PMYO

2023 – PMYO Lise Mezunu Polis Alımı

2023 – PMYO lise mezunu polis alımı her yıl olduğu gibi 2023 yılında da devam edecektir. Bildiğiniz üzere liseden mezun olduğunuzda polis olmak istiyorsanız başvuracağınız kurum Polis Akademisine bağlı PMYO birimi olmaktadır. PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okulları lise mezunlarını bünyesine katmaktadır. Burada 2 yıllık bir eğitim sonucunda meslek yüksek okulu mezunu sayılırsınız ve uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olursunuz. Dolayısıyla PMYO mezunu olup polis olarak devam etmeyecekler de diplomalarını her alanda kullanabilirler. Yazımızın devamında PMYO lise mezunu alımlarına ilişkin detaylı bilgileri paylaşıyor olacağız.

PMYO Mezunu PÖH Olabilir Mi?

Lise mezunlarının girebildiği PMYO için kişilerin kafasında bazı soru işaretleri oluşmaktadır. Bildiğiniz üzere PMYO dışında üniversite mezunu alımı yapan POMEM ve PAEM kapıları da bulunmaktadır. Dolayısıyla PMYO mezunu kişiler PÖH (Polis Özel Harekat) olma konusunda net bir bilgiye sahip değildirler. PÖH olmak isteyenler PMYO veya POMEM mezunu olması fark etmemektedir. PMYO da POMEM de PÖH seçimi için müsaittir. Ancak kişilerin PÖH tercihinde bulunduğu takdirde farklı özel eğitimlerden geçeceğini belirtmekte fayda var. Aynı zamanda PÖH başvuru şartlarını da tamamen karşılayabiliyor olmalısınız.

2023 Yılında PMYO Kaç Bin Alım Yapacak?

2023 PMYO lise mezunu polis alımı kapsamında en çok merak edilen konulardan bir diğeri ise kaç bin polis adayı alınacağıdır. 2018 ve 2019 yıllarında PMYO alımları 2500 olmuştu. Bundan önceki yıllara da baktığımızda 2500 sayısının tekrarını görmek mümkün oluyor. Dolayısıyla bu yıl yapılacak olan alımların da 2500 olmasını beklemekteyiz. Ancak Polis Akademisi başkanı önceden yaptığı bir açıklamada PMYO adaylarının alım sayısını azaltıp POMEM adaylarına daha fazla önem vereceklerini açıklamıştı. Dolayısıyla 2023 yılında alım sayısında beklenmeyen bir azalış görebiliriz.

PMYO İçin Sadece Lise Mezunları mı Başvuru Yapabilir?

PMYO bünyesinde öğrenim görmek için ağırlıkla lise mezunları başvuru yapmaktadır. Ancak PMYO için sadece lise mezunu olmanıza gerek yok. Lise dengi (açık lise), ön lisans, yüksek lisans gibi mezuniyete sahip kişiler de başvurusunu yapabilir. Ancak başvuru aşamasında yaş kısıtlaması olduğu için yüksek lisans veya doktora mezunu olan kişilerin yaşlarının tutması pek mümkün olmayabiliyor. Ancak ön lisans veya lisans mezunları yaşları tuttuğu takdirde PMYO başvurusunda bulunabiliyorlar.

2023 PMYO Lise Mezunu Polis Alımı Başvuruları Nasıl Olur?

PMYO alımlarını lise öğrencilerinin üniversiteye geçiş aşamasında girdiği YKS ile olmaktadır. YKS ise ÖSYM tarafından uygulanır. PMYO başvurusu yapacak kişilerin ÖSYM’den TYT sınavına başvuru yapmaları gerekmektedir. TYT kendi içerisinde sayısal, eşit ağırlık ve sözel olarak farklı bölümlere ayrılır. Ancak PMYO başvurusu yapacak kişilerde en yüksek puan hangisi ise o baz alınır.

2023 ÖSYM TYT Başvuruları ve Sınavları Ne Zaman?

Bir üst paragrafta belirttiğimiz gibi PMYO okuluna giriş yapabilmek için TYT puanına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sınav başvuru tarihlerini ve uygulama tarihlerini ÖSYM yıllık plan dahilinde yeni yıldan hemen önce açıklamaktadır. ÖSYM açıklamasına göre sınav başvuruları 06.02.2023 ile 03.03.2023 tarihleri arasında olacak. Sınav günü ise 21.06.2023 olarak belirlenmiştir. 2023 – PMYO lise mezunu polis alımı aşamaları tamamıyla bu şekilde olup sınav sonrasında ise Polis Akademisi tarafında mülakatlar adayların karşısına çıkmaktadır.

2023 PMYO Parkuruna Nasıl Hazırlanılır?
2023 PMYO Taban Puanı Ne Olacak?
2023 PMYO Alımı ve Şartları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu