde kadın ve erkek yunus polisin olduğunu rahatlıkla görebilirler. Bir motor üzerinde iki kadın yunus polisin olduğunu da görmek mümkündür. Bu yüzden kadın polis adayları da rahatlıkla yunus polisliği için başvuruda bulunabilirler.

Yunus Polisi Nasıl Olunur?

Yunus polisi nasıl olunur sorusuna verilecek cevap da oldukça basittir. Yunus polisi olmak isteyen kadın ve erkek adayların öncelikle normal polislik mesleğine başlamış olmaları gerekmektedir. Meslek içerisindeyken yunus polisi başvuruları açıldığında başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru aşamasında adaylardan belirli başvuru şartları istenmektedir. Başvuru şartlarını bir alt başlığımızda inceleyebilirsiniz. Başvurusu kabul edilen adaylar sıkı bir eğitime tabii tutulurlar. Bu eğitim içerisinde silahlı kişiler ile mücadele etmek, motor ekipmanları, motor sürüş teknikleri ve motor yatış teknikleri gibi bölümler bulunmaktadır. Kısacası göreviniz ile ilgili her ayrıntıyı ince detayına kadar öğreneceksiniz. Eğitimden sonra ise yunus polisliğine başarılı bir şekilde başlayabilirsiniz.

2023 Yunus Polisi Başvuru Şartları Nedir?

2023 yunus polisi nasıl olunur, başvuru şartları nelerdir yazımızın son başlığındayız. Bir üst paragrafta belirttiğimiz üzere başvuru yapmak isteyen adaylar belirli başvuru şartlarını karşılayabiliyor olmalıdır. Buradaki başvuru şartları normal polisliğe göre biraz değişiklik göstermektedir. Alt kısımdan yunus polisi başvuru şartları maddelerini inceleyebilirsiniz.

 • Kadınlar için en az 170 cm, erkekler için en az 175 cm boy şartı.
 • Amirler hariç olacak şekilde 29 yaşından gün almamış olmak.
 • Motosikletli Polis Timleri biriminde çalışmak için azimli ve istekli olmak.
 • Yunus polisi olmak için herhangi bir sağlık sorunu bulunmamak.
 • Çevik, atletik ve sportif yapıda olmak.

İtfaiye Eri Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?
Cinayet Şubede Polis Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?
Belediyelerde Memur Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. blank Mert dedi ki:

  İyi akşamlar size bir sorum vardı, 10.30.2003 doğumluyum bu sene TYT sınavında polislik barajını geçsem yine de polisliğe başvuru yapamıyormuyum. Bildiğim kadarıyla 1 Ekim tarihi ile 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyordu ben 17 oluyorum 1 Ekim de. Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar.