2023 – PÖH Bayan Aday Alınacak Mı?

09.04.2020
1.157
A+
A-
2023 – PÖH Bayan Aday Alınacak Mı?

2023 – PÖH bayan aday alınacak mı sorusu birçok bayan PÖH adayının gündeminde olmuştur. PÖH yani Polis Özel Harekat bildiğiniz üzere polislere göre daha ağır görevlerde yer almaktadır. Dolayısıyla halk arasında PÖH için sadece erkeklerin olduğu algısı yayılmaktadır. Ancak bu bilgi tamamen yanlıştır. PÖH alımı meslek içinden yapıldığı için kadın adayların polislik mesleğini sürdürüyor ve gerekli terhis yılını doldurmuş olması gerekmektedir. Aynı durum erkek PÖH adayları için de geçerlidir. Yazımızın devamında 2023 yılında kadın PÖH alımı yapılacak mı, terhis sonrası kaç yıl geçmesi gerekir? gibi sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

2023 PÖH Alımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

2023 – PÖH Bayan aday alınacak mı sorusundan önce genel olarak 2023 PÖH alımları ne zaman gerçekleşecek ona bir göz gezdirelim. Bildiğiniz üzere en son POMEM alımı 2019 yılında 26. Dönem olarak gerçekleştirilmişti. Dolayısıyla 2023 yılında 27. Dönem POMEM alımı gerçekleştirilecek. PÖH alımları ilk paragrafta da belirttiğimiz üzere meslek içerisinden yapılmaktadır. Dolayısıyla PÖH olacak kişilerin POMEM veya PMYO mezunu olması gerekmektedir.  Henüz 27. Dönem POMEM alımları için net bir tarih belirtilmese de, PMYO alımları ÖSYM sınavlarına bağlı olarak Ağustos ayının ilk haftasında yapılmaktadır.

Bu kapsamda PÖH alımı 2023 yılında ne zaman yapılacak henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak her yıl düzenli bir şekilde PÖH alımı yapılmaktadır. Meslek içinde belirli terhis yılını tamamlayanlar alımlar açıldığında başvurularını yapabilirler.

2023 – PÖH Bayan Aday Alınacak Mı? Alım Sayısı Kaç Olacak?

2023 – PÖH bayan aday alınacak mı sorusuna henüz net bir cevap vermek mümkün değildir. PÖH alımları kadro eksiği olduğu yerlerde, takviye yapılacak alanlar olduğunda yapılmaktadır. Dolayısıyla 2023 yılında PÖH kapsamında bayan kadro eksiği olmaz ise alım yapılmayabilir. Bu durum erkek adaylar için de geçerlidir. Ancak geçtiğimiz yıllara baktığımızda düzenli olarak hem erkek hem de kadın adayların PÖH bünyesine katıldığını görmekteyiz.

Alım Sayısı da geçmiş yıllara baktığımızda her yıl farklı rakamlar karşımıza çıkmakta. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu duruma göre ve meslek içi kadro yetersizliği durumuna göre alım sayısı değişiklik gösterir. Alımlar belirttiğimiz üzere PMYO ve POMEM mezunlarından yapılır. Bu yüzden PÖH olmak isteyen bayanların ve erkeklerin öncelikle PMYO veya POMEM mezunu olması gerekmektedir. Bayan PÖH alımlarında başvuru şartları aşamasında birkaç değişiklik bulunmaktadır. Alt kısımdan önemli birkaç PÖH alım maddesini öğrenebilirsiniz.

2023 PÖH Başvuru Şartları

2023 PÖH başvuru şartları aklınızda fikir uyandırması açısından sizlere birkaç maddeyi sunacağız. PÖH alımları başladığında ve kılavuz yayınlandığında detaylı başvuru şartlarını ayrı bir yazımızda paylaşıyor olacağız. Alımlar ve güncel PÖH haberleri için polisnoktasi.com site adresimizi takipte kalabilirsiniz.

 • 18 yaşını doldurmuş ve 28 yaşından gün almamış olmak.
 • Terhisten sonra 3 yılı geçirmemiş olmak.
 • PÖH için düzenlenen fiziki yeterlilik testi ve mülakat aşamalarından başarılı bir şekilde geçmek.
 • Bayanlar için minimum 162 cm boy şartı, erkekler için ise 167 cm boy şartı.
 • Terör örgütleri ile iş birliğinde olmamak.
 • Başvuru tarihi itibari ile herhangi bir siyasi partide aktif üyeliği bulunmamak.
 • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı bulunmamak.
 • Silahlı ve ağır görevlerde yer almasında engel olmamak.

Polis Özel Harekat (PÖH) Başvuru Şartları ve Alımları 2023
2023 – Polis Özel Harekat Kıyafetleri Nelerdir?
2023 PÖH Yaş Şartı ve Hesaplama

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Türkyıldızı dedi ki:

  Pmyo okuduktan sonra pöh e geçebilir miyim yada okulu alım için geliyorlar mı? Cevapladığınız için simdiden teşekkürler

 2. Ayşe dedi ki:

  Lise mezunu dışardan pöh alımı olacak mı yine

  1. Admin dedi ki:

   Net açıklama alım yapıldığı zaman haber verilir..

 3. DERYA dedi ki:

  Üniversite mezunuyum .Bu sene kadın polis özel hareket alimi olcak mi yaş sınırı esnetilirse çok iyi olur.

 4. Ayşe dedi ki:

  Ya çok saçma polis neden pöh olmak istesinki tane ne kadar saçma adam zaten polis dışardan alım olsun oyun oynamayın ya

 5. Merve dedi ki:

  Lise mezunu bayan pöh alımında kpss şartı olmayacak heralde 2020 yılında doğru mu bu acaba?

 6. Merve dedi ki:

  Lise mezunu dışardan pöh alımı olacak mı yine

 7. Rumeysa dedi ki:

  Şuan polis olan birisi istediği zaman pöh olabilir mi? yoksa düzenli olarak mı alınıyor? mesela bazıları pöh olmak için polisliğe başvuruyor ayrıca yaş şartı da var yaş dolduktan sonra pöh olmak için polis olan birisi pöh e geçiş yapamıyacak ben de dahil polis olmak istemiyorum ama pöh olmak istiyorum