2023 – Polis İkramiyeleri

27.01.2020
A+
A-
2023 – Polis İkramiyeleri

2023 – polis ikramiyeleri göreve yeni başlayan birçok polis tarafından merak edilmektedir. Bildiğiniz üzere günümüzde ikramiye uygulaması birçok memura uygulanmaktadır. İkramiye konusundan yararlanabilen bir diğer memuriyet dalı ise polisliktir. Polisler belirli dönemlerde veya yaptıkları görevler sonucunda ikramiye alırlar. Ayrıca polisler ikramiyelerini kendileri hak ettiği takdirde alabilmektedir. Katıldıkları görevler, yakaladığı suçlular alacakları ikramiyeleri belirlemektedir. Yazımızın devamında hangi görevler sonucunda ikramiye alabileceğinizi paylaştık. Böylece ikramiye konusunda kafasına soru takılanlar cevaplarını bulabilecekler.

2023 – Polis İkramiyeleri Hangi Durumlarda Alınabilir?

İlk paragrafta bahsettiğimiz üzere belirli görevler ve suçlu yakalama gibi durumlarda polisler ikramiye alabilmektedir. Dolayısıyla narkotik şube çalışanları yakalamış olduğu çetelerle büyük ikramiyeler alabilirler. Uyuşturucu sektöründe bulunan çeteler ve ele geçirilen mallar ikramiye olarak polislere geri döner. Çetenin yakalanmasında veya uyuşturucu maddelerin ele geçirilmesini sağlayan ekipteki herkes ikramiyesini alır. Bu kapsamda en çok ikramiye eroin ve kristal adlı uyuşturucuya ek koyanlara verilmektedir. Uyuşturucu türü önemli olduğu gibi miktarı da önemli olmaktadır. Ne kadar çok uyuşturucu madde yakalanırsa ikramiye de o kadar yüksek olur. Bu uygulamanın sebebi ise daha fazla çete çökertme ve uyuşturucu maddeyi ele geçirmeye teşvik etmektir. 2023 – polis ikramiyeleri konumuzda en çok ikramiye alınabilecek durumun uyuşturucu çeteleri ve uyuşturucu ürünlerinin ele geçirilmesi olduğunu söyleyebiliriz.

2023 Cep Telefonu ve Sigara Kaçakçılığı Polis İkramiyeleri

2023 – polis ikramiyeleri konumuzda bir diğer ikramiye kapısı açan durum ise cep telefonu kaçakçılığıdır. Bildiğiniz üzere ülkemize yurt dışından kaçak bir şekilde cep telefonları sokulmaktadır. Bu telefonlar sahte IMEI ile kayıt edilip halka ucuzdan satılmaktadır. Yasal olmayan bu yöntem yine polislerin denetimi altındadır. Ülke ekonomisine zarar veren kaçak telefonların gümrük bedelleri hesaplanır ve telefonu yakalayan ekipte bulunan kişilere ikramiye verilir.

Türkiye’de gündem olan kaçakçılık konusu sigara için de geçerlidir. Polisler kaçak sigara ve tütünleri yakalamak için sürekli uğraş halindedir. Kaçak tütün ve sigara yakalanması durumunda da, yakalanan kilogram hesaba katılarak ikramiye verilir. Narkotik şubeden sonra cep telefonu ve sigara kaçakçılığı ile uğraşan polisler en çok ikramiye alanlardır. Eğer 60 kişilik bir ekipte yer alıyorsanız ve yaklaşık olarak 100000 karton sigara ele geçirdiyseniz, ekiptekiler kişi başı yaklaşık olarak 2000 TL ile 3000 TL arasında ikramiye almaktadır. Iphone 11 Max gibi bedeli yüksek olan telefonların yakalanması sonucunda da ikramiye olarak 1000 TL ile 1500 TL arasında değişen ikramiye, telefonu yakalayan polis ekibine verilmektedir.

2023 – Polis İkramiyeleri Ödemeleri Diğer Durumları

Ülkemiz İran gibi akaryakıt rezervlerinin bol olduğu ülkelere yakınlığı ile bilinmektedir. Yasal yollardan satılan akaryakıtlara zam geldiği için de kaçak bir şekilde ülkeye sokulan akaryakıtlar Türk halkına ucuzdan satılmaktadır. Bu akaryakıtlar denetlenmediği için ve ülke ekonomisine zarar verdiği için polislerin bir diğer mücadele alanı budur. Kaçak akaryakıt ele geçiren polisler satıştan sonra ikramiyelerini alırlar. Kaçak akaryakıtlar toplanır, kalite kontrolden geçirildikten sonra yasal yollardan satışa sunulur. Kaçak akaryakıtın yakalanmasında katkı sağlayan polis ekipleri de satıştan ikramiyelerini alırlar.

2023 – polis ikramiye ödemesi yukarıda belirttiğimiz durumlar ve benzer durumlarda ödenmektedir. İkramiye hesaplanma aşamasında ekipteki kişi sayısı baz alınır ve ikramiyenin toplamı ekipteki kişi sayısına bölünür. Büyük ikramiyeyi yakalama yapan kişiler almaktadır. Dolayısıyla ikramiye ödemelerinde en önemli unsur yakalamayı yapan ekipteki polis sayısıdır. Sayı ne kadar az olursa kişi başına alınacak ikramiye de o kadar yüksek olur. Bir diğer önemli unsur ise malın değeri, miktarı ve cinsidir. Uyuşturucu örneğinde verdiğimiz gibi, telefon modellerinde olduğu gibi piyasa değerleri önemli rol oynamaktadır.

2023 – Polis İkramiyeleri Ne Zaman Alınır?

Bir diğer merak edilen konu ise yakalama yapan polislerin ikramiyeyi ne zaman alacağıdır. Bu konuda net bir cevap vermemiz mümkün olacaktır. Öncelikle ekibin yargı sürecini tamamlaması gerekmektedir. Yakalanan suçlular ve mallar ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra yargı karşısına çıkılır. Burada taraf suçlu bulunup yargı sona erdiğinde, kesinleşmiş suç kabul edildiğinde dosyalar Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilir. Emniyet Genel Müdürlüğü komisyonu toplanarak ikramiye yatacak ekipteki kişileri kararlaştırır. Bu komisyon genel olarak ikramiye vermeye meyillidir. İkramiyeler sadece polislere verilmemektedir. Eğer uyuşturucu çetesini yakalamada veya uyuşturucu mal ele geçirmede katkısı olan bir vatandaş varsa ona da ikramiye verilebilir. Böylece 2023 – Polis İkramiyeleri taraflara teslim edilmiş olur.

Polis Emeklilik Hesaplama 2023
2023 Polis Maaşları Ne Kadar Oldu?
2023 Polis Maaşları Ne Kadar Oldu?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.