PMYO

2023 PMYO Alımı ve Şartları

2023 PMYO alımı ve şartları son zamanlarda birçok lise mezunu polis adayı tarafından konuşulmakta. PMYO okulu bildiğiniz üzere lise mezunlarını bünyesine katmaktadır. Ancak Polis Akademisi başkanı tarafından yaptığı bir açıklamada polislerde lise mezunları yerine artık üniversite mezunlarına ağırlık vereceklerini söylemişti. Dolayısıyla lise mezunu polis adayları 2023 yılı için kafalarındaki soru işaretlerini gidermek istiyor. Sizler için bu yazımızda PMYO alım zamanları, 2023 PMYO alımı olacak mı sorusunu, PMYO alım şartlarını tümüyle detaylı bir şekilde yanıtlayacağız.

PMYO Nedir?

PMYO açılım olarak Polis Meslek Yüksek Okulu olarak geçmektedir. Polis adayları bu okulu tercih ettiği takdirde 2 yıllık bir eğitimden geçerler. Hem polislik hem de temel dersler alarak donanımlı bir polis olma yolunda ilerlenir. Aynı zamanda Polis Meslek Yüksek Okulları ön lisans seviyesinde olmaktadır. Yani lise mezunu bir kişi PMYO tercih edip başarıyla mezun olduğu zaman ön lisans diplomasına denk bir diploma elde eder. Polis olarak devam etmese bile ön lisans diplomasını her yerde kullanabilir.

2023 PMYO Alımı Ne Zaman Olacak?

2023 PMYO alımı ve şartları konusu tam olarak belli olmasa da PMYO alımları her sene belirli zaman aralığında 1 kez yapılmaktadır. PMYO alımları ÖSYM’nin düzenlediği TYT sınavı kapsamında gerçekleşir. TYT puan türünden en yükseği ham şekilde baz alınarak adaylar sıralamaya konulur. Aynı zamanda başvuru için bir taban puan belirlenir. Bu taban puan 2019 yılı için 250 olarak belirlenmişti. Alımlar ise tahmin edeceğiniz üzere ÖSYM’nin sonuçları açıklamasının ardından yapılıyor. İlgili ÖSYM 2023 yıllık takvimini incelediğimizde ise sınavın 20.06.2023 tarihinde yapılacağını görmekteyiz. Sonuçlar ise 23.07.2023 tarihinde açıklanacak. Sonuçlardan kısa bir süre sonra ise PMYO taban puanı açıklanarak alımlara devam edilecek.

2023 PMYO Alımı Yapılacak Mı?

2023 PMYO alımı ve şartları konusunun yanında merak edilen bir diğer konu ise PMYO alımlarının devam edip etmeyeceğidir. İlk paragrafta açıkladığımız üzere Polis Akademisi başkanı tarafından bir açıklama yapılmıştı. Bu açıklamada artık lise mezunları yerine üniversite mezunlarına ağırlık verileceği söylenmişti. Buna ek olarak PMYO’nun aniden değil de, kademe kademe azaltılarak alımlarının durdurulacağı söylenmişti. Ancak bu konu hakkında henüz resmî bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla 2023 yılında PMYO alımlarının devam edeceği düşünülmektedir. Bu konu hakkında bir gelişme yaşandığında polisnoktasi.com site adresimizden güncel olarak takip edebilirsiniz.

2023 PMYO Şartları

2023 PMYO şartları her sene olduğu gibi köklü değişiklikler yapılmadan kılavuzda polis adaylarına sunulmaktadır. 2023 PMYO başvuru kılavuzu henüz yayınlanmadığı için sizlere 2019 PMYO başvuru kılavuzunu paylaşıyoruz. Böylece taban puanlar ve yıla ait maddeler dışında bir fikir edinebilirsiniz. 2023 PMYO başvuru kılavuzu yayınlandığında aşağıdaki maddeleri güncel olarak tekrardan inceleyebileceksiniz.

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2019 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (250,000) ham taban puan almış olmak; Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2019 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (150,000) ham taban puan almış olmak, (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2019) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1994 – 01 Ekim 2001 tarihleri arasında doğmuş olmak),
 • Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,”

 • Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
 • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

2023 PMYO Taban Puanı Ne Olacak?
PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?
PMYO Başvurusunda Okul Puanı Nasıl Etki Eder?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu