2023 – PTT Memur Alımı ve Başvuru Şartları

2023 – PTT Memur Alımı ve Başvuru Şartları

2023 – PTT memur alımı ve başvuru şartları yeni yılda iş arayanlar tarafından oldukça merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Bildiğiniz üzere 2019 yılında PTT, birçok bölümde bünyesine personel alarak açıklıkları tamamlamıştı. Aynı zamanda yeni açılan bölümlere de ilk işçiler alınmıştı. Peki PTT Alımı 2023 yılında hangi alanda kaç personel alımı yapılacak? Alınacak işçilerde hangi düzey okuldan mezun şartı aranacak? Bu gibi detaylar için yazımızı okumaya devam edebilir ve detaylı başvuru şartlarını öğrenebilirsiniz.

2023 PTT Memur Alımı KPSS ile Mi Yapılacak?

2023 PTT memur alımı KPSS ile mi yapılacak sorusu da yine adayların kafasını kurcalamaktadır. İlk paragrafta bahsettiğimiz geçen yıl alımı yapılan 55 bin PTT memuru KPSS şartı olmadan mesleğe başlayacaklardı. Ancak alımı yapılan tüm personellerde bu geçerli olmamıştı. Belirli alanlarda yapılan alımlarda (gişe memuru, kurye gibi) KPSS şartı olmamaktadır. Onun dışında yapılacak nitelikli alanlardaki alımlarda KPSS şartı aranıyor. Ancak bu durumun 2023 yılında yapılacak olan yeni alımlarda nasıl olacağı henüz netleşmedi. Geçen yıl alımı yapılan kadro isimlerinin bir kısmını alt kısımdan inceleyebilirsiniz.

 • Gişe ve Büro görevlisi.
 • Tekniker
 • Mühendis (birçok alanda farklı mühendisler)
 • PTT Uzman yardımcısı
 • Avukat
 • Postacı
 • Mimar

2023 PTT Memur Alımı Ne Zaman Yapılacak?

2023 – PTT memur alım ve başvuru şartları öncelikle Resmî Gazete üzerinde yayınlanmaktadır. Resmî Gazete sonrasında ise PTT tarafından detaylı olarak bir kılavuz paylaşılıyor. Kılavuzda yer alan bilgiler arasında alımların ne zaman yapılacağı da yer almaktadır. Ancak henüz bir kılavuz yayınlanmadığı için alımların ne zaman yapılacağı ve detaylı başvuru şartları henüz kesinleşmedi.

Kılavuz yayınlandığı zaman adayların başvuru esnasında sınav ücretini de belirtilen hesaplara yatırılması istenecek. Geçtiğimiz yıldaki alımlarda KPSS şartı istenmedi ancak PTT kendi sınavını uygulamıştı. Bu sınav ücreti ise 60-90 TL arasında bir değerde olmaktadır.

2023 – PTT Memur Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 – PTT Memur alımı ve başvuru şartları bir üst paragrafta belirttiğimiz gibi maalesef henüz duyurulmadı. Ancak geçtiğimiz yılki başvuru şartlarına bakarsak aklımızda fikir oluşabilir. Başvuru şartları her yıl yeniden belirleniyor olsa da köklü değişiklikler yapılmamaktadır. Memur olmanın genel şartları dışında, hangi kadro için başvuru yapıyorsanız ilgili kadronun da başvuru şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir. Alt kısımdan başvuru şartlarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 2023 PTT memur alımı açıklandığında ise polisnoktasi.com site adresimiz üzerinden detaylara ulaşabileceksiniz.

 • 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT’nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.
 • On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.
 • Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahküm olmamak.
 • Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, işe alınmadan önce kullandığı tespit edilmiş ise işe başvuru yaptığı tarih itibarıyla tedavisinin tamamlanmış olduğunu belgelendirmiş olmak.
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.
 • Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.
 • Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.
 • Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.
 • Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.
 • KPSS’den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak.

PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?
1000 TL Yardım Parası Başvurusu
Nasıl (İKM) Gardiyan Olunur?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.