2023 – Polis Özel Harekat Kıyafetleri Nelerdir?

21.01.2020
A+
A-
2023 – Polis Özel Harekat Kıyafetleri Nelerdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren PÖH birimi şüphesiz ki en çok dikkat çeken birim olmaktadır. 2023 – Polis Özel Harekat kıyafetleri nelerdir sorusu da PÖH olmak isteyen kişiler tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Normal polis memurlarına göre daha tehlikeli görevlerde yer alan, toplum huzurunu koruma ve terör örgütleri ile mücadele eden bir birimdir. Dolayısıyla birime seçilecek kişiler özenle seçilip sıkı bir eğitimden geçirilmektedir. PÖH alımları PMYO, POMEM mezunlarından seçilebilir. Aynı zamanda meslek içerisinden de PÖH alımı gerçekleşebilmektedir. Yazımızın devamında PÖH başvuru şartları ve diğer kıyafet detaylarını öğrenebilirsiniz.

Polis Özel Harekat Başvuru Şartları

2023 – Polis Özel Harekat kıyafetleri nelerdir sorusundan önce PÖH olmak isteyen adaylara başvuru şartlarını hatırlatmakta fayda olacaktır. İlk paragrafta belirttiğimiz üzere PÖH olabilmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. POMEM veya PMYO okullarından mezun olurken tercih edebileceğiniz gibi başvuru dönemlerinde meslek içerisinden de PÖH olma şansını yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda PÖH alımları Polis Akademisi tarafından direkt olarak da yapılmaktadır. 2019 yılında birçok kadın PÖH alımı gerçekleştirilmişti. Kadro açığı olduğu takdirde yeni yılda da birçok PÖH alımı haberlerini görebileceğiz. Fikir edinebilmeniz açısından en son başvuruda istenen PÖH alım şartlarını sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

  • TC vatandaşı olmak.
  • 28 yaşından gün almamış olmak.
  • Kadınlar için 162 cm, erkekleri için 167 cm en az boy şartı.
  • Boy-Kilo endeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.
  • Aktif siyasi parti üyeliğinizin bulunmaması. (Varsa üyeliğiniz başvuru tarihinden önce silinmesi gerekir)
  • Silah taşımada ve tehlikeli görevlerde bulunmada engel olmamak.
  • Hırsızlık veya devlete karşı bir suç işlememiş olmak.
  • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı bulunmuyor olmak. (Daha önceden bağımlı olan kişiler tedavi olup rapor aldıysa bu sorun teşkil etmeyecektir.)
  • Terör örgütleri ile iş birliğinde bulunmuyor olmak. (Evli ise eşinin de aynı durumda olması gerekir.)
  • Girecek olduğunuz güvenlik soruşturmasından olumsuz yanıt almamak.

PÖH Maaşları Ne Kadar?

PÖH olmak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise maaş konusudur. Araştırma yaptığınızda PÖH üzerine net bir maaş görmek pek de mümkün olmamaktadır. Bunun sebebi de PÖH’ün tehlikeli görevlerde yer alıyor olmasıdır. Doğu bölgelerinde terör olayları çok fazla olduğu için doğu bölgesindeki PÖH çalışanları daha yüksek maaş almaktadırlar. Batı kesimde tehlikeli olmayan PÖH birimleri ise daha düşük maaş alıyorlar. Buna hizmet süresi ve rütbe de etki etmektedir. Dolayısıyla PÖH maaşlarına 3000 ile 6000 TL arasında bir değer koyabiliriz. Bu miktar görev yaptığınız bölgeye göre değişiklik gösterecektir.

PÖH Kıyafetleri 2023

2023 – Polis Özel Harekat kıyafetleri nelerdir sorusuna verilecek yanıtımız bulunmaktadır. Öncelikle tüm Polis Özel Harekat memurlarının sahada yani çatışmada olmadığını belirtelim. Masa başında işlerini yürüten PÖH birimleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla büro içerisinde çalışan Polis Özel Harekatlar onlara izin verilen kıyafet yönetmeliğine uymak zorundadırlar. Sahada ve çatışma alanında olanlar ise kamuflaj türünde kıyafet giymektedirler. Türk Silahlı Kuvvetleri üniformasını andıran ancak farklı bir tasarım ile ön plana çıkarlar. Kıyafet üzerinde ise bomba, mermi gibi eşyaları koyabilmek için özel açılmış alanları bulunmaktadır. İlgili birimde hizmet veren tüm Polis Özel Harekat memurları tek tip kıyafet giymektedir. Sahada farklı kıyafete sahip olan kişi yoktur. Aynı durum büro çalışanları için de geçerlidir.

2023 PÖH Yaş Şartı ve Hesaplama
Diyabet Hastaları PÖH veya JÖH Olabilir Mi?
Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.