PMYO

2023 PMYO Parkuruna Nasıl Hazırlanılır?

2023 PMYO parkuruna nasıl hazırlanır sorusu birçok lise mezunu PMYO isteyen polis adayları tarafından sorulmaktadır. Polis Akademisi başkanı yaptığı açıklamada PMYO alımlarının kademe kademe azaltılacağını belirtmişti. Ancak 2019 yılında 2500 öğrenci alımı yapılmış olup, 2023 tarihi için de bu konu hakkında resmî bir karar oluşturulmadı. Alımlarına devam edilen PMYO şartlarından birisi de fiziki yeterlilik sınavı olmaktadır. 2023 PMYO parkuru hakkında nasıl hazırlanacağınızı merak ediyorsanız, en iyi şekilde hazırlanıp rakip adayların önüne geçmek istiyorsanız doğru yazıyı okumaktasınız. Yazımızın devamında sizler için parkur detaylarını hem görsel, hem yazı olarak hem de videolu olarak aktaracağız.

2023 PMYO Fiziki Yeterlilik Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

2023 PMYO parkuruna nasıl hazırlanılır cevabı için öncelikle parkuru çok iyi biliyor olmanız gerekmektedir. Parkur her alım öncesinde adaylara görsel üzerinde gösterilir ve ne yapacakları sırasıyla yazılı olarak anlatılır. Polis Akademisinin yayınladığı bu bildiri üzerinden adaylar çalışmalarını bu yönde geliştirmelidirler. Parkurda istenilen şeyler günlük hayatta da bulunabileceği için sık sık pratik yapmak önemlidir. Parkuru inceledikten sonra siz de kondisyon, güç, hızlı ve çevik olmanız gerektiğin anlayacaksınız. Aşağıdaki videodan parkuru detaylı bir şekilde inceleyebilir ve nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

PMYO fiziki yeterlilik testi kadınlar ve erkekler için farklı olmaktadır. Bu farklılıklardan ilki ağırlık taşıma aşamasında kadınlara daha hafif yük verilirken diğer farkı ise kadınların 100 tam puan alabilmek için daha fazla süresi olmasıdır. Bu şekilde adaylar adaletli bir şekilde yarışabilmektedir. Erkek adaylar ile kadın adayların fiziki yeterlilik sınavı ayrı şekilde değerlendirilir.

2023 PMYO Parkuru İçin Nasıl Hazırlanmalıyım?

 • Parkur vidosunda gördüğünüz üzere en temel şey koşu yapabiliyor olmanızdır. Koşu sayesinde parkurda hem daha hızlı olacak, hem de kondisyona sahip olacaksınız. Semtinizde bulunan stadyumlarda sürekli koşarak kendinizi parkura hazırlayabilirsiniz. Çevresinde stadyum olmayanlar ise düz alanlarda koşu antrenmanlarını yapabilirler. Yarım saat dur durak bilmeden koşunuzu orta tempoda tamamlayın. Akıllı saat veya akıllı telefon ile de koştuğunuz mesafeyi sürekli takip edin. Sınava 2 gün kala koştuğunuz mesafeyi arttırmaya başlayın.
 • Koşu çalışmalarının yanı sıra bacak, omuz ve kol bölgelerini de geliştirmeyi ihmal etmeyin. Ağırlık çalışmalarına önem verin.
 • Başlangıç olarak yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra kendinizi zorlayabilişiniz. Koşu mesafenizi artık orta tempoda değil de koşabildiğiniz en yüksek tempoda koşmaya başlayabilirsiniz. Bu çalışma size yüksek kondisyon sağlayacak ve parkurda daha çevik olmanızı sağlayacaktır. En yüksek tempoda koşunuzu 200 – 400 metreye kadar yapabilirsiniz.
 • Yukarıda belirtilen üç adım sizi parkura hazırlayacaktır. Ancak her işte olduğu gibi bu parkuru tamamlamak için de deneyim kazanmak çok önemlidir. Çevrenizde bulunan parkura hazırlanma kurslarına yazılabilir, kendi imkanlarınız ile küçük parkurlar oluşturabilirsiniz. Böylece hem sınav anında heyecanlanmaz hem de sürenizi idareli kullanmayı öğrenebilirsiniz.

2023 PMYO Parkuru Aşamaları Nasıl Olacak?

2023 PMYO parkur aşamaları cezaları ile beraber detaylı bir şekilde belirtilmektedir. Alt kısımdan Polis Akademisi tarafından yayınlanan parkur detaylarını inceleyebilirsiniz.

1) Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan veya soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.)  Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm, genişliği 20 cm ve sıçrama tahtasının yere basma ayakları 52 cm eninde olacaktır.

Adayın;

 • Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramasının ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.
 • Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacaktır. 5 sıçrama hareketinden en az bir tanesini nizami olarak yapmayan aday bu istasyonu yapmamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) içine basarak geçecektir. Lastiklerin ebadı 205*55*16 inch olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır.

Adayın;

 • Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemesinin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.
 • Bu istasyondaki lastiklerden hiçbirinin içine nizami basmadan geçmesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir.

3) Ağırlık taşıma etabında, erkek adaylar için 30 Kg (15×2) ağırlığındaki, kadın adaylar 20 Kg (10×2) ağırlığındaki iki kum torbasını aralarında 12 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya herhangi bir mesafeden atmayacak, aldığı noktaya bırakacaktır.

Adayın;

 • Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından dolaşmadan geriye dönerek istasyonu tamamlayıp ağırlıkları aldığı noktaya bırakmayan adaya ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye,
 • Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından ağırlıklarla dolaşmamasına         1 (bir) saniye, boş olarak dolaşmamasına da 1 (bir) saniye ilave edilecektir.
 • Ayrıca aralarında 12 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak etabı tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönerek etabı eksik bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.
 • Ağırlıkları 12 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ilave edilecektir.
 • Dubalardan herhangi birini deviren adaya ceza karşılığı bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.   
 • Aday ağırlıklarla dubaların arkasından dönerken ağırlıkların her ikisi de dubanın dışından olmak kaydıyla dönecek, ağırlıkların bir tanesini dubanın içinden döndürmek kaydıyla dönmesi halinde bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.
 • Ağırlık torbaları, ikinci dubanın sağ tarafına 20 cm mesafeden sonra torbaların arasında içten içe 50 cm mesafe olacak ve torbaların tutma kısımları birbirine paralel olacak ve iç kısımdaki boşluklar birbirine bakacak şekilde yerleştirilir.

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar, iki nokta arasında mesafesi 5 metre olan ve yerde duran sağlık toplarından önce koşu istikametinde ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır.

Adayın;

 • Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir.
 • Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlayacaktır. Bu istasyonu bu şekilde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılacaktır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu şekilde iki top arasındaki mesafeyi kat etmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak 6 (altı) saniye ilave edilecektir.
 • Adayın topa dokunmasından dolayı topların top haznesinden çıkması durumunda aday, topun peşinden değil topun bulunması gereken hazneye dokunacaktır.
 • Bu istasyondaki sağlık toplarının hiçbirine dokunmadan geçmesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir

5) Takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru 1 (bir) defa takla atacaktır.

 • Takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan veya dubayı deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.
 • Takla hareketinde takla hareketini yapmayan veya hiç yapamayan aday diskalifiye edilerek elenecektir.

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu dışından dolaşılarak tamamlanır. Çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır.

Adayın;

 • Her bir eksik geçiş için ve çubuğunu deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir.
 • Slalom çubuklarının bulunduğu parkuru hiç yapmadan geçmesi halinde aday, diskalifiye edilerek elenecektir.

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği çıtanın üstünden 50 cm., alttan geçilecek engel yüksekliği çıtanın altından 110 cm. ve iki çıta arasındaki mesafe içten içe 138 cm. olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir)  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur.

Adayın;

 • Bu etap sırasında engel çubuğunu düşürmesi yerinden çıkarması (engel çubuğunun bir tarafının bile yerinden çıkması) ceza süresi alma nedenidir. Engel çubuklarının bir birlerine takılış yönü adayın geliş yönüne bakacak şekilde olacaktır. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, engelleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir.
 • Bu istasyondaki engellerin hiçbirini nizami geçmemesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir.
 • Adayın parkuru tamamladıktan sonra engel etabındaki çıtalardan herhangi birinin devrilmesi veya yerinden çıkması durumunda adaya ceza verilmez.

2023 PMYO Taban Puanı Ne Olacak?
2023 PMYO Alımı ve Şartları
PMYO Bulunan İller Güncel 2019

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu