Güncel Bilgiler

2023 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

2023 yaşlılık maaşı ne kadar nasıl alınır sorusu birçok 65 yaş ve üzeri kişileri ilgilendiren konu olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devleti 65 yaş üzeri sosyal güvencesi olmayan bireylere yıllık olarak maaş vermektedir. Maaşı almak için belirli kriterleri karşılamak gerekiyor. Geçmişte maaşı alabilmek için daha zor şartlar gerekirken artık daha kolay bir şekilde yaşlılık maaşı alabilmektesiniz. İşin kolaylaşmasında en büyük etken ise eskiden yaşlılık maaşı için tüm aile değerlendirilirken artık sadece maaşı alacak kişinin durumları göz önüne alınmaktadır. Bu durum da maaşınızı daha kolay almanıza olanak tanır. Yazımızın devamında 2023 yaşlılık maaşı ne kadar nasıl alınır sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

2023 Yaşlılık Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

2023 yaşlılık maaşı alma şartları daha önceden belirlenmiş olup çok fazla madde bulunmamaktadır. İlk paragrafta belirttiğimiz üzere tüm ailenin durumu incelenmesi yerine artık sadece maaşı alacak kişinin durumu incelenmektedir. Bu yüzden başvuru şartlarını tekil olarak değerlendirebilirsiniz.

  • 65 yaşını doldurmuş olmak
  • Aylık geliri muhtaçlık sınırı altında olmak
  • Sosyal güvencesi olmamak (SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı)
  • Nafaka almıyor olmak, asgari ücretin üçte birinden fazla para almıyor olmak

Yukarıdaki şartları karşılayan kişiler ilgili yerlere başvurularını yapabilirler. Yazımızın devamında başvuru nereye ve nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yıllık Maaş Nasıl Alınır?

Yıllık maaşı başvurusu nereye yapılır sorusuna cevap verecek olursak, başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılmaktadır. Yaşlılık maaşı alacak kişiler adreslerinin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gerekli belgeler ile başvurularını yapabilirler. Şahsen başvuru esnasında gerekli olan belgeler aşağıdaki maddelerde bulunmaktadır.

  • Nüfus kağıt örneği
  • Eğer başvuru vasi tarafından yapılacaksa; mahkeme tarafından verilmiş vasilik belgesi
  • Yaşlılık aylığı başvuru formu (müracaat esnasında verilecektir.)

Yaşlılık Maaşı Nereden/Hangi Bankadan Alınır?

En çok merak edilen konulardan bir diğer ise başvurusu kabul edilen 65 yaş üzeri kişilerin maaşlarını nereden alacağıdır. Başvuru onayı sonrası yatacak olan ilk maaş, adresinize en yakın olan Ziraat Bankası şubesine yatacaktır. Yatacak olan diğer maaşlar ise yine size en yakın olan PTT şubesine yatacaktır. Paranızı şahsen çekebilir veya vasi belgesi ile başkasa çektirebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Banka Değiştirmek Mümkün Mü?

Bir üst başlığımızda ilk maaşın Ziraat Bankasına, diğer maaşların ise size en yakın PTT şubesine yatacağını söylemiştik. Peki maaşını PTT şubesinden almak istemeyen vatandaşlar ne yapacak? Bu konuda yapabileceğiniz işlemler mevcuttur. E-devlet şifreniz ile e-devlet kapısından PTT şubesini veya maaşı alacağınız bankayı kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

2023 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

2023 yaşlılık maaşı ne kadar nasıl alınır yazımızın son başlığında sizlere maaş miktarından bahsedeceğiz. 2019 yılında muhtaçlık maaşı 637 TL olarak belirlenmişti. Ancak enflasyon oranıyla maaşlara gelen zamlardan sonra yaşlılık maaşı 672 TL’ye çıktı. İleri iki dönemlerde enflasyon oranına göre yine maaşlara güncelleme gelme söz konusudur.

2023 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?
Çalışmaya Başlarsam Emekli Aylığım Kesilir Mi ?
Emekli Maaşı Sorgulama, 4A, 4B, 4C

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu