POLİS HABERPOMEM

2023 – POMEM İçin Kaç Kişi Alınacak?

POMEM bildiğiniz üzere polis olma yolunda ilerlemeyi seçebileceğiniz farklı alternatiflerden birisidir. Ülkemizde polis olmak için eğitim durumunuza göre çeşitli polis okulları tercih edebilirsiniz. POMEM de o okullardan biri olmaktadır. PMYO için lise mezunları alındığını bilmekteyiz. POMEM ise eğitim seviyesi daha yüksek kişilerin tercih edebileceği okuldur. Alımlar kapsamında en çok lisans mezunu alınırken küçük bir dilim de ön lisans mezunu alımı yapılmaktadır. 2023 – POMEM için kaç kişi alınacak sorusu da bu aşamada bizlere yöneltilen en fazla sorulardan birisidir. Sizlere bu yazımızda POMEM 2023 alımları için bilgileri sunuyor olacağız.

PMYO Alımları Azaltılıp POMEM’e Ağırlık Verilecek Mi?

Tüm alt başlıklarımızdan önce bahsetmemiz gereken bir açıklama vardır. 2019 yılı içerisinde Polis Akademisi başkanının yaptığı bir açıklamaya şahit olmuştuk. Bu açıklamada Polis Akademisi artık daha donanımlı polisler yetiştirmek istediğini belirtmişti. Dolayısıyla PMYO alımlarının kademeli bir şekilde azaltılacağı ve POMEM alımlarının daha fazla olacağı yönünde sözlü bir açıklama yapılmıştı. Ancak henüz bu açıklama resmiyete kavuşmuş değil. 2023 yılında PMYO alımlarının azaltılıp POMEM’e çok daha fazla kontenjan ayırıldığına şahit olabiliriz.

POMEM Kadın Alımı Yapıyor Mu?

Diğer polis okullarında olduğu gibi POMEM için de kadın polis adayları başvuru yapabilirler. Polis Akademisi erkek ve kadınlar için parkurları ayrı düzenlemektedir. Yani taşıyacağınız veya fırlatacağınız yükler erkekler ile eşit olmaz. Dolayısıyla POMEM başvurusu yapacak olan kadın adaylar PMYO’da olduğu gibi adaletli bir parkur aşamasından geçerler. Bir diğer fark ise boy şartları erkeklerde en az 167 cm olurken, kadın adaylarda en az 162 cm boy şartı aranmaktadır. 2023 – POMEM için kaç kişi alınacak sorusu bu yazımızdan anladığınız üzere kadın polis adaylarını da ilgilendirmektedir.

2023 İlk Başvurusunda Elendim, İkinciye Başvuru Yapabilir Miyim?

Bildiğiniz üzere her yıl İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yıl içerisinde kaç bin polis alımı yapılacağını kamuoyuna açıklamaktadır. Bu kapsamda söylenilen sayı üzerinden parça parça alım yapılmaktadır. 2023 yılında ilk alım 27. Dönem POMEM alımları olacak. Yirmi yedinci dönem alımlarında başvurursanız ve başvurunuz reddedilirse tekrar başvuru yapabilir misiniz? Bu soru birçok aday tarafından sorulmakta ve net bir cevabı olmaktadır. Eğer elenme sebepleriniz arasında sağlık sorunları veya başvuru kılavuzuna aykırı bir neden oluşturmayan durumlarsa elendikten sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. 27. Dönem alımlarında puan ile elenenler 28. Dönemde tekrar başvurularını yapabilirler. Ancak sağlık sorunu veya diğer özel sebeplerden dolayı elenenler başvurularını maalesef tekrarlayamazlar. Sağlık koşullarını ve başvuru şartlarını en güncel bir şekilde yeni dönem alımları yapılırken yayınlanan kılavuz üzerinden görebilirsiniz.

2023 – POMEM Mezunları PÖH Olabilir Mi?

POMEM ve PMYO mezunları arasında PÖH alımı yapılmaktadır. Ancak adayların kendi istekleriyle PÖH’e başvurmaları gerekir. Dolayısıyla başlıktaki soruya olumlu cevap verebiliriz. Okulu başarıyla bitirdiyseniz ve PÖH alımları açıklandığında başvurunuzu eksiksiz bir şekilde yaptıysanız POMEM mezunu olarak PÖH görevine katılabilirsiniz. PÖH olacaklar özel eğitimlerden geçerek tam donanımlı bir özel harekat birimi haline dönüşürler. Hem kadın adaylar hem de erkek adaylar POMEM mezunu olduktan sonra başvuruyu tamamlayabilirler.

2023 – POMEM İçin Kaç Öğrenci Alınacak?

2023 – POMEM için kaç kişi alınacak sorusu henüz tam olarak netleşmedi. 2019 yılının son alımları 26. Dönem POMEM ile sona erdi. Yirmi altıncı dönem alımlarında ise toplamda 7 bin kişi alındı. Bir sonraki alımların kaç kişiden oluşacağı, ne zaman olacağı belirttiğimiz üzere henüz kesinleşmedi. Yeni yılda yapılacak olan alımlara ilişkin açıklamayı Polis Akademisi veya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kısa sürede yapacağı bekleniyor. Gelecek olan resmî açıklama sonucunda sizlere daha detaylı bilgileri bu konu üzerinden sunabileceğiz. Ayrıca POMEM alımlarını ve başvuru şartlarını güncel olarak takip etmek istiyorsanız polisnoktasi.com site adresimizi sık sık ziyaret edebilirsiniz.

2023 – Kadın Polis Alımı(POMEM)
2023 PMYO Alımı ve Şartları
2023 PAEM Alımı ve Şartları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir sorum olacaktı öncelikle 2020 18 ocakta bedelli askerliğim var. 2019 da girdiğimiz mülakatların vs sonuçları ocak tarihinin sonu şubatın başı gibi açıklanır deniliyor. Askerde olsak ve sonuçlar olumlu olursa askerliğimiz bitiyor mu nasıl oluyor acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu