2023 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları

23.11.2019
642
A+
A-
2023 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları

2023 – POMEM başvuru şartları ve alımları için adaylar yeni yılda gün saymaya başladı. Bildiğiniz üzere en son POMEM için 2019 yılında 26. Dönem alımları yapılmıştı. 2023 POMEM başvuru için adaylar 27. Dönem alımlarını beklemektedirler. Yeni dönemde alımlar esnasında kurallarda bazı esnetilmeye gidilebileceğin sinyallerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu vermişti. Daha önceden de çok tartışılan konu renk körlüğü konusunda yeni yılda çeşitli düzenlemeler yapılabilir. Yeni başvuru kılavuzu ile kafamızdaki tüm soru işaretlerine çözüm bulabileceğiz. Yazımızın devamında 2023 – POMEM başvuru şartları ve alımları konusuna ilişkin detayları öğrenebileceksiniz. Böylece POMEM bünyesinde eğitim görmek isteyen adaylar detaylara ulaşabilecekler.

2023 – POMEM Kadın Aday Başvurusu

Önceki yıllarda olduğu gibi polis olmak isteyen kadın adaylar yine POMEM’e başvuru yapabilecekler. Kadın ve erkekler arasında en belirgin değişken başvuru şartı ise boy şartıdır. Erkek adaylarda minimum 167 cm boy şartı aranırken kadın adaylarda minimum 163 cm boy şartı aranmaktadır. 2019 yılındaki 26. Dönem POMEM alımlarında 560 lisans mezunu, 140 ön lisans mezunu kadın alımı yapılmıştı. 2023 yılında toplam alımın kaç olacağı ve kadınlara ayrılan kontenjanın kaç olacağı henüz belli değil. 2023 yılının 27. Dönem POMEM başvuru duyurusu yayınlandığında polisnoktasi.com site adresinden sizlere detayları güncel olarak iletiyor olacağız.

Lise Mezunları POMEM Başvurusu Yapabilir Mi?

POMEM lise mezunlarının başvuru yapabileceği bir kurum değildir. Üst paragrafta kadın alımlarında bahsettiğimiz üzere lisans ve ön lisans mezunlarının başvuru yapabileceği bir kurumdur. Yapılan toplam alımlarda ağırlık lisans mezunlarına verilirken bir kısmı da ön lisans mezunlarından alınmaktadır. Lise mezunları ise PMYO kurumuna başvuru yapabilirler. PMYO mezunu olan kişiler ön lisans mezunu sayıldığı için de PMYO’dan mezun olduktan sonra POMEM için başvuruda bulunabilirler. Böylece polislik üzerine tam donanımlı bir birey olarak kendinizi yetiştirebilirsiniz.

2023 Yılında Kaç Kere POMEM Alımı Olacak?

En çok merak edilen konulardan birisi de 2023 yılında toplamda kaç kere POMEM için alım yapılacağıdır. Üst paragraflarda belirttiğimiz üzere henüz alınacak aday sayısı ve alım dönemi sayısı belirlenmedi. Ancak geçtiğimiz yıla yani 2019’a bakacak olursak 23. Dönem dahil olmak üzere 26 dönem dahil olacak şekilde toplamda 4 kere alım yapıldı. 2023 yılı için de kadro açığı olduğu takdirde aynı şekilde alımlar yapılabilir. Dönem sayısı artabilir de, azalabilir de.

2023 POMEM Alımı Ne Zaman Başlıyor?

2023 POMEM alımı ne zaman başlıyor sorusuna da henüz cevap vermek yanlış olacaktır. Ancak genellikle bir önceki dönemin eğitimleri ve sınav sonuçları 2023’nin üçüncü ayına doğru tamamlanacak. Bu durum 2019 yılında da aynı şekilde olmuştu. POMEM’e 2019 yılında ilk başvurular yaklaşık olarak üçüncü ayda gerçekleşmişti. 2023’nin üçüncü ayı veya daha yakın süre zarfında alımların başlayacağını düşünmekteyiz.

2023 POMEM Başvuru Şartları

2023 POMEM başvuru şartları büyük değişiklikler olmadan her yıl karşımıza çıkmaktadır. Renk körlüğü meselesi ve yaş meselesi gibi durumlar güncellendikçe sizleri polisnoktasi.com site adresinden haberdar etmekteyiz. Alt kısımdan POMEM için gerekli başvuru şartlarını okuyabilir ve POMEM’e girebilmek için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 2023 – POMEM başvuru şartları ve alımları konumuza başvuru şartlarını okuyarak devam edebilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Ön lisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan ön lisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)
 • KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)
 • Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak,
 • (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Lisans mezunu olan adaylar ön lisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz.
 • (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)
 • (Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

2023 PMYO Taban Puanı Ne Olacak?
Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?
POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.