2020 PMYO Alım Aşamaları Nelerdir?

26.04.2020
A+
A-
2020 PMYO Alım Aşamaları Nelerdir?

2020 PMYO alım aşamaları nelerdir sorusu ÖSYM takvimi açıklanması ile beraber en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bildiğiniz üzere PMYO girişleri ÖSYM’nin düzenlediği YKS sınavı ile yapılmaktadır. Dolayısıyla aşamaların ilk kısmından haber gelmesi polis adaylarını harekete geçirdi. PMYO üzerinden lise mezunları -üniversite mezunları da olabilir yaş sınırına uyulduğu sürece- polis olabilmektedirler. PMYO eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler ise memur statüsünde polisliğe adım atmaktadırlar. Polis olmadan önce PMYO giriş için ne gibi aşamalardan geçeceksiniz en ince ayrıntısına kadar bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

PMYO Nedir?

PMYO açılım olarak “Polis Meslek Yüksek Okulları” şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Meslek Yüksek Okulu olduğu için de mezun olan adayların ön lisans mezunu sayılacağını duyuralım. Yani burada göreceğiniz eğitim toplamı 4 dönemden oluşacak, 2 yıl sürecek. Bu süre zarfı boyunca polislik eğitimleri ve normal dersler alacaksınız. Donanımlı birer polis olabilmeniz için de okulu başarılı bir şekilde bitirmeniz istenecek. Eğitimler ise sadece teori üzerine olmayacak. Birinci dönem teori derslerini gördüğünüz konuların ikinci dönem uygulamalarını yapacaksınız. Bu sayede okulda tecrübe edinmiş birer polis adayı olacaksınız.

2020 PMYO Alımları Ne Zaman Olacak?

2020 PMYO alımları, belirttiğimiz üzere ilk aşaması ÖSYM’ye bağlıdır. Dolayısıyla ÖSYM takvimine baktığımızda 6 Şubat 2020 ile 3 Mart 2020 tarihleri arasında başvuruların alındığını görüyoruz. Uygulanacak TYT sınavı ise 20.06.2020 şeklinde belirlenmiş. Adayların TYT sınavına girip, Polis Akademisinin belirlediği taban puanı almış olması gerekmektedir. Böylece alım zamanı başvuruda bulunulabilir. Alımlar ise ÖSYM sonuçları açıkladıktan kısa süre sonra başlamaktadır. Açıklanan sonuçlara göre Polis Akademisi bir taban puan belirler ve başvuru kılavuzunu açıklar. Geçtiğimiz yıl Ağustosun ilk haftası ön başvurular başlamıştı. Ancak bu yıl için net bir tarih vermek mümkün olmayacaktır. Yine başvuruların Ağustos ayı gibi başlayacağı düşünülmektedir.

2020 PMYO Alım Aşamaları Nelerdir? Kaç Aşama Vardır?

2020 PMYO alım aşamaları nelerdir sorusuna net olarak yanıt vermeden önce toplamda 3 ana aşama olduğunu söylemekte fayda olacaktır. İlk aşama yukarıdaki paragraflardan da anlayacağınız üzere ÖSYM’nin düzenlediği sınava girmek olacaktır. YKS kapsamında yapılan sınavın Temel Yeterlilik Testi yani TYT aşamasından yapabildiğiniz kadar yüksek puan yapmalısınız. Polis Akademisi yıllara göre değişik taban puanı belirleyebiliyor. TYT’den alınan puan, belirlenen taban puanı ham şekilde karşılamalı. Yani okul puanınız eklenmemiş bir şekilde taban puanı karşılayabiliyor olmalısınız. Bu şartı sağladığınız takdirde ilk aşamayı tamamlayabiliyor yani PMYO ön başvuru yapabiliyorsunuz.

Fiziki Yeterlilik Sınavı

Ön başvurusu kabul edilen adaylar sağlık kontrolünden geçirilir. Sağlık kontrolünü de tamamlayanlar artık fiziki yeterlilik sınavına hazırdır. Fiziki yeterlilik sınavı ise yine Polis Akademisi tarafından başvuru zamanında detaylı olarak paylaşılır. 7 etaptan oluşan parkuru size verilen süre içerisinde tamamlamalısınız. Yanlış yapılan veya yapılmayan her etap için önceden belirlenmiş ceza puanları mevcuttur. Etabı başarılı geçmiş sayılabilmeniz için de belirlenen süreler vardır.

Son Aşama: Sözlü Mülakat Aşaması

2020 PMYO alım aşamaları nelerdir sorusunun son cevabı ve en önemli cevabı sözlü mülakat olacaktır. Fiziki yeterlilik sınavını da başarılı ile tamamlayan adaylar, okula giriş aşamasında ortalamayı en çok etkileyen sözlü mülakat aşamasına geçerler. Burada karşınızda rütbeli bir heyet olacaktır. Size genel kültür sorular soracak ve kendinizden emin olup olmadığınızı, kendinize olan güveni ölçeceklerdir. Mülakat aşaması her bölgede farklı sorular ile ilerlediği için verilebilecek en büyük iki tavsiye vardır. Birincisi kendinize olan güven, ikincisi ise davranış / giyim-kuşam olacaktır. Son aşamadan sonra 3 aşamanın puan ortalaması alınır ve okula giriş listesi belirlenir. İlk liste asil kazananlar yani kayıt yaptırmaya hak kazananlar olacaktır. Asil listeden kayıt yaptırmayanlar olacağı için ilerleyen günlerde yedek listeler de açıklanır. Belirttiğimiz üzere en yüksek ortalamadan en düşük ortalamaya göre sıralama yapıldığı için, yedek listeler de yüksek ortalamaya göre sıralanacaktır.

2020 PMYO Alımları Ertelenecek Mi?
PMYO Bulunan İller Güncel 2020
2020 – PMYO Lise Mezunu Polis Alımı


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.