2023 Polis Maaşları Ne Kadar Oldu?

06.01.2020
677
A+
A-
2023 Polis Maaşları Ne Kadar Oldu?

2023 polis maaşları ne kadar oldu sorusu birçok polis adayı ve polisliği yapanlar tarafından sorulmaktadır. Bildiğiniz üzere yıl sonlarında ve yıl ortalarında açıklanan enflasyon oranına göre diğer mesleklere yapıldığı gibi polis maaşlarına da zam yapılıyor. 2023 polis maaşları konusunda merakı olan kişiler yazımızın devamını okuyarak detaylı bilgileri öğrenebilirler. Aynı zamanda polisnoktasi.com site adresimizi takip ederek güncel polis alımlarından da haberdar olabilirsiniz.

2023 Enflasyon Oranına Göre Zam Yapıldı

2023 polis maaşları ne kadar oldu sorusuna verilecek yanıttan önce TUİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göz atmak gerekmektedir. Polisler memur statüsünde olduğu için maaşlarına zam yapılırken de enflasyon oranlarına bakılmaktadır. TUİK’in açıkladığı enflasyon oranı %20 olarak ortaya çıktı. Ancak maaşlara yapılan zam 2019 yılında olduğu gibi enflasyon oranının tümünü karşılamadı. Polis memurlarının maaşına ek olarak yaklaşık 330 TL’lik bir zam geldi. Bu zam ile birlikte toplam maaşları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Nasıl Polis Olunur?

Eğer polis maaşlarına polis adayı olarak yani henüz mesleğe başlamamış biri olarak soruyorsanız birkaç temel bilgi vermekte fayda olacaktır. Polis olmak için mutlaka PMYO, POMEM gibi eğitim kurumlarında eğitim görmelisiniz. Polis Akademisi idaresinde olan bu okullar farklı okul mezunlarını alabilmektedir. Örneği lise mezunları PMYO için başvurabilir ve polis olma yolunda ilerleyebilirler. Eğer ön lisans veya lisans seviyesindeki üniversitenizi başka bölümde okuduysanız da POMEM’e başvuru yaparak yine polis olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Böylece siz de birinci derece polis olarak aşağıda gördüğünüz maaşları hak edeceksiniz. Sizler için alt kısımda birkaç temel polis olma şartlarını paylaştık.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • En az lise mezunu olmak.
  • Kadın polis adayları için en az 163 cm, erkek adaylar için ise en az 167 cm boy şartı.
  • Sabıka kaydının temiz olması.
  • Terör örgütleriyle iş birliğinde bulunmuyor veya bulunmamış olmak.
  • Silahlı görevlerde bulunmaya bir engeli olmamak.
  • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak.

2023 Polis Maaşları Ne Kadar?

2023 polis maaşları ne kadar oldu sorusuna bahsettiğimiz üzere 330 TL’lik bir zam geldi. Gelen zam mezun olunan lisans derecesine bağlı olarak ve polislikte geçirilen yıla bakılarak da değişkenlik gösterebiliyor. Bahsettiğimiz 330 TL’lik zam birinci derece polis memurları için geçerlidir. Yüksek dereceye sahip olan polis memurları maaşlarına oranla daha fazla zam alıyor olup toplam aldıkları maaş da yükseliyor. Aşağıdaki tablodan birinci derece polis memurlarına ait eski ve yeni maaşları görebilmektesiniz.

Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere 2023 polis maaşları 5155 TL’den başlıyor. Bu maaş birinci derece polis memuru olup, yüksek dereceye sahip olanların maaşlarının daha yüksek olduğunu bir kez daha belirtelim.

Polislik Başvurusunda Elenenler Tekrar Başvurulabilir Mi?
Polis Özlük Hakları 2019
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayşe dedi ki:

    Polsan kesintisi ne kadar