2023 Polis Alımı Şartları

25.11.2019
A+
A-
2023 Polis Alımı Şartları

Polislik mesleğine ilgi duyanlar ve 2023 polis alımı şartları konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler doğru adresteler. Bildiğiniz üzere ülkemizde toplum huzurunu ve güvenliğini korumak için her yıl polis alımları gerçekleşmektedir. Polis alımları birçok farklı bölümden alınabiliyor. Lise mezunları ve üniversite mezunları için PMYO – POMEM olmak üzere farklı kollara ayrılıyor. Bu yazımızda sizlere 2023 polis alımı şartları ve diğer detaylardan bahsedeceğiz. Böylece polis olmak isteyen veya başvuruları bekleyen adaylar bilgi sahibi olabilecekler.

2023 Polis Alımı Ne Zaman Yapılacak?

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere 2023 polis alımı şartları farklı kollarda incelenebilir. Bu yüzden polis alımı ne zaman yapılacak sorusuna farklı alternatifler ile cevap verilebilir. POMEM yolu ile polis olmak isteyen kişiler şu anda alımları yapılan 26. Dönem eğitimlerinin tamamlanmasını beklemek zorundadırlar. 2023 yılının POMEM alımları genel olarak 3 ile 4. ay arasında yapılmaktadır. PMYO ise ÖSYM tarafından düzenlenen YKS kapsamındaki TYT sınavı ile alım yaptığı için Ağustos ayı civarlarında alım yapmaktadır.

2023 POMEM Polis Alımı Şartları

Yukarıda POMEM ve PMYO olmak üzere iki farklı polis olma yolundan bahsettik. Bu yöntemlerin de başvuru şartları kendi içerisinde değişiklik göstermektedir. Eğer POMEM tercih ederek polis olmak istiyorsanız öncelikle ön lisans veya lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda PMYO’dan farklı olarak 18 yaşın doldurmuş ve 30 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir. Yaşı biraz geç olanlar ve PMYO başvurusu yapamayanlar POMEM ile daha esnek şartlara uyum sağlayabiliyorlar. Ek olarak POMEM’e girmek isteyen kişilerin KPSS puanına da sahip olması gerekmektedir. Başvurular esnasında KPSS puan türü ve taban puan Polis Akademisi tarafından açıklanmaktadır.  

2023 PMYO Polis Alımı Şartları

2023 PMYO polis alımı şartları da POMEM’e göre biraz daha esnektir. PMYO tercih edecek kişilerin lise mezunu olması yeterlidir. Üstelik liseyi açıktan okuyanlar ve mezun olanlar da PMYO başvurusu yapabilmektedir. PMYO mezunu olan kişiler aynı zamanda ön lisans mezunu diplomasına da sahip olabilmektedirler. PMYO bittikten sonra hayatlarına polislik dışındaki meslekler ile de devam edebilirler. Yine PMYO ön lisans diplomasıyla POMEM başvurusunda bulunabilirler. POMEM’den farklı olarak PMYO’da 18 yaşını doldurmuş olup 26 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. POMEM veya PMYO’dan mezun olanlar PÖH gibi özel alanlara da başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Tabii bu başvurudan sonra ek olarak özel eğitimlere tabii tutulmaktadırlar.

2023 Kaç Polis Alımı Yapılacak?

2023 yılı polis alımı şartları dahilinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu PMYO, PAEM, POMEM gibi alanlarda toplamda 35 bin adet polis adayının alınacağını duyurmuştu. Polis merkezlerinde oluşan büyük açıklardan dolayı 2016’dan sonraki yıllarda polis alımlarını fazla olacak şekilde görmüştük. 2023 yılı için ise bu şekilde bir açıklama henüz gelmedi. Yeni yıla girdikten kısa süre sonra İçişleri Bakanı tarafından yapılacak açıklamada 2023 için planlanan polis alımı sayısını öğrenebileceğiz.

2023 Polis Alımı Şartları Nelerdir?

Yukarıda POMEM ve PMYO olmak üzere iki farklı başlıkta ortak olmayan başvuru şartlarını sizlerle paylaştık ve kısa bilgiler verdik. Bu başlık altında ise 2023 polis alımı şartları ortak konuları görebileceksiniz. Polis olmak için gerekli olan maddeler alt kısımda sizler için verilmiştir.

 • Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.
 • (Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

2023 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları
Polislik Başvurusunda Elenenler Tekrar Başvurulabilir Mi?
2023 PMYO Taban Puanı Ne Olacak?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Aslhn dedi ki:

  Hızma sorun olur mu ?

 2. blank berkay kaplan dedi ki:

  Hocam lise mezunu olupta bir dahaki sene yine üniversite sınavına girecek olanlar pmyo ile mi katılacak