Güncel Bilgiler

2023 Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri

2023 yeni doğan bebeklere nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri bildiğiniz üzere yeni bebek sahibi olan ailelerin telaşları arasında yer alıyor. Yeni bebek sahibi olan ailelerin izlemesi gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımları hastaneden aldıkları belgeler sayesinde ilerletebilmektedirler. Atmaları gereken ilk adım ise yeni doğmuş olan bebeklerine yeni kimlik kartı çıkarmak olacaktır. Türkiye’de yaşayan T.C vatandaşı olanların kimliğini 30 gün içerisinde çıkartması gerektiği gibi aynı zamanda yurt dışında yaşayan ve yeni bebek sahibi olan ailelerin de kimliğini çıkartması gerekmektedir. Yazımızın devamında yurt dışında nasıl kimlik çıkarabileceğinize dair bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklere Yeni Nesil Kimlik Kartı

2023 yeni doğan bebek kimlikleri artık Türkiye’de geçiş aşaması süren çipli kimlik kartlarından olacak. Çipli kimlik kartları uluslararası geçerliliğe sahip olan ve pasaport yerine kullanılabilen teknolojik donanım ile donatılmıştır. Üzerinde gereksiz bilgiler yerine önemli bilgiler yer alıyor olup, diğer bilgiler de çip içerisinde şifreli bir şekilde korunuyor. Bu sayede kimliğin çalınma veya kopyalanma gibi durumları ortadan kalkmış oluyor. Yeni doğmuş bebeğinize de kimlik çıkartacağınız zaman eski kimlik cüzdanı yerine yeni çipli kimlik kartı çıkarıyor olacaksınız.

Yeni Doğan Bebeğimin Kimlik Kartını Nereden Alırım?

2023 yeni doğan bebeklere nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri için öncelikle başvurunuzu il veya ilçe nüfus müdürlüklerine yapacağınızı belirtelim. Bunun sonucunda il veya ilçeden alınan başvurular Ankara Genel Nüfus Müdürlüğü tarafına gönderilecek ve kimlik kartı Ankara’da basılacak. Dolayısıyla farklı ilde olan kişiler kimlik kartlarını kargo ile teslim alacaklar. Çıkış ili Ankara olan kargo duruma göre 1 ila 3 gün arasında değişiklik göstererek kapınıza kadar gelecek. Yani yeni doğan bebeğinizin kimlik kartını almak için herhangi bir yere gitmenize gerek kalmayacak. Tek yapmanız gereken şey ilgili kuruma başvuruda bulunmak olacak. Kargo firması ise tek seçenek olarak PTT’dir. Kargo firmasını değiştirmek mümkün olmamaktadır. Sizi evde bulamadıkları zaman ise kimliği ilgili PTT şubesinden almanız istenecek.

Bebekler İçin de Nüfüs Müdürlüklerinden Sıra Alınabiliyor

Eski kimlik cüzdanını yenilemek isteyen kişiler bildiğiniz üzere bulunduğu il veya ilçenin nüfus müdürlüklerinden sıra almaktadırlar. Aynı işlem yeni doğan bebeklerin kimlik kartları için de uygulanmaktadır. Sıra almadan da nüfus müdürlüğünden işlem yapabilirsiniz ancak bu nüfus müdürlüğünde uzun süre bekleyebileceğiniz anlamına gelmektedir. O yüzden karışıklıkları ve uzun süre beklemeyi önlemek için sıra almanız önerilmektedir. Sıra alma işlemini telefon ile arayarak veya e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

2023 Yeni Doğan Bebeklere Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

2023 yeni doğan bebeklere kimlik kartı nasıl alınır sorusunun cevabı da oldukça basittir. Yukarıdaki işlemlere geçmeden önce bebeğiniz hastanede dünyaya geldiği zaman hastaneden sizlere doğum belgesi verilecek. Doğum belgesi ile nüfus müdürlüğüne gideceksiniz. Aynı zamanda nüfus müdürlüğüne giderken anne veya babaya ait nüfus cüzdanı/kartı veya pasaportu da olmalı. Bu belgeler ile yeni kimlik kartı için başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer anne veya baba bulunmuyorsa birinci dereceden akrabalar da yeni kimlik kartı için başvuru yapabilirler.

2023 Yeni Doğan Bebekler için Kimlik Kartı Başvuru Süresi

2023 yeni doğan bebeklere nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri en geç 30 gün içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Eğer bebeğiniz dünyaya geldikten ve doğum belgesini aldıktan sonra 30 gün içerisinde yeni kimlik başvurusunda bulunmazsanız geç kimlik başvurusu cezası ödemek zorunda kalıyorsunuz. Cezalara her yıl yeni zamlar eklenmektedir. 2019 yılı için ceza ücreti 22,5 TL olurken 2023 yılında geç başvuru yapanlar 25 TL geç kalma bedeli ödemektedirler.

Yeni Kimlik Cilt No ve Seri No Nerede Yer Alıyor?
2023 Yurt Dışında Yeni Kimlik Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?
Kimlik (Nüfus cüzdanı) Kaybetme Cezası Nedir, Nüfus Cüzdanı Ne Kadardır?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu